Dzień Kazimierza Pułaskiego w Warce

  • 11.10.2016, 21:13 (aktualizacja 11.10.2016, 21:18)
  • Red.
Dzień Kazimierza Pułaskiego w Warce MK
11 października w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbyły się uroczystości upamiętniające patrona instytucji. Związane były z 237. rocznicą śmierci bohatera dwóch narodów. K. Pułaski umarł w wyniku odniesionych ran w bitwie pod Savannah 11 października 1779 r.

W uroczystości wzięli udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele instytucji lokalnych oraz Ambasady USA, a także licznie zgromadzona młodzież szkolna. Spotkanie otworzyła dyrektor muzeum Iwona Stefaniak. Przypomniała, że patriotyzm to nie tylko górnolotne słowa, ale również dbałość o „małą ojczyznę”. Głos zabrał też burmistrz Dariusz Gizka, który zwrócił uwagę na odwagę, poświęcenie, konsekwencje, ale także ludzkie podejście bohatera. Liczne delegacje, w tym przedstawiciele instytucji i jednostek imienia K. Pułaskiego, złożyli kwiaty pod pomnikiem. Kompania JW3411 z Ogrodzienic oddała salwę honorową. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Orkiestra Wojskowa w Dęblinie.

Uroczystości towarzyszyło otwarcie ekspozycji upamiętniającej innego zasłużonego Polaka – Ignacego Paderewskiego. Składają się na nią dwie wystawy – pierwsza wypożyczona z Muzeum Niepodległości w Warszawie traktuje o życiu i twórczości wybitnego pianisty i polityka, druga przygotowana przez Fundację Ave Arte opisuje zawiłe dzieje jego szczątków. Wg ostatniej woli Paderewskiego jego serce miało spocząć w Ameryce, zaś ciało w wolnej (!) Polsce. Na uroczystości pogrzebowe w ojczyźnie przyszło czekać do 1992 r. Wernisażowi towarzyszyła projekcja filmu biograficznego o Paderewskim. Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do 11 listopada.

Red.

Zdjęcia (21)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe