272 urodziny Pułaskiego: z Winiar na Manhattan

  • 07.03.2017, 13:43 (aktualizacja 07.03.2017, 13:59)
  • Red.
272 urodziny Pułaskiego: z Winiar na Manhattan red.
6 marca odbyły się w Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce obchody 272. rocznicy urodzin patrona. Uroczystość ta, choć odbywa się od lat, nadal potrafi zaskoczyć.

W historii naszego narodu wiele jest bohaterskich, zasłużonych postaci, o których pamięć nie powinna zaniknąć […] do takich niewątpliwie należy K. Pułaski – tymi słowami uroczystość otworzyła dyrektor muzeum Iwona Stefaniak. Przypomniała, że tradycja obchodów urodzin bohatera dwóch narodów na Winiarach sięga lat 40.

Hymny Polski oraz USA odśpiewały Julia Donica i Patrycja Listek. Pod pomnikiem K. Pułaskiego wiązanki złożyły liczne delegacje. Byli to mieszkańcy Warki, samorządowcy, przedstawiciele instytucji i jednostek imienia Pułaskiego. Ze strony ambasady USA kwiaty złożyła Alice Chu – attaché ds. prasowych.

W związku z obchodami 50-lecia istnienia muzeum nastąpiło otwarcie plenerowej wystawy traktującej o gościach, którzy odwiedzili w ciągu tych lat instytucję. Byli to amerykańscy dyplomaci, przedstawiciel polskiego życia politycznego, artyści, sportowcy (szczegółowo ten temat wyjaśnia cykl okolicznościowych artykułów muzeum). Attaché A. Chu przypomniała słowa jakie patron muzeum powiedział do Jerzego Waszyngtona. Dotyczyły one tego, że Pułaski: […] przybył, aby walczyć o wolność, żyć nią, albo za nią umrzeć.

Podczas uroczystość w Centrum Edukacyjno-Muzealnym odczytano listy gratulacyjne, zaś goście mieli okazję do okolicznościowych wystąpień. Wielkie zaskoczenie sprawił Artur Dybanowski – Wielki Marszałek Parady Pułaskiego w Nowym Jorku, największej imprezy polonijnej w USA. Przekazał on wiadomość, że dyr. I. Stefaniak została nominowana do tytułu Honorowego Marszałka parady w 2017 r.

Przypomnijmy, Parada Pułaskiego w Nowym Jorku odbywa się w pierwszą niedzielę października. W tym czasie główną ulicą nowojorskiego Manhattanu 5. Aleją przechodzi kolorowy korowód Polonii oraz jej sympatyków. Tegoroczna edycja będzie jubileuszową, bo 80.

Rozmach imprezy można było zobaczyć na zaprezentowanym spocie promocyjnym parady autorstwa Sebastiana Sobieszczańskiego.

Prócz tego ogłoszone zostały wyniki I etapu konkursu „Dwa oblicza Pułaskiego”. Trzy najlepsze pozycje w teście wiedzy uzyskali uczniowie z Sochaczewa, Pionek i Kozienic. Szczegółowa lista laureatów znajduje się na stronach muzeum. To jednak nie koniec zmagań. Na uczestników czeka jeszcze próba sprawności fizycznej.

Uroczystość zakończył koncert Pauliny Garlińskiej (gitara) i Mateusza Strzeleckiego (gitara). To nietypowe obecnie zestawienie instrumentów, było popularne jeszcze w XVIII w. Później popularność w koncertach kameralnych zdobyły kompozycje opracowane na fortepian. Utwory zaprezentowane przez muzyków osadzone zostały w tradycji polskiej i amerykańskiej. Był to mocny akord na zakończenie oficjalnej części uroczystości.

Red.

Zdjęcia (52)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe