Jedlnia-Letnisko może stać się miastem

  • 22.04.2021, 14:14 (aktualizacja 22.04.2021, 14:34)
  • Albert Kopański
Jedlnia-Letnisko może stać się miastem Fot: www.jedlnia.pl
Nie wszyscy mieszkańcy podzielają jednak entuzjazm względem tej perspektywy. Ta niewątpliwie ciekawa i warta obserwowania inicjatywa spotkała się nie tylko z życzliwym przyjęciem, ale także z obawami i zastrzeżeniami, na które zwrócili nasza uwagę Czytelnicy. Poniżej prezentujemy tekst nadesłany przez jednego z nich, na stronie zaś trzeciej staraliśmy się również przedstawić stanowisko władz gminy.

Z początkiem roku 2021 mieszkańcy Gminy Jedlnia-Letnisko zostali zaskoczeni informacją płynącą z tut. Urzędu Gminy o rozpoczynających się staraniach nadania statusu miasta dla miejscowości Jedlnia-Letnisko. Kampania promująca zmianę została przeprowadzona przez gminnych polityków i urzędników w lokalnych mediach, na stronie internetowej urzędu i materiałach drukowanych dostarczanych mieszkańcom gminy. Inicjatywa budzi w mieszkańcach nie tylko aprobatę, ale również niepokój i pytania: dlaczego teraz, czemu tak szybko i co dobrego przyniesie ta zmiana?

Miasto nieplanowane

Bulwersującym dla mieszkańców zaniepokojonych potencjalną zmianą jest zaskoczenie inicjatywą i tempo działań lokalnego urzędu i organów gminy w tej sprawie. Temat podniesienia rangi miejscowości Jedlnia-Letnisko ze statusu wsi do miasta nie pojawiał się uprzednio na gruncie lokalnej opinii publicznej. O zmianie statusu miejscowości Jedlnia-Letnisko na miasto trudno odnaleźć informacji w programach wyborczych z ostatnich wyborów samorządowych, a co więcej: nie przewidywała takiej zmiany uchwalona w 2016 roku przez Radę Gminy Jedlnia-Letnisko „Gminna Strategia Rozwoju Gminy Jedlnia-Letnisko na lata 2016-2025”. Cała inicjatywa i jej procedowanie na gruncie Gminy trwały niecałe 3 miesiące.

Kontrowersyjne Konsultacje i Skarga do WSA

Jednym z obligatoryjnych elementów wniosku o nadanie statusu miasta dla miejscowości, jaki Rada Gminy kieruje do organów Państwa są konsultacje z mieszkańcami. Ich sprawa wywołała wśród zainteresowanych mieszkańców największe kontrowersje ze względu na niejasny sposób procedowania, nie dający w ocenie części mieszkańców gwarancji tajności swojej opinii oraz uczciwego zabezpieczenia i zliczenia głosów; politykę informacyjną urzędu, która sprowadzała się do pokazania inicjatywy w samych superlatywach, oraz kwestię ochrony danych osobowych.

Karty konsultacyjne dla mieszkańców Gminy Jedlnia-Letnisko przypominały wybory, w których każdy zainteresowany mógł odpowiedzieć tylko w sposób „TAK”, „NIE” oraz „O – Nie mam zdania”, co zdaniem mieszkańców przeciwnych inicjatywie znacznie ograniczyło możliwość wyrażenia swojej pełnej opinii w temacie zmiany Jedlni-Letnisko na miasto. Tempo i sposób przeprowadzenia konsultacji skłaniają do opinii, że zostały one przeprowadzone fasadowo, bez rzetelnej lokalnej debaty publicznej, tylko po to, aby spełnić wymóg formalny i złożyć odpowiedni wniosek w terminie ustawowym 31-03-2021 r.

Wobec wszystkich wątpliwości jakie sprawa wzbudziła w części mieszkańcach w dniu 29-03-2021 została złożona w trybie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, za pośrednictwem Rady Gminy Jedlnia-Letnisko na Uchwałę Rady Gminy Jedlnia-Letnisko dotyczącą konsultacji z mieszkańcami. Dzień później Rada Gminy Jedlnia-Letnisko wyraziła zgodę na dalsze procedowanie wniosku i przesłanie do odpowiednich organów Państwa.

 

Nie koniec walki mieszkańców o praworządność i poszanowanie zasad lokalnej demokracji


Mieszkańcy przeciwni inicjatywie liczą na to, że sprawę sporu o zmianę statusu miejscowości rozstrzygnie niezawisły Sąd Administracyjny. Jednocześnie szykują petycje mające na celu poinformowanie Wojewody Mazowieckiego oraz Ministra Spraw Wewnętrznych o wątpliwościach mieszkańców co do legalności przeprowadzonych w taki sposób konsultacji.
W całej sprawie nie chodzi tylko o sam fakt pomysłu zmiany statusu miejscowości, a o sposób potraktowania całej sprawy przez lokalny urząd. Nic bowiem nie stało na przeszkodzie, aby proces konsultacji przeprowadzić znacznie wcześniej i w taki sposób by zapewnić czas niezbędny do refleksji nad tak ważną sprawą dla każdego mieszkańca oraz by proces konsultacji nie budził żadnych wątpliwości co do intencji jego Pomysłodawców. Każdy medal ma dwie strony: w tym przypadku można odnieść wrażenie, że ukazywano tylko najlepsze skutki zmiany statusu miejscowości, pomijając rzetelną refleksję nad potencjalnymi zagrożeniami. Na powyższym przykładzie, można odnieść wrażenie, że czasy, gdy obywatel był traktowany jako „maszynka do głosowania”, wciąż mają się dobrze…

 

Czytelnik z Jedlni-Letnisko

 

***


OD REDAKCJI

We wtorek, 20 kwietnia, próbowaliśmy uzyskać od Wójta Gminy Jedlnia-Letnisko Piotra Leśnowolskiego wypowiedź na temat celu starań o nadanie Jedlni-Letnisko statusu miasta, prosząc go zarazem o odniesienie się do formułowanych wobec władz gminy zarzutów, jakie sumuje opublikowany przez nas wyżej tekst. Niestety, mimo że przesłaliśmy nasze pytania zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, do momentu zamykania tego numeru nie dotarła do nas odpowiedź. Jeśli się pojawi - na pewno opublikujemy ją na naszej stornie. Na szczęście podczas starań o połączenie z wójtem udało nam się nieoficjalnie porozmawiać z osobą z sekretariatu, która przedstawiła się jako zaangażowana w projekt i gotowa udzielić wstępnych informacji.


Zarzuty dotyczące niewłaściwej formy konsultacji, ich zbyt szybkiego tempa oraz tego, że miałyby być one prowadzone jedynie po to, by zadość stało się formalności, nasza rozmówczyni określiła jako bezzasadne. Wśród argumentów padło stwierdzenie, że należy pamiętać, że z prawnego punktu widzenia konsultacje takie nie są obowiązkowe, a ich wynik nie jest wiążący. W opinii urzędniczki konsultacje zostały przeprowadzone z najwyższą starannością, bo już 17 lutego ukazało się zarządzenie wójta (Zarządzenie Nr 14/2021) z pełną informacją i kalendarzem, z którego można było się dowiedzieć gdzie, od kiedy i do kiedy mieszkańcy będą mogli wyrażać swoje opinie. Konsultacje te trwały do 10 marca, co oznacza, że mieszkańcy mieli przynajmniej dwa i pół tygodnia na oddawanie głosów w różnych formach.

 

Dowiedzieliśmy się, że inicjatywa zdobyła sobie szerokie zainteresowanie ze strony mediów i poparcie m.in. Rady Powiatu i posłów Ziemi Radomskiej. Zdementowane zostały również plotki o tym, że zmiana statusu miejscowości miałaby wiązać się ze wzrostem podatków czy jakichkolwiek ponoszonych przez mieszkańców opłat. Zapytana o skargę do Sądu Administracyjnego w Warszawie, nasza rozmówczyni zapewniła, że odpowiedź na nią  jest już przygotowywana i całość na pewno będzie procedowana we właściwy sposób. Podkreśliła zarazem, że pod treścią skargi znajduje się podpis jednej tylko osoby, która ma naturalnie prawo wyrażać w ten sposób swoje zdanie.


Zainteresowanych szczegółami procedury i jej śledzeniem od strony formalnej odsyłamy do strony internetowej jedlnia.biuletyn.net, gdzie w sekcji Aktualności znajduje się zakładka Procedura nadania statusu miasta miejscowości Jedlnia-Letnisko, w której znajdziecie Państwo treść uchwały z dnia 25 stycznia 2021 roku w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Jedlnia-Letnisko dotyczących nadania statusu miasta miejscowości Jedlnia-Letnisko, Obwieszczenie Wójta Gminy Jedlnia-Letnisko z dnia 17 lutego 2021 roku o przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami, wspomniane wyżej zarządzenie nr 14/2021, broszurę informacyjną na temat inicjatywy, rys historii osady oraz pełne sprawozdanie z przebiegu konsultacji z mieszkańcami. 


Dowiemy się m.in, że na terenie całej Gminy Jedlnia-Letnisko na 10507 osób uprawnionych do głosowania, udział w konsultacjach wzięło 910 osób, co stanowi 8,66%. Za nadaniem statusu miasta miejscowości Jedlnia-Letnisko opowiedziało się 662 osoby, tj. 80,24%. Przeciw głosowały 154 osoby, co stanowi 18,66%. Wstrzymało się od głosu 9 osób, czyli 1,1%. 85 głosów uznane zostało za nieważne.


Opracował AlKo
 

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe