BĘDZIE MOST? 

  • 01.12.2016, 07:55 (aktualizacja 01.12.2016, 09:51)
  • RED.
BĘDZIE MOST?
Kolejny raz wraca pomysł budowy mostu na Wiśle w Świerżach Górnych. Z inicjatywą wyszły związki zawodowe spółki ENEA Wytwarzanie. Pomysł dotyczy nie tylko przeprawy drogowej, ale także kolejowej. Nowe połączenie kolejowe ma podnieść bezpieczeństwo dostaw paliwa do elektrowni. Ale nie tylko.

   Związkowcy liczą również na ożywienie gospodarcze w powiecie i regionie związane z nową przeprawą mostową. Kozienicki samorząd wspiera inicjatywę, oczekując jej pozytywnych efektów.

Szansa na rozwój

   Do planów budowy mostu wracano kilkakrotnie. Ostatnie starania w tym zakresie czyniono w czerwcu 1999 r. Doszło wtedy do spotkania kozienickich i maciejowickich samorządowców z wiceministrem transportu Krzysztofem Tchórzewskim oraz urzędnikami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Efektem spotkania było ujęcie budowy mostu w planach rządowych. Most – łączący nadwiślańskie gminy Kozienice i Maciejowice - miał powstać do roku 2012. Skończyło się jednak tylko na planach.

   Mimo to, koncepcja budowy mostu była obecna w dyskusji publicznej. Dlaczego? – bo upatrywano w niej szansę na rozwój gospodarczy. W założeniu most na Wiśle miał załatwić kilka problemów. Ułatwić mieszkańcom dostęp do nowych rynków pracy, umożliwić  współpracę przedsiębiorców i rolników po obu stronach Wisły oraz przyciągnąć inwestorów. Podnoszono przy tym, że dzięki przeprawie Kozienice i Maciejowice znalazłyby się na trasie łączącej cztery drogi krajowe: DK 79, DK 48, DK 76 i DK 17. W okolicach mostu mogłaby tym samym powstać strefa biznesu jako element ładu przestrzennego obu gmin. A to już nic innego, jak tworzenie klimatu do powstania składów handlowych, zakładów produkcyjnych, stacji paliw, zajazdów i innych obiektów, dających miejsca pracy.  I w tej mierze nic się nie zmieniło. Choć w koncepcji budowy mostu na Wiśle pojawiły się nowe elementy.

RED.

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ynio
Ynio 05.01.2017, 16:13
To jakiś koszmar, zapaskudzą całą okolicę!

Pozostałe