SP ZOZZ w Kozienicach: miejsca dla pacjentów z COVID-19, szczepienia, obecna sytuacja (aktualizacja informacji)

  • 05.03.2021, 13:08
  • Albert Kopański
SP ZOZZ w Kozienicach: miejsca dla pacjentów z COVID-19, szczepienia, obecna sytuacja (aktualizacja informacji)
Nawiązując do wcześniejszych informacji o bieżącej sytuacji w SP ZZOZ w Kozienicach, informujemy, że zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego z dnia 25 lutego 2021 roku jesteśmy zobowiązani od dnia 01 marca 2021 roku zapewnić w SP ZZOZ w Kozienicach 80 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19, w tym 7 łóżek intensywnej terapii z kardiomonitorem i możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej oraz 5 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia Sars-CoV-2. Złożyliśmy odwołanie od decyzji Wojewody Mazowieckiego w zakresie terminu realizacji polecenia, według naszych szacunków realnym terminem realizacji w.w decyzji będzie połowa marca 2021 roku

Natychmiast podjęliśmy szereg niezbędnych działań w celu: realizacji decyzji Wojewody Mazowieckiego pamiętając o zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentom obecnie hospitalizowanym w oddziałach szpitalnych SP ZZOZ w Kozienicach. Mając na względzie nasze możliwości postanowiliśmy zrealizować decyzję etapami, zwiększając z każdym dniem ilość łóżek przeznaczonych dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19. W dniu 26 lutego 2021 roku ograniczyliśmy przyjęcia nowych pacjentów do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego do odwołania oraz zwróciliśmy się Lekarza Kierującego Oddziałem Zakaźnym o rozszerzenie bazy łóżkowej do 50 łóżek. Podjęcie decyzji o ograniczeniu przyjęć do SOR było spowodowane koniecznością zorganizowania sal na dodatkowe łóżka respiratorowe dla pacjentów z COVID-19 oraz dużym obłożeniem pacjentów w oddziałach szpitalnych, którzy w większości wymagali dokończenia diagnostyki bądź wykonania w trybie pilnym zabiegu operacyjnego, a następnie bezpiecznego przetransportowania do domu lub innego szpitala. Ponadto pojawiły się nowe przepadki zakażeń SARS-Cov-2 wśród pacjentów hospitalizowanych w oddziałach szpitalnych.

Żeby sprostać wymaganiom Wojewody Mazowieckiego planujemy w Oddziale Wewnętrznym z Pododdziałem Kardiologii przygotować 30 łóżek dla pacjentów
z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 oraz 5 łóżek z podejrzeniem zakażenia Sars-CoV-2.
W związku z tym pacjentów, w dobrym stanie, których można wypisać do domu, będziemy wypisywać z Oddziału Wewnętrznego z Pododdziałem Kardiologii. Natomiast dla części pacjentów, którzy wymagają jeszcze leczenia szpitalnego, musimy znaleźć miejsca w innych placówkach. Niestety jest z tym bardzo trudno, bo wszystkie szpitale są w podobnej sytuacji.

Na dzień 05 marca 2021 roku w oddziałach szpitalnych i Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym jest hospitalizowanych 153 pacjentów.

Obecnie mamy 50 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19, z tego na dzień dzisiejszy zajętych jest 46 oraz 3 dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia Sars-CoV-2.

Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności realizujemy świadczenia zdrowotne w następujących oddziałach szpitalnych: Pediatrii, Neurologii, Zakaźnym, SOR, Chirurgii Ogólnej, Urazowo – Ortopedycznym, Otolaryngologicznym, Ginekologiczno – Położniczym. Zapraszamy kobiety do porodu. Gwarantujemy, że każde nowonarodzone dziecko będzie objęte profesjonalną opieką w funkcjonującym Oddziale Neonatologii
w naszym szpitalu.

Pragniemy poinformować, że w SP ZZOZ w Kozienicach pomimo bardzo trudnej sytuacji epidemiologicznej w SP ZZOZ i dużej absencji personelu medycznego (51 osób), a także problemami z dostępnością do świadczeń opieki zdrowotnej w całym kraju - Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna oraz Podstawowa Opieka Zdrowotna udzielają świadczeń zdrowotnych wszystkim zgłaszającym się pacjentom. W Laboratorium Analitycznym Centralnym oraz Pracowni Radiologii i USG wykonujemy badania diagnostyczne w pełnym zakresie. W okresie od 01 stycznia 2021 roku do dnia 04 marca 2021 roku:

 

  • ze świadczeń opieki zdrowotnej w Zespole Poradni Specjalistycznych skorzystało około 5000 osób, średnio dziennie udzielamy około 130 porad. Są to głównie porady udzielane w gabinecie lekarskim, pacjent jest badany przez lekarza. Oczywiście jest możliwość uzyskania teleporady.

  • Pracownia Radiologii i USG wykonała około 3000 badań, w tym 960 tomografii komputerowej.

  • W Laboratorium Analitycznym Centralnym pobrano materiał biologiczny na badania od około 1886 osób (samych wykonanych badań laboratoryjnych było kilkakrotnie więcej).

 

Jednocześnie przypominamy, że w Laboratorium Analitycznym Centralnym istnieje możliwość wykonania komercyjnego (za odpłatnością) badania wymazowego PCR
w kierunku zakażenia COVID-19 – koszt badania 490 zł. (obniżyliśmy cenę z 560 zł. na 490 zł.) oraz badania na obecność przeciwciał Anty SARS-Cov-2 – koszt badania 80 zł. Zapraszamy indywidualne osoby oraz zakłady pracy do wykonywania powyższych badań.

W związku z tym, że SP ZZOZ w Kozienicach został wyznaczony przez Ministerstwo Zdrowia jako szpital ,,węzłowy” dla Programu Szczepień jesteśmy zobowiązani wykonywać szczepienia przeciw COVID-19: populacyjne, personelu medycznego oraz nauczycieli.
Na dzień 04 marca 2021 roku wykonano 3129 szczepień, w tym:

 

  • personel medyczny – 1304 (na II dawkę oczekuje 44 osoby),

  • populacja 80+, 70+ – 1392,

  • nauczyciele – 433 (15 osób spośród tej grupy nie zostało zaszczepionych ze względów zdrowotnych, te osoby zostały poinformowane o możliwości zaszczepienia w dniu 08 marca 2021 roku).

 

Na chwilę obecną oczekuje 660 osób na zaszczepienie.

Zastrzegamy sobie możliwość zmiany terminu szczepień w zależności od dostaw pakietów do szczepienia, potrzeb oraz późniejszych z tym związanych decyzji.

Więcej informacji na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.szpitalkozienice.pl.

W związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 oraz koniecznością hospitalizacji pacjentów zakażonych COVID-19 w SP ZZOZ w Kozienicach mogą nastąpić ograniczenia w przyjmowaniu pacjentów do oddziałów szpitalnych oraz Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej.

Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość.

 

Dyrekcja SP ZZOZ w Kozienicach


 


 

 

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe