Prestiżowa nagroda za dbanie o środowisko - Zielony Laur dla Enei Wytwarzanie

  • 25.06.2017, 18:14 (aktualizacja 25.06.2017, 18:18)
  • Enea Wytwarzanie
Prestiżowa nagroda za dbanie o środowisko - Zielony Laur dla Enei Wytwarzanie… Enea Wytwarzanie
Kozienicka Elektrownia - Enea Wytwarzanie została laureatem prestiżowego konkursu „Zielony Laur”. Tytuł, dyplom i statuetkę przyznano jej za realizację przedsięwzięć ekologicznych.

Konkurs „Zielony Laur” organizowany jest corocznie przez Polską Izbę Gospodarczą Ekorozwój pod patronatem Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Przewodniczącego Konwentu Prezesów Wojewódzkich Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kierowany jest on zarówno do samorządów, organizacji, firm, jak i pojedynczych osób zajmujących się realizacją przedsięwzięć ekologicznych. Celem konkursu jest promowanie ekorozwoju poprzez nagradzanie najlepszych inwestycji i przedsięwzięć gospodarczych przyczyniających się zarówno do poprawy warunków życia, jak i stanu środowiska naturalnego. Realizatorzy najbardziej efektywnych przedsięwzięć zostają uhonorowani Honorowym Dyplomem za zasługi dla rozwoju ochrony środowiska oraz statuetką ZIELONY LAUR.

Laureatem tegorocznej edycji konkursu została Enea Wytwarzanie.

Uroczysta gala odbyła się w środę 21 czerwca w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica PAN. Nagrodę odebrał Krzysztof Figat, prezes Zarządu Enei Wytwarzanie, a towarzyszyły mu Joanna Budniak i Agnieszka Paluszek z Wydziału Ochrony Środowiska kozienickiej elektrowni.

- Zielony Laur jest dla nas bardzo istotną nagrodą. Pokazuje ona, że elektrownia węglowa, jaką jesteśmy to nie firma szkodząca środowisku, ale firma dbająca o to środowisko. Na ten cel wydaliśmy w ostatnich latach duże pieniądze i nadal je wydajemy – mówił Krzysztof Figat, prezes Zarządu Enei Wytwarzanie

 

Jak podkreślała Joanna Budniak Enea Wytwarzanie stale i z determinacją inwestuje w ochronę środowiska.

 - Jest to w dużej części jeden z podstawowych elementów etyki pracy przedsiębiorstwa, ale nie tylko. To także kwestia stale zaostrzających się wymogów krajowych i Unii Europejskiej. W ostatnich latach Elektrownia zrealizowaliśmy szereg inwestycji ograniczających emisje zanieczyszczeń. To miedzy innymi instalacje odsiarczania spalin (IOS), katalityczne instalacje odazotowania spalin (SCR), nastąpiła także wymiana elektrofiltrów i modernizacja oczyszczalni ścieków deszczowo-przemysłowych oraz oczyszczalni ścieków bytowych – stwierdziła Joanna Budniak

Elektrownia realizuje też projekty modernizacji turbin, w wyniku których następuje zmniejszenie jednostkowego zużycia ciepła, zwiększenie mocy turbozespołów z jednoczesnym zmniejszeniem zużycia węgla, a tym samym emisji gazów, w tym głównie dwutlenku węgla. W końcowej fazie realizacji znajduje się obecnie budowa bloku na parametry nadkrytyczne o mocy 1075 MW, wyposażonego w najnowocześniejsze instalacje ekologiczne z możliwością dobudowania urządzeń do wyłapywania i składowania CO2 (status CCS ready). Blok posiadał będzie bardzo wysoką sprawność wytwarzania, która z niskim wskaźnikiem emisji pozwoli na znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

W ostatnich latach Elektrownia zrealizowała również przedsięwzięcia polegające na wymianie wentylatorów spalin na kotle nr 2 i 7, ich napędu oraz zastosowaniu bardziej ekonomicznego sposobu regulacji ich wydajności. Dzięki tym działaniom osiągnięto zmniejszenie zużycia energii na potrzeby własne, poprawę sprawności netto wytwarzania energii, jak również zmniejszenie emisji CO2.

- Właśnie te wszystkie działania zostały zauważone i docenione przez Polską Izbę Gospodarczą Ekorozwój pod patronatem Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Przewodniczącego Konwentu Prezesów Wojewódzkich Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – dodała Joanna Budniak .

Enea Wytwarzanie

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe