Prelekcja – projekcja – dyskusja. W Kinie KDK rusza klub filmowy

  • 12.12.2022, 11:43
  • Materiał nadesłany
Prelekcja – projekcja – dyskusja. W Kinie KDK rusza klub filmowy
Na początku 2023 roku w Kinie Kozienickiego Domu Kultury rozpocznie swoją działalność Klub Filmowy „Znicz”. Na widzów będą czekały ciekawe prelekcje, wyjątkowe seanse i pasjonujące dyskusje. Trwają przygotowania do oficjalnego startu nowej oferty, a organizatorzy wypatrują pierwszych klubowiczów.

Klub Filmowy w Kinie Kozienickiego Domu Kultury to nowa, nierealizowana wcześniej oferta, chociaż fani ambitnego kina od lat mają okazje spotykać się na seansach w ramach cyklu „Kino dla ciekawych”. Te od początku poprzedzane były prelekcjami, teraz przyjdzie czas również na dyskusje.

Klub Filmowy „Znicz” to nasz kolejny ukłon w stronę miłośników dobrego filmu, którzy lubią obejrzeć ciekawe i oryginalne produkcje, podyskutować o filmie i wymienić się refleksjami czy spostrzeżeniami. Nie rezygnujemy z „Kina dla ciekawych”, ale rozbudowujemy naszą ofertę. Seanse klubu będą odbywały się na zasadzie „Prelekcja – projekcja – dyskusja” i to właśnie będzie je wyróżniać – mówi Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

Spotkania klubu będą odbywały się w środy, a pierwszą projekcję zaplanowano na przełom stycznia i lutego 2023 roku. Seanse będą otwarte dla wszystkich widzów, ale członkowie KF „Znicz” będą mogli liczyć na dodatkowe zniżki na zakup biletów. Szczegóły zostaną podane wkrótce na stronie www.kinokozienice.pl.

W nawiązaniu do tradycji

Nazwa klubu nie jest przypadkowa, bo jest to oczywiście nawiązanie do działającego przed laty w Kozienicach Kina „Znicz”.

Kino w Kozienicach działało jeszcze przed wojną. Początkowo jako „Czajka”, później „Wisła”, a następnie „Apollo”. Po zakończeniu II wojny światowej kino wznowiło działalność pod nazwą „Znicz” i funkcjonowało aż do 1990 roku. W „Zniczu” również funkcjonował klub filmowy i jestem przekonana, że wielu mieszkańców wciąż pamięta emocje związane z tymi seansami sprzed kilkudziesięciu lat. Sama z ogromnym sentymentem wspominam swoje pierwsze filmy w „Zniczu” – dodaje Elwira Kozłowska.

Od czasu zamknięcia „Znicza” w 1990 roku aż do października 2017 roku, kiedy to otworzono Centrum Kulturalno-Artystyczne, w Kozienicach nie funkcjonowało żadne kino studyjne. Przez blisko 30 lat w naszym mieście odbywały się jedynie pojedyncze seanse, organizowane w dawnej siedzibie Kozienickiego Domu Kultury przy Alei 1 Maja czy w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski”. W trakcie wakacji filmy wyświetlano również w Amfiteatrze nad Jeziorem Kozienickim, w ramach takich akcji jak „Kozienickie Lato Filmu”. Te zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, a potrzeba działalności kina w Kozienicach zawsze była bardzo duża. Dziś, po kilku latach działalności Kina KDK, można stwierdzić, że jest ono w pewien sposób duchowym spadkobiercą „Znicza”.

Szukają pamiątek

Od wielu lat o pamięć o Kinie „Znicz” dba Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej (zainteresowanym polecamy m.in. zeszyt XIX „Ziemi Kozienickiej” z 2008 roku). Wraz ze startem Klubu Filmowego „Znicz” zrodził się kolejny pomysł na poszukiwanie pamiątek po dawnym kozienickim kinie. Tym razem z inicjatywą wyszedł Kozienicki Dom Kultury.

Zwracamy się z gorącym apelem do naszych mieszkańców o użyczenie pamiątek po Kinie „Znicz”. Poszukujemy m.in. biletów na seanse czy plakatów z tamtych lat, a także wszystkiego co bezpośrednio związane z tym kultowym miejscem – zaznacza Elwira Kozłowska.

Organizatorzy proszą mieszkańców o kontakt na adres email: [email protected] bądź pod numerem telefonu 48 611 07 50 wew. 133.

Materiał nadesłany

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe