Rocznica pacyfikacji Janikowa

  • 07.11.2016, 12:18 (aktualizacja 07.11.2016, 19:01)
  • Red.
Rocznica pacyfikacji Janikowa A. Molenda (Tak-Nie-Obiektywnie) i E. Kordas (Tyg. OKO)
W południe 6 listopada odbyły się obchody 73. rocznicy pacyfikacji wsi Janików. Podczas uroczystości oddano cześć ofiarom prześladowań.

Do pacyfikacji wsi doszło 3 listopada 1943 r. Hitlerowscy okupanci rozstrzelali wówczas 16 mieszkańców Janikowa. Pacyfikacja była częścią regularnej polityki terroru wobec ludności cywilnej. 

W ramach obchodów odbyła się uroczysta msza święta w intencji ofiar w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe. Po niej mieszkańcy Janikowa, poczty sztandarowe, delegacje, oraz przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych udali się pod tablicę upamiętniającą pomordowanych. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta OSP w Kozienicach. Pod pomnikiem złożono kwiaty. W okolicznościowych przemówieniach głos zabrali m.in. burmistrz Tomasz Śmietanka, radny Krzysztof Zając, sołtys Artur Gac.

Red.

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe