Tam, gdzie Śmierć ścinają

  • 23.02.2017, 16:18 (aktualizacja 23.02.2017, 23:55)
  • Mat. organizatorów
Tam, gdzie Śmierć ścinają BardzoPolska
W dniach 26-28 lutego w Jedlińsku k. Radomia odbędą się tradycyjne jedlińskie zapusty – wydarzenie, które co roku kończy karnawał. Miejscowy obrzęd zapustowy – Ścięcie Śmierci – jest unikatowy na skalę światową i stara się o wpis na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Podczas widowiska, które w tym roku odbędzie się 28 lutego – w tzw. „kusy” wtorek” – mieszkańcy Jedlińska dokonają sądu nad Śmiercią, która wyrządziła im wiele zła, skażą ją na karę śmierci, a wyrok – ścięcie mieczem – wykona kat. Całości będzie towarzyszyć korowód przebierańców. Wszystkie role w obrzędzie odegrane zostaną przez mężczyzn – niektórzy z nich uczestniczą w widowisku od wielu lat. Widowisko rozpocznie się o godz. 13.00, kiedy to uczestnicy obrzędu przejmą władzę od wójta gminy Jedlińsk. Główna część odbędzie się o godz. 15.30. Gwiazdą wieczoru będzie zespół After Party

Program tegorocznych Jedlińskich Zapustów:

26 lutego, kusa niedziela

VII Zapustowy Bal Kobiet, którego motywem przewodnim są w tym roku „Cztery Pory Roku” (sala OSP w Jedlińsku) – impreza biletowana

27 lutego, kusy poniedziałek

koncert Krystyny Prońko (sala OSP w Jedlińsku) – impreza biletowana.

28 lutego, kusy wtorek

godz. 13.00 – przejęcie władzy od wójta gminy Jedlińsk.

występ zespołów i kapel ludowych: Czerwone Korale i Wacław Imiołek, Klub Seniora z Jedlińska, Czerwona Jarzębina i Kapela Trzech Wesołych, Ludwiczanki i Kapela Henryka Gwiazdy, „Jedlińskie Raczki”

godz. 15.15 – powitanie gości

godz. 15.30 – widowisko Ścięcie Śmierci.

godz. 16.20 – koncert zespołu After Party

godz. 17.30 – zabawa taneczna z zespołem „Szał”

Wydarzeniom wtorkowym będzie towarzyszyć jarmark rękodzieła ludowego (rzeźba, ceramika, haft, plecionkarstwo), udostępnione zostaną także stoiska z gastronomią.

Szczegóły wydarzenia znajdują się na stronie www.kusaki.pl

 

Mat. organizatorów

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe