Gmina Kozienice modernizuje infrastrukturę gospodarki odpadami. PSZOK w Kozienicach z dofinansowaniem NFOŚiGW

  • 13.07.2022, 17:21 (aktualizacja 13.07.2022, 17:25)
  • Tygodnik OKO
Gmina Kozienice modernizuje infrastrukturę gospodarki odpadami. PSZOK…
Projekt pn. „Poprawa efektywności gospodarki odpadami komunalnymi na obszarze Gminy Kozienice” zostanie wsparty 2 mln zł dotacji i niskooprocentowanej pożyczki ze środków własnych NFOŚiGW. Środki będą pochodzić z budżetu programu priorytetowego „Racjonalna gospodarka odpadami, cz. 1 – selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów”. Przedsięwzięcie obejmujące rozbudowę i modernizację lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zostanie zrealizowane przez Kozienicką Gospodarkę Komunalną do końca marca 2023 r.

Projekt modernizacji PSZOK w Kozienicach poprawi efektywność systemu selektywnego zbierania odpadów komunalnych w naszej gminie. Dzięki temu Kozienicka Gospodarka Komunalna ograniczy masę składowanych na wysypiskach odpadów aż o 750 ton na rok. Wymierne rezultaty tego działania zobaczymy już z końcem 2023 r. Warto zauważyć, że modernizacja PSZOK to kolejne działanie w obszarze ochrony środowiska realizowane przez Gminę Kozienice. Nasz samorząd dba o prawidłowy stan środowiska i propagowanie postaw ekologicznych – to jeden z priorytetów naszej działalności. Większość zadań wykonujemy za pośrednictwem Kozienickiej Gospodarki Komunalnej. Na naszym terenie realizujemy również wiele ekologicznych projektów rządowych, takich jak np. „Czyste Powietrze”. Gmina Kozienice jest także jednym z liderów w regionie w zakresie pozyskiwania środków finansowych na proekologiczne działania z funduszy norweskich. Projekty te realizujemy przede wszystkim w bezpośrednim sąsiedztwie szkół podstawowych, gdzie tworzymy nowe tereny zielone, ogródki dydaktyczne, małą retencję czy ścieżki edukacyjne. To wszystko sprawia, że Gmina Kozienice jest i cały czas staje się miejscem coraz bardziej przyjaznym dla środowiska.

– mówi burmistrz Piotr Kozłowski.

 

Ten projekt potwierdza, że cele wytyczone w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami, a także w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, dotyczące rozwoju sektora odpadowego w Polsce realizujemy w praktyce, ze świadomością potrzeb lokalnych społeczności. Przed nami szereg wyzwań dotyczących gospodarki odpadowej: rozwój sprawnych, inteligentnych i wydajnych systemów selektywnego zbierania odpadów komunalnych w gminach, gwarantujących pozyskanie odpadów nadających się w coraz szerszym zakresie do ponownego użycia. W najbliższych latach przewidujemy inwestycje w PSZOK-i we wszystkich regionach kraju. Inwestując w ich rozwój i ułatwiając korzystanie z nich możemy generować zbiórkę niemal wszystkich rodzajów odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych i nie tylko. Możemy zmniejszać w ten sposób strumień odpadów zmieszanych, sprzyjając segregacji frakcji i potem recyklingowi, czyli w szerszym pojęciu gospodarce obiegu zamkniętego. A to oznacza prewencyjne działania wobec niebezpiecznych, nielegalnych wysypisk śmieci. Naszym generalnym zamiarem jest z jednej strony minimalizowanie strumieni odpadów kierowanych na składowiska, a z drugiej – uzyskanie wysokich poziomów przetwarzania. Nowoczesne PSZOK-i, takie jak ten, który wkrótce zobaczymy w Kozienicach, znakomicie to zadanie ułatwiają.

– mówi Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

 

Całkowity koszt przedsięwzięcia sięgnie ok. 2,5 mln zł.

 

W pierwszym etapie wybudowana zostanie stalowa, zadaszona wiata na odpady segregowane na terenie działającego PSZOK-u przy ul. Chartowej w Kozienicach. Pod nią magazynowane będą selektywnie zebrane odpady z tworzyw sztucznych i opakowania wielomateriałowe. Elementem inwestycji będzie również utwardzenie nawierzchni pod plac manewrowo-składowy, stanowiący miejsce magazynowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Zakupiona zostanie także prasa umożliwiająca zgniatanie i belowanie odpadów, samochód typu „hakowiec” z zabudową na kontenery oraz 5 stalowych kontenerów dostosowanych do magazynowania poszczególnych rodzajów odpadów.

- wymienia Robert Wojcieszek Prezes Zarządu Kozienickiej Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o..

 


 


 


 


 

Tygodnik OKO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe