Z archeologią w Mniszewie

  • 31.07.2017, 14:57
  • Red.
Z archeologią w Mniszewie Mat. organizatorów
23 lipca w przy Skansenie Militarnym w Mniszewie odbył się piknik archeologiczny. Była to druga odsłona imprezy „Niedziela z archeologią”. Organizatorzy skupili szczególną uwagę na najmłodszych.

Spotkanie z przeszłością zostało zorganizowane ponieważ w pobliskiej Żelaznej Nowej trwają od początku lipca prace wykopaliskowe pod czujnym okiem Małgorzaty Cieślak-Kopyt z Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu. Archeolodzy, studenci oraz pracownicy kozienickiego muzeum badają właśnie cmentarzysko ciałopalne kultury przeworskiej z I-III w. p.n.e.

Na pikniku nie zabrakło prof. dr hab. Joanny Kalagi, która już wielokrotnie prowadziła prace wykopaliskowe w gm. Sieciechów. Badaczka dzieliła się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Najmłodsi mogli spróbować swoich sił w licznych warsztatach i zajęciach plastycznych. Niektóre były jedynie inspirowane archeologią, inne zachęcały do wykonywania przedmiotów wg starych technik (lepienie naczyń z gliny, tkactwo). Artefakty przeszłości można było odnaleźć w specjalnej piaskownicy. Znalazły się tam kawałki ceramiki, koraliki i inne drobne przedmioty, które archeolodzy znajdują na co dzień w swojej pracy. W końcu nie jeden wielki odkrywca swoje pierwsze kroki stawiał właśnie w piaskownicy.

Kto wie, może uczestniczące w pikniku dzieci odkryją kiedyś skarb. Pierwszy już odkryły w trakcie gier i zabaw prowadzonych w skansenie.

Red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe