Kozienicki Dom Kultury zaprasza na jubileusz 100. rocznicy urodzin Bogusława Klimczuka!

  • 06.10.2021, 13:41
  • Albert Kopański
Kozienicki Dom Kultury zaprasza na jubileusz 100. rocznicy urodzin Bogusława…
Wyjątkowy spektakl, premiera animacji i pokaz laserowy, rozstrzygnięcie konkursów jubileuszowych czy atrakcje dla dzieci… Już 21 października w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka obchodzony będzie Dzień Patrona. W tym roku będzie miał on wyjątkową formę, a to ze względu na setną rocznicę urodzin kozienickiego kompozytora.

 

 Bogusław Klimczuk urodził się 19 października 1921 roku w Kozienicach. Ten wybitny kompozytor, pianista, dyrygent i aranżer miał ogromny wkład w rozwój polskiej muzyki rozrywkowej oraz Polskiego Radia. Był autorem mnóstwa szlagierów, które od lat 60. i 70. XX wieku śpiewane są w całym kraju. Kozienicki Dom Kultury z dumą nosi jego imię od 2002 roku, dbając o pamięć o nim i jego kompozycjach

mówi Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, Elwira Kozłowska.

 

Dla małych i dużych

Tegoroczny Dzień Patrona odbędzie się 21 października w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach.

 

Hasło przewodnie Dnia Patrona to „Świat Bogusława Klimczuka”. Chcemy zaprosić mieszkańców do świata muzyki naszego kompozytora, przybliżyć im jeszcze bardziej jego twórczość oraz sylwetkę

zaznacza Elwira Kozłowska.

Program wydarzenia jest podzielony na dwa bloki. Pierwszy, poranny skierowany jest do najmłodszych. O godz. 10.00 w sali koncertowo-kinowej odbędzie się koncert „Dzieci dzieciom” w wykonaniu przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 1 „Pod Topolą” w Kozienicach i Publicznego Przedszkola nr 4 w Kozienicach.

W godz. 10.30-12.00 w patio, w sali na rogu oraz w sali wystawowej będą czekały zabawy i konkursy dla dzieci, a także karaoke. Ponadto, w programie przewidziano wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Rysujemy piosenki Bogusława Klimczuka” oraz tort urodzinowy.

W godz. 10.00-12.00 maluchy będą miały okazję odwiedzić stoisko edukacyjne „Czarna Płyta”, przygotowane dzięki życzliwości Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach, gdzie zobaczą m.in. płyty winylowe i dawny sprzęt grający.

Wyjątkowa gala

Część główna wydarzenia odbędzie się w sali koncertowo-kinowej CKA i rozpocznie się o godz. 18.00. Galę poprowadzi Paweł Sztompke z Programu 1 Polskiego Radia.

Na początek wysłuchamy krótkiego koncertu „Śpiewamy Bogusława Klimczuka” w wykonaniu solistek z Młodzieżowej Estrady Piosenki Kozienickiego Domu Kultury.

Następnie przewidziano uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego „Cytujemy Klimczuka” oraz zwycięzcom plebiscytu „Wybieramy najpopularniejsze piosenki Bogusława Klimczuka”.

Jedną z dwóch głównych atrakcji gali będzie spektakl baletowo-pantomimiczny pt. „Słowik” w wykonaniu tancerzy Baletu Opery Śląskiej w Bytomiu.

Jest to spektakl na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena, stworzony do archiwalnego słuchowiska Polskiego Radia z 1954 roku z muzyką Witoldą Lutosławskiego. Za reżyserię i choreografię odpowiada Artur Żymełka. Dlaczego wybraliśmy akurat ten spektakl? Bo jest związany z Polskim Radiem, które było nieodzowną częścią świata Bogusława Klimczuka, a do tego świata zapraszamy naszych widzów

 

wyjaśnia Elwira Kozłowska.

 

Na finał zobaczymy widowisko multimedialne, składające się z animacji i laserowego pokazu przestrzennego.

 Animacja została stworzona specjalnie na potrzeby obchodzonego w tym roku jubileuszu. To nasz ukłon w stronę patrona. Do stworzenia autorskiego scenariusza wykorzystaliśmy fakty z życiorysu kompozytora, archiwalne fotografie oraz informacje na temat Festiwalu Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka, a do współpracy zaprosiliśmy zawodowych aktorów, grafików i dźwiękowców

 

– podkreśla Elwira Kozłowska.

 

W tej części jubileuszu również nie zabraknie słodkiego tortu. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa fotografii „Bogusław Klimczuk w obiektywie – prywatnie i zawodowo”. Będzie też okazja do wpisania się do księgi pamiątkowej.

 

Pobierz zaproszenie

 

Wstęp na jubileusz jest wolny, ale na wydarzenia zaplanowane na godz. 18.00 obowiązują nieodpłatne wejściówki. Te będą wydawane w kasach KDK w Centrum Kulturalno-Artystycznym:

- od 16 października, od godz. 13.00 do 18 października, do godz. 21.00 posiadaczom „Kozienickiej Karty Mieszkańca”’

- od 19 października, od godz. 13.00 (do 2 sztuk dla jednej osoby) przez pozostałych mieszkańców, o ile pula nie zostanie wcześniej wyczerpana.

Na wydarzenie zapraszają Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

 

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe