Viviat Pułaski: amerykański sen w środku Warki

  • 06.07.2017, 13:00 (aktualizacja 06.07.2017, 15:30)
  • Inf. muzeum
Viviat Pułaski: amerykański sen w środku Warki Rafał Donica
Vivat Pułaski, czyli piknik kulturalno-historyczny odbył się 2 lipca w Warce. Impreza powróciła po siedmiu latach przerwy. Wielki „come back” odbył się z przytupem, hucznie, można rzecz – po amerykańsku. Ulicami miasta przeszła Parada Pułaskiego, a na terenie parku przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego odbyły się m.in. pokazy jeździeckie, prezentacje grup rekonstrukcji historycznej oraz koncerty. Nie zabrakło też licznych atrakcji dla dzieci. Piknik był wyjątkowy z jeszcze jednego powodu – był częścią przypadających na ten rok uroczystości 50-lecia Muzeum.

O godz. 15:00 ruszyła Parada Pułaskiego – kolorowy korowód czerpiący inspiracje z najlepszych amerykańskich wzorów. Na czele pochodu znaleźli się kawalerzyści, którym przewodził sam… Kazimierz Pułaski. Tuż za jeźdźcami maszerowała orkiestra miejska Moderato. Muzycy musieli naprawdę silnie dąć w swoje instrumenty, skoro z każdą minutą rozchmurzało się. Za nimi pojawili się przedstawiciele instytucji i organizacji z regionu wareckiego – rekonstruktorzy historyczni, pracownicy Muzeum, członkowie PTTK, sportowcy z Klubu Biegacza START Pułaski, seniorzy ze Złotej Renety w Ostrołęce, działacze Stowarzyszenia ANIMATOR, uczniowie z LO im. Piotra Wysockiego w Warce… Korowód zamykali „współcześni jeźdźcy” – motocykliści z Klubu Motocyklowego Harley Davidson Warszawa. Mieszkańcy Warki wylegli na ulicę, robili zdjęcia, machali do maszerujących, i co najważniejsze, dołączali się do parady zmierzając z uśmiechem na piknik.

Tam czekały na nich liczne atrakcje. Po przywitaniu gości przez wiceburmistrz Teresę Knyzio oraz przedstawicieli organizatorów: Iwonę Stefaniak – dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego oraz Andrzeja Zarębę – prezesa Stowarzyszenia W.A.R.K.A., na scenie pojawiła się orkiestra Moderato. Muzycy dyrygenta Artura Gębskiego zagrali koncert, a następnie – po krótkiej przerwie – dali pokaz musztry paradnej.

Gościem specjalnym wydarzenia był Wielki Marszałek Parady Pułaskiego z Nowego Jorku (w tym roku odbędzie się jubileuszowa, 80. edycja) – Sławek Platta.

Nagle rozległy się strzały. To przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej zaprezentowali XIX-wieczną broń palną. Był to jednak dopiero wstęp do dalszych pokazów, które zostały ujęte w trzech blokach. Kawalerzyści dwukrotnie dali popis swojej zręczności, piechurzy zaś zainscenizowali zmagania Amerykanów z Anglikami.

Zaraz po godz. 18:00 licznie zgromadzona publiczność przekonała się o tym, o czym od dawna wiedziały miliony osób: Elvis żyje! Ma się dobrze. I występuje w Warce. Repertuar „Króla” rozgrzał zgromadzonych i przygotował na koncert finałowy w wykonaniu Big Band Błonie. Zespół porwał publiczność do tańca za sprawą swingujących interpretacji polskich i zagranicznych przebojów. Warto wspomnieć, że grupę tworzy dwudziestu muzyków, w tym pochodzący z Warki Bogdan Sabała.

Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla dzieci. Najmłodsi mogli pomalować swoje buzie, otrzymać zabawkę z balonika oraz skorzystać z dmuchańców – trampolin i zjeżdżalni. Najwyższa z nich była wysoka na kilka pięter.  

Dużym zainteresowaniem cieszyły się inicjatywy kulturalne Muzeum – zwiedzanie pałacu z przewodnikiem oraz nowo otwarta wystawa Andrzeja Pityńskiego. Złożyły się na nią rysunki, medale oraz rzeźby artysty, którego pomniki stoją w największych miastach USA. Ekspozycję „Mistrz Pityński” będzie można zwiedzać do końca wakacji.

Nie pozostaje nic innego jak krzyknąć: Vivat Pułaski!

Piknik został zorganizowany przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Współorganizatorami imprezy byli: Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Centrum Sportu i Rekreacji, Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o., OSP Warka, Szkolne Koło Wolontariatu przy PG w Warce, ABC Dziecka. Gmina Warka była partnerem strategicznym. Piknik historyczno-kulturalny „Vivat Pułaski” uzyskał dotację Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Inf. muzeum

Zdjęcia (41)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe