INFORMACJA O BIEŻĄCEJ SYTUACJI W SP ZZOZ W KOZIENICACH

  • 13.11.2020, 15:13 (aktualizacja 13.11.2020, 15:28)
  • Albert Kopański
INFORMACJA O BIEŻĄCEJ SYTUACJI W SP ZZOZ W KOZIENICACH
Najnowsze oficjalne - i znów niewesołe - informacje...

Nawiązując do wcześniejszych informacji o bieżącej sytuacji w SP ZZOZ w Kozienicach, informujemy, że zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego z dnia 06 listopada 2020 roku jesteśmy zobowiązani od dnia 09 listopada 2020 roku zapewnić w SP ZZOZ w Kozienicach 100 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19, w tym 7 łóżek intensywnej terapii z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. W dniu 10 listopada 2020 roku złożyliśmy odwołanie od decyzji Wojewody Mazowieckiego w zakresie terminu realizacji polecenia, według naszych szacunków realnym terminem realizacji w.w decyzji będzie dzień 20 listopada 2020 roku. 

Natychmiast podjęliśmy szereg niezbędnych działań w celu: realizacji decyzji Wojewody Mazowieckiego pamiętając o zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentom obecnie hospitalizowanym w oddziałach szpitalnych SP ZZOZ w Kozienicach. Mając na względzie nasze możliwości postanowiliśmy zrealizować decyzję etapami, zwiększając z każdym dniem ilość łóżek przeznaczonych dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19.

Na dzień 10 listopada 2020 roku w oddziałach szpitalnych i Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym było hospitalizowanych 140 pacjentów, których należało albo wypisać do domu, albo przenieść do innego oddziału, czy też innego szpitala. 

Podjęliśmy też działania w celu zapewnienia odpowiednich, bezpiecznych warunków do pracy dla personelu medycznego, w szczególności zorganizowanie i wyposażenie gabinetów zabiegowych, punktów pielęgniarskich, miejsc wypoczynku, także zmuszeni jesteśmy wykonać instalację tlenową i sprężonego powietrza w pomieszczeniach, w których będziemy leczyć pacjentów z COVID-19.

Uruchomienie łóżek dla pacjentów z COVID-19 wymaga zapewnienia odpowiedniej kadry medycznej, w związku z tym konieczne jest dokonanie przesunięć głównie personelu lekarskiego i pielęgniarskiego z oddziałów szpitalnych do leczenia pacjentów z COVID-19. Zwróciliśmy się Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego o oddelegowanie do pracy
w Oddziale Zakaźnym dwóch lekarzy. Do chwili obecnej nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. 

Ustaliliśmy, że z dniem 12 listopada 2020 roku wstrzymujemy do odwołania przyjęcia pacjentów do Oddziałów: Wewnętrznego z Pododdziałem Kardiologii, Urologicznego oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W Oddziale Wewnętrznym z Pododdziałem Kardiologii chcemy od 18 listopada 2020 roku uruchomić 50 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w Oddziale Intensywnej Terapii już są leczeni pacjenci z COVID-19 wymagający prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej oraz bieżącego monitorowania przy użyciu kardiomonitorów i pulsoksy metrów. Pozostałe łóżka zostaną uruchomione w terminie do 16 listopada 2020 roku na parterze w budynku, w którym mieści się Oddział Zakaźny. 

W związku z tym, że chorzy z COVID-19 są leczeni w Oddziale Intensywnej Terapii tutejszego szpitala oraz w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia wirusem SARS CoV-2 wśród personelu medycznego oraz pacjentów w SP ZZOZ w Kozienicach, jesteśmy zmuszeni nadal ograniczyć przyjęcia planowe do Oddziałów: Chirurgii Ogólnej, Urazowo-Ortopedycznego, Laryngologicznego, Ginekologiczno – Położniczego. Do tych oddziałów będziemy przyjmować tylko pacjentów w stanie zagrożenia życia, tak zwane przypadki nagłe. 

Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności przyjmujemy pacjentki do Oddziału Ginekologiczno – Położniczego. Realizujemy także świadczenia zdrowotne w Oddziale Neonatologii. Zapraszamy kobiety do porodu. Jeśli kobieta ciężarna chce urodzić u nas dziecko prosimy o kontakt z lekarzami Oddziału Ginekologiczno – Położniczego.

Mimo bardzo trudnej sytuacji epidemiologicznej w SP ZZOZ i dużej absencji personelu medycznego Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna oraz Podstawowa Opieka Zdrowotna udzielają świadczeń zdrowotnych wszystkim zgłaszającym się pacjentom.
W Laboratorium Analitycznym Centralnym oraz Pracowni Radiologii i USG wykonujemy badania diagnostyczne. 

Do dnia 13 listopada 2020 roku Zespół Poradni Specjalistycznych udzielił 20 265 porad, hospitalizowano w  oddziałach szpitalnych 10 400 chorych. Od 01 grudnia 2020 roku do lekarza i pielęgniarki POZ jest zapisanych 1018 pacjentów, do położnej POZ – 556.


W Pracowni Radiologii i USG w okresie od 01 stycznia 2020 roku do 13 listopada 2020 roku wykonano 14 408 badań diagnostycznych.

Pragniemy również poinformować, iż od 19 listopada 2020 roku wznawiamy przyjęcia chorych do Poradni Onkologicznej.

Na chwilę obecną spośród pracowników SP ZZOZ w Kozienicach 72 osoby przebywają na zwolnieniach lekarskich. 6 osób jest objętych izolacją, 1 osoba kwarantanną przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Kozienicach.

Niestety nie omijają nas także i inne problemy, w dniu dzisiejszym doszło do awarii wodociągu doprowadzającego wodę do SP ZZOZ w Kozienicach. Natychmiast podjęliśmy starania w celu usunięcia awarii. Tu chcemy podziękować Gospodarce Komunalnej, Straży Pożarnej, Kierownictwu Zakładu Instalacyjno-Budowlanego w Kozienicach za pomoc
w usuwaniu awarii.

Pragniemy serdecznie podziękować za tak duży odzew na „Apel do ludzi dobrej woli” opublikowany przez nas w dniu 04 listopada 2020 roku oraz za każdą już otrzymaną wszelką pomoc od wielu firm i osób prywatnych. Pragniemy szczególnie podziękować Pani Justynie Wdowiak za podarowanie dla SP ZZOZ w Kozienicach dwóch lodówek, Panu M. Grzywacz za zakup kuchenki mikrofalowej, pulsoksymetrów, termometrów bezdotykowych wraz
z bateriami, Panu dr Tomaszowi Sałkowi za postawienie kwiatów przy wejściach do naszej placówki, pojedynczym osobom oraz Enei Wytwarzanie, Fundacji „Zdrowe Dziecko”, firmom, Samorządom, fundacjom, przedsiębiorcom, instytucjom za wpłaty na konto SP ZZOZ w Kozienicach. Trudno w tym miejscu wymienić wszystkich z nazwy, czy też z imienia i nazwiska, dlatego dziękujemy KAŻDEMU, kto w jakikolwiek sposób okazał nam wsparcie i pomoc w ostatnich tygodniach. Pełną listę darczyńców opublikujemy w najbliższym czasie.

Prosimy o dalsze wsparcie materialne i finansowe. Każda pomoc sprawia, że czujemy się bezpieczniej przy wykonywaniu powierzonych zadań w tak trudnej sytuacji spowodowanej epidemią COVID-19. 

Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość.

Dyrekcja SP ZZOZ w Kozienicach


 

 

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe