100-lecie szpitala w Kozienicach

  • 24.11.2016, 13:26 (aktualizacja 29.11.2016, 16:48)
  • Red.
100-lecie szpitala w Kozienicach
Na 24 listopada przypadły uroczystości związane z 100. rocznicą funkcjonowania szpitala w mieście oraz 35-leciem funkcjonowania placówki w obecnej siedzibie.

Uroczystości rozpoczęły się o 11:15 od odsłonięcia pamiątkowej tablicy przy wejściu głównym. Ma ona wymiar 70 na 95 cm. Odsłonięcia dokonali: Krzysztof Murawski – kier. Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu, starosta Andrzej Jung, wicestarosta Krzysztof Stalmach, Jarosław Pawlik – dyr. SPZZOZ w Kozienicach oraz burmistrz Tomasz Śmietanka. Tablicę poświęcili: ks. Krzysztof Dukielski – duszpasterz Środowisk Ochrony i Służby Zdrowia w diec. radomskiej, ks. kan. Władysław Sarwa – kapelan szpitala i prob. par. św. Rodziny oraz ks. kan. Kazimierz Chojnacki – prob. par. św. Krzyża.

Ks. K. Dukielski przy okazji okolicznościowe modlitwy stwierdził, że zgromadzeni pragną: „[…] utrwalić w sercach i kamieniu, [...] wdzięczną pamięć o wszystkich pracownikach służby zdrowia, którzy tutaj oddawali swoje życie dla innych, którzy mieli odwagę wyrzekać się samych siebie, którzy uczyli młode pokolenie, co znaczy kochać drugiego człowieka”.

Uroczystości objęły również mszę w kościele św. Rodziny oraz galę w CKA. Stanowiła ona podsumowanie osiągnięć szpitala oraz podkreślą 100-letnią tradycję placówkę tradycji. W ceremonii wyróżniono zasłużonych dla służby zdrowia w Kozienicach. Podczas uroczystości zaprezentowano nowe wydawnictwo książkowe - "Dzieje szpitala powiatowego i służby zdrowia w Kozienicach" Krzysztofa Zająca. W gali wzięły udział osoby związane ze służbą zdrowia, samorządowcy, przedstawiciele instytucji publicznych, parlamentarzyści - Mirosław Matuszewski i Leszek Ruszczyk - oraz wicewojewoda Artur Standowicz.

Pierwszy szpital w Kozienicach funkcjonował już w połowie XVII w., jednak podobnie jak inne tego typu ówczesne instytucje, pełnił funkcje przytułku dla ubogich i starców. W czasie powstania kościuszkowskiego, a potem listopadowego szpital wojskowy funkcjonował przy pałacu. Na nowoczesną placówkę ochrony zdrowia trzeba było czekać do czasów II wojny światowej. Najpierw, tj. pod koniec 1915 r., do Kozienic przeniesiono szpital rezerwowy Legionów Polskich, a rok później otwarto przy dzisiejszej ul. Sienkiewicza placówkę miejską im. Jana III Sobieskiego. Po ośmiu latach, w 1924 r., szpital został przeniesiony na ul. Lubelską, gdzie funkcjonował do 1981 r. Wtedy to po ośmiu latach budowy uruchomiona została nowa siedziba placówki, która funkcjonuje do dziś.

Red.

Zdjęcia (9)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe