Święto poezji w Kozienicach. Koncert, promocja książki i rozstrzygnięcie konkursu

  • 09.03.2022, 09:59
  • Materiał nadesłany
Święto poezji w Kozienicach. Koncert, promocja książki i rozstrzygnięcie…
Koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Kuby Michalskiego, promocja antologii „Ars scribendi” oraz rozstrzygnięcie VI Regionalnego Konkursu Poetyckiego. Tak w największym skrócie wygląda program Kozienickich obchodów Światowego Dnia Poezji, organizowanych przez Gminę Kozienice i Kozienicki Dom Kultury. Te odbędą się w sobotę, 19 marca, o godz. 16.00, w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego. Wstęp wolny.

Światowy Dzień Poezji corocznie obchodzony jest 21 marca. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

Obchody Światowego Dnia Poezji to nasz ukłon w stronę miłośników pięknego słowa. Okazja do spotkań w literackim klimacie, do wysłuchania koncertów, promocji publikacji czy rozstrzygnięcia kolejnych edycji Regionalnego Konkursu Poetyckiego. Niestety, w ostatnich latach pandemia utrudniała nam organizację tego wydarzenia. Tym bardziej miło mi zaprosić na najbliższe spotkanie

mówi Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

Bogaty program

Program wydarzenia obejmuje kilka punktów, pierwszym z nich jest rozstrzygnięcie VI Regionalnego Konkursu Poetyckiego.

To konkurs, którego celem jest m.in. promocja lokalnych i regionalnych poetów, dlatego kierowany jest do mieszkańców powiatów kozienickiego i radomskiego. W tym roku zorganizowaliśmy go już po raz szósty i jak zawsze cieszył się zainteresowaniem poetów. To pokazuje, jak bardzo potrzebne są tego typu inicjatywy

dodaje Elwira Kozłowska.

Przypomnijmy, że na laureatów konkursu czekają nagrody finansowe.

Kolejnym punktem programu jest promocja antologii „Ars scribendi” (tłum. „sztuka pisania”), będąca pokłosiem warsztatów literackich prowadzonych przez dr. Adriana Szarego w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu. Udział w jej tworzeniu mają również literaci z Grupy Poetyckiej „Erato” z Kozienickiego Domu Kultury.

– W antologii znalazły się teksty ponad osiemdziesięciu autorów, w sumie ponad 140 utworów, w tym te napisane przez kozienickich poetów: Marię Komstę, Halinę Markowską Budniak, Agnieszkę Cichoń, Jelenę Jasek, Iwonę Bitner, Zbigniewa Szumierza, Andrzeja Opiłowskiego oraz zmarłą w ubiegłym roku Teresę Kurzepę. Serdecznie zachęcam do lektury tego wydawnictwa

– mówi Elwira Kozłowska.

Muzyczny finał

Zwieńczeniem obchodów będzie koncert Kuby Michalskiego zatytułowany „Balladowo i romantycznie”.  Tytuł koncertu nawiązuje do tematu tegorocznego Narodowego Czytania, ale oprócz licznych wierszy Adama Mickiewicza z muzyką Kuby, program zawiera również romantyczne ballady Bolesława Leśmiana, Adama Asnyka, Leopolda Staffa i Leonarda Cohena.

Pobierz wejściówkę

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 19 marca, o godz. 16.00 w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego. Wstęp wolny, ale obowiązują nieodpłatne wejściówki. Te będą wydawane w kasach KDK:

- od 12 marca, od godz. 13.00 do 14 marca, do godz. 21.00 – posiadaczom „Kozienickiej Karty Mieszkańca;

- od 15 marca, od godz. 13.00 (do 2 sztuk dla jednej osoby) – pozostałym mieszkańcom Gminy Kozienice.

Dodatkowe informacje znajdują się na www.dkkozienice.pl. Na Kozienickie obchody Światowego Dnia Poezji zapraszają Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury.

Materiał nadesłany

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe