POŁĄCZYŁA ICH PUSZCZA

  • 09.12.2022, 16:58 (aktualizacja 09.12.2022, 18:20)
  • Tygodnik OKO
POŁĄCZYŁA ICH PUSZCZA
We wrześniu tego roku opublikowaliśmy ciekawy, przygotowany dla portalu Turystyczne Kozienice wywiad z Łukaszem Boryczką, poświęcony jego pasji fotografowania dzikich mieszkańców Puszczy Kozienickiej. Ku naszemu miłemu zaskoczeniu okazało się, że takich zapaleńców nie tylko jest więcej, ale też niektórzy z nich (w tym bohater tamtego wywiadu) podjęli kroki w kierunku współpracy i zrobienia czegoś wspólnie, tworząc leśną grupę twórczą Ostępowa. Poniżej znajdziecie Państwo wywiad z inicjatorem jej powstania, Wojciechem Stawarzem, informacje przygotowane przez samą grupę... oraz zaproszenie, by do niej dołączyć!


Tygodnik OKO: Skąd się wzięła Wasza grupa? Grupy twórcze powstają zazwyczaj przy jakimś Domu Kultury czy przy innej instytucji, a tymczasem Was połączyła… puszcza?

 

Wojciech Stawarz: No tak, faktycznie połączyła nas puszcza i region, bo wszyscy tworzymy tutaj, a znamy się z portali społecznościowych, głównie Instagrama i Facebooka. Tam publikowaliśmy swoje zdjęcia i jakoś to tak trwało, obserwowaliśmy się wzajemnie, a w tym roku udało się wreszcie coś stworzyć, w formie takiej na razie czteroosobowej, nieformalnej grupy twórczej. Ten pomysł chodził za mną już jakiś czas, ale jakoś wcześniej nie było sposobności, która teraz się nadarzyła, więc wykorzystaliśmy szansę.

 

Pomysł chodził za Panem. Czy oznacza to, że jest pan liderem grupy?

 

Właściwie to pomysłodawcą. Ja napisałem do kilku osób, ktoś się odezwał i tak zaczęliśmy działać.

 

Połączyła Was puszcza i w pewnym sensie wciąż pozostajecie w niej w ukryciu. Ostatnio jednak, podczas 14. rajdu mikołajkowego, mieliście okazję pokazać się inaczej, niż tylko w Interncie.

 

Tak, udało nam się właśnie zorganizować pierwszą wystawę. Odkąd tylko doszliśmy do porozumienia, że chcemy razem działać i tworzyć, szukaliśmy okazji, wydarzeń organizowanych przez różne instytucje, gdzie nasze zdjęcia można by wykorzystać jako dodatkową atrakcję. Jakieś dwa tygodnie temu napisałem do Nadleśnictwa Kozienice, bo wiedziałem, że właśnie organizują ten mikołajkowy nordic walking i wydało mi się, że jest to dobra okazja i dla nas, i dla Nadleśnictwa, żebyśmy mogli w taką mini-współpracę wejść i zaprezentować się na tym wydarzeniu. Dosyć zresztą popularnym chyba, skoro już od 14 lat się odbywa. Zgodzili się, więc przyjechaliśmy, zaprezentowaliśmy swoje prace. Myślę, że się udało. Odbiór był pozytywny, sporo osób obejrzało, zadało pytania, pochwaliło.

(relację z wystawy znajdziecie Państwo TUTAJ)

 

Jesteście otwarci na nowych twórców, zresztą nie tylko fotografików, prawda?

 

Ogólnie chcielibyśmy skupiać wszystkich twórców, z różnych dziedzin i całego regionu Puszczy Kozienickiej - pisarzy, poetów, malarzy, rzeźbiarzy, rękodzielników - którzy interesują się i inspirują w swojej pracy regionem. Chodziłoby o to, żeby poznać się, czy też znaleźć w tym regionie, bo wiem, że jest sporo osób, które coś robią, cos próbują, ale na własną rękę. W grupie mogłoby być łatwiej, choć raczej na zasadach dość luźnych, niż powiedzmy w formie stowarzyszenia, bardziej w taki sposób, że gdy np. ktoś publikuje coś w Internecie, może to sobie oznaczyć hasztagiem #ostępowa i wtedy, klikając w taki hasztag na Instagramie czy Facebooku, trafiamy na cały zbiór różnych prac i treści powiązanych z naszą grupą i ideą tworzenia i inspirowania się Puszczą Kozienicką.

Fot. Katarzyna Kolasińska

 

Jesteście grupą twórczą… i to bardzo widać. Niby wszyscy fotografujecie tę samą puszczę, ale u każdego ma to wyraźnie indywidualny charakter. U Pana bohaterem jest przeważnie sama puszcza jako taka, u pana Łukasza Boryczki są to jej mieszkańcy, pani Katarzyna Kolasińska tworzy kompozycje bardziej artystyczne, aranżowane, na zdjęciach pojawia się też ona sama i w ogóle postać ludzka, z kolei pan Łukasz Stańczuk z upodobaniem dokumentuje swoją pasję wędkarską. Już teraz, gdy jest Was wciąż tylko czwórka, pokazujecie różne oblicza puszczy.

 

Dokładnie, to mi się właśnie spodobało, że nawet w tak nielicznej grupie twórców jest tak duży zakres tematów i prace mają różny charakter. Każdy zajmuje się swoim wycinkiem i ma charakterystyczne dla siebie podejście do tego, co robi.

Fot. Łukasz Boryczka

 

Czemu Puszcza Kozienicka, czym się ona - oprócz tego, że tutaj Państwo mieszkacie - wyróżnia?

 

Ze swojej perspektywy mogę odpowiedzieć, że mieszkam na jej południowym skraju i zawsze jakoś mnie ciągnęło w las, żeby czy to odkryć jakieś nowe miejsce, czy właśnie zrobić zdjęcia. Chciałbym też trochę zmienić to postrzeganie naszej puszczy jako zwykłego lasu. Ot, las jak las, myśli wciąż wielu mieszkańców, a to jest jednak prawdziwa puszcza, która ma swoją historię, dziesiątki wydarzeń, które w niej miały miejsce na przestrzeni dziejów. Myślę, że warto by było to odkryć lub pokazać w innym świetle, a przy tym wpłynąć jakoś na szerszy odbiór regionu. Inni członkowie grupy myślą chyba podobnie.

Fot. Łukasz Stańczuk

 

Przy przeglądaniu Waszych profili można zauważyć, że oprócz wartości estetycznej, zdjęciom często towarzyszą opisy, które same w sobie niosą sporą wartość informacyjno-edukacyjną.

 

Tak, oprócz fotografowania każdy próbuje coś napisać, ja dodatkowo jeszcze prowadzę taką małą stronę o Puszczy Kozienickiej [puszczakozienicka.info], gdzie w trochę dłuższych artykułach staram się opisać jakieś szczególne miejsca, ilustrując to zdjęciami… no i tak właśnie próbujemy to jak najszerzej przedstawić. Odbiór na razie nie jest może jakiś spektakularny, ale jakoś się to powoli rozwija.

Fot. Wojciech Stawarz

 

Czy według Pan mieszkańcy naszego regionu szanują swoją puszczę? Jest lepiej niż kiedyś, gorzej… jak Pan to widzi?

 

Z perspektywy lat myślę, że jest na pewno lepiej. Jest większa świadomość w kwestiach dotyczących lasu i ogólnie przyrody. Nie widuję już na przykład nowych dzikich punktów wyrzucania śmieci, gdzie np. 20 lat temu można było się natknąć na takie rzeczy, że naprawdę człowiek łapał się za głowę. Teraz są to przeważnie jakiejś nieuprzątnięte resztki po takich miejscach i zaśmiecone pobocza, w samym lesie nowych wysypisk nie zauważyłem, przynajmniej w moim regionie, na południu Puszczy Kozienickiej. Mogę też dodać, że zmienia się też to kulturowo, dzięki działalności nadleśnictw, domów kultury i innych instytucji. To na pewno. Myślenie jest już trochę inne, niż powiedzmy za czasów moich dziadków, gdy to był po prostu zwykły las, do którego szło się po gałęzie.

 

Zbudowaliście sobie w Internecie piękne portfolia, stworzyliście grupę, Pan ma swoją stronę… co dalej? Zrobiliście wystawę we współpracy z Nadleśnictwem, udało się - a gdyby teraz zwróciła się do Was teraz któraś z gmin, z propozycją typu “może byście teraz z nami…”. Zrobił Pan i udostępnił na Instagramie ciekawy puszczański kalendarz - chciałby zobaczyć go Pan w druku?

 

Pewnie tak, oczywiście. Zrobiłem go, bo zajmuję się trochę grafiką, w pracy i po pracy, więc projektuję sobie różne rzeczy związane z puszczą, ale to wszystko wciaż jest tylko w Internecie. Teraz chcielibyśmy wyjść trochę poza niego, bo trochę już za dużo tego scrollowania było ostatnimi laty, więc jak najbardziej jesteśmy zainteresowani współpracą. Kontaktowałem się już na przykład z Domem Kultury w Zwoleniu i planujemy tam jakąś wystawę w przyszłym roku. Jak najbardziej szukamy różnych możliwości i jesteśmy otwarci.

 

 

Rozmawiał AlKo

 

P.S. Ze swej strony mamy oczywistego kandydata na nieinstytucjonalnego organizatora stacjonarnej wystawy w Kozienicach – bo czy nie byłaby takowym kawiarnia Kulturalna? ;)


 

Leśna Grupa Twórcza #Ostępowa o sobie samych

 

Jesteśmy grupą twórców działających na terenie regionu Puszczy Kozienickiej. Inspirujemy się nim, a zwłaszcza lasami i krajobrazami Puszczy. Pomimo że zajmujemy się głównie fotografią i grafiką to chcielibyśmy skupiać i promować także twórców zajmujących się innymi dziedzinami sztuki takimi jak malarstwo, literatura, rzeźba czy rękodzieło.

 

Od wielu lat, swoimi pracami staramy się pokazać najpiękniejszą stronę Puszczy Kozienickiej, promując ją m.in. w Internecie, na własnych stronach internetowych czy portalach społecznościowych. Poprzez naszą działalność chcielibyśmy wpłynąć pozytywnie na odbiór regionu, jego rozwój kulturalny, artystyczny i turystyczny.

 

Obecnie grupę tworzy czwórka osób zajmujących się fotografią: Łukasz Boryczka, Katarzyna Kolasińska, Łukasz Stańczuk, Wojciech Stawarz.

 

Nasza grupa to także idea promowania regionu i jego twórców, rozsianych po całym terenie.

 

Jeśli tworzysz na terenie Puszczy Kozienickiej lub inspirujesz się nią w swojej twórczości oznacz swoje publikacje w Internecie (np. w social mediach) hashtagiem #ostępowa lub #ostepowa.

 

Znaleźć nas można na różnych portalach społecznościowych pod tagami #ostępowa / #ostepowa oraz na stronie ostepowa.pl

 

Działamy głównie na Instagramie i Facebooku a nasze portfolia znaleźć można pod adresami

 

Wojciech Stawarz - https://www.instagram.com/puszcza.kozienicka/

Łukasz Boryczka - https://www.instagram.com/lukasz_boryczka.przyroda/

Katarzyna Kolasińska - https://www.instagram.com/mornmind/

Łukasz Stańczuk - https://www.instagram.com/lukasz_stanczuk/

 

 

 

 

 

 

 

 

Tygodnik OKO

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe