Historia zamknięta w skarbonkach

  • 18.01.2022, 09:24 (aktualizacja 18.01.2022, 09:29)
  • Materiał nadesłany
Historia zamknięta w skarbonkach
Muzeum Regionalne w Kozienicach między 21 stycznia a 27 marca 2020 r. będzie prezentować wystawę „Historia zamknięta w skarbonkach”. Około 300 przedmiotów pochodzi ze zbiorów Szczepana Ignaczyńskiego z Kraśnika. Znajdują się wśród nich rzeczy poważne i żartobliwe, współczesne i z bogatą przeszłością.

Kolekcjonerstwem zajmuję się niemal od dziecka. Początkowo, jak każdy chłopak, miałem kieszenie pełne sznurków, kamyczków, piórek kolorowych [...] chciałbym mieć wszystko, ale nie sposób mieć wszystkiego tak, w żartobliwy sposób, komentuje początki swojej pasji Szczepan Ignaczyński.

Pierwszą skarbonkę metalową żabkę podarował mu kolega z pracy. Z czasem jego zbiór rozrósł się do przeszło 1000 egzemplarzy.

W Kozienicach zostaną zaprezentowane przedmioty z kilku kontynentów. Najstarsze z nich pochodzą z XIX w. Na szczególną uwagę zasługują skarbonki mechaniczne. Wiele z nich to zabawki dla dzieci, ale cześć posiadała praktyczne zastosowanie (np. szkatułka do pobierania opłat urzędowych z czasów carskiej Rosji czy przedwojenna stróżówka kontrolująca czas pracy dozorców).

 

Kolekcja budzi sentyment. Z jednej strony przywodzi na myśl czasy dzieciństwa radość z drobnych sum, które miały ziścić wielkie marzenia. Z drugiej pokazuje świat, którego już nie ma: dawnych instytucji lub miast jakie w wyniku zmiany granic znalazły się w innych państwach. Stąd też na ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. eksponaty z Breslau (Wrocławia) lub Lwowa.

Grzegorz Kocyk komisarz wystawy wspomina, że natknął się na kolekcję pana Szczepana Ignaczyńskiego przypadkiem, podczas wizyty w Muzeum Tradycji Pożarniczych w Kraśniku (gdzie przedmioty są na co dzień udostępniane). Niecodzienna pasja oraz nietypowy charakter zbiorów skłoniły go do sprowadzenia niezwykłych przedmiotów do Kozienic.

Na wystawę zaprasza Gmina Kozienice i Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego.  

Materiał nadesłany

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe