W poszukiwaniu meteorytów z Eneą Wytwarzanie

  • 21.09.2021, 11:28
  • Tygodnik OKO
W poszukiwaniu meteorytów z Eneą Wytwarzanie
W piątek, 17 września w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach odbyło się seminarium, tematem którego były badania nad meteorytami. Organizatorem projektu był Zespół Szkół nr 1 w Kozienicach, Partnerem tego wydarzenia była Enea Wytwarzanie.

Zespół Szkół nr 1 w Kozienicach w 2019 roku dołączył do Polskiej Sieci Bolidowej, która zajmuje się wykrywaniem meteorów na niebie oraz szukaniem kosmicznych kamieni, które znalazły się na naszej planecie. Wydarzenie to było impulsem do realizacji danego projektu. Seminarium naukowe rozpoczęło się już o godzinie 10:00 w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach. W trakcie seminarium zgromadzeni byli świadkami polowania na spadające gwiazdy w wykonaniu profesora Arkadiusza Olecha z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika w Warszawie. Zbigniew Tymiński z Narodowego Centrum Badań Jądrowych Ośrodka Radioizotopów POLATOM i Polskiej Sieci Bolidowej wygłosił natomiast wykład "od meteorytów do planetoid". Wszystkim wykładom towarzyszyła wystawa meteorytów. Otwarto także stację bolidową PFN76 Kozienice, czego dokonali Artur Jaśkiewicz z PSB i Mirosław Mazur, opiekun grupy biorącej udział w projekcie z ramienia Zespołu Szkół nr 1. Od roku w danej szkole działa stacja bolidowa zajmująca się monitorowaniem meteorów. Uczniowie pod okiem Mirosława Mazura działają w ramach Pracowni Komet i Meteorów, projektu Polskiej Sieci Bolidowej (Polish Fireball Network), jako stacja PFN 76 w Kozienicach. Do tej pory zgromadzili kamerę, komputer oraz zakupili specjalistyczne oprogramowanie do rejestracji i obróbki pozyskanych danych.

 

W spotkaniu udział wzięli uczniowie kozienickich szkół. Wśród zaproszonych gości obecny był między innymi Marcin Łukasiewicz, wiceprezes ds. pracowniczych Enei Wytwarzanie, który z entuzjazmem przyglądał się rozwojowi zdolnej i ambitnej młodzieży, a także zaangażowaniu grona pedagogicznego i zewnętrznych specjalistów, którzy angażują się w ten wyjątkowy projekt.

 

 

 


 

Tygodnik OKO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe