Elektrownia KOZIENICE. Szkody nie było?

  • 10.08.2017, 18:29
  • Admin admin
Elektrownia KOZIENICE. Szkody nie było?
Tak uznał Sąd Rejonowy w Kozienicach. I utrzymał w mocy decyzję kozienickiej prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa. Orzeczenie jest ostateczne. Sprawa może jednak być ponownie badana. Tym bardziej, że jej okoliczności ciągle wywołują szereg wątpliwości. W kontekście decyzji kozienickich organów sprawiedliwości rodzą też nowe pytania. Ale po kolei.

 

   Początek sprawy to jesień 2016 roku. Wtedy to zarząd ENEA Wytwarzanie badał okoliczności i zasadność zawierania w latach 2012 i 2014 umów na kierowanie pracami przy budowie bloku nr 11. W efekcie tych działań podęto decyzję o złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę spółki. Zawiadomienie trafiło do Prokuratury Rejonowej w Kozienicach, która analizowała je i prowadziła czynności sprawdzające.   

W kwietniu 2017 roku kozienicka prokuratura uznała jednak, że przestępstwa nie było i odmówiła wszczęcia śledztwa. ENEA Wytwarzanie zaskarżyła decyzję prokuratury do Sądu Rejonowego w Kozienicach. Sąd rozpatrzył zażalenie w dniu 8 sierpnia 2017 roku i utrzymał w mocy decyzję prokuratury. W jego ocenie sprawa powinna toczyć się z powództwa cywilnego, a nie w ramach śledztwa. Co więcej, sąd uznał, że wszelkie nieprawidłowości powinny zostać wyjaśnione w ramach procedur kontrolnych obowiązujących w spółce, a nie na drodze postępowania karnego.

Zdaniem sądu sprawy więc nie ma, ale czy tak jest w rzeczywistości? Czy nie wymaga ona reakcji ze strony organów wymiaru sprawiedliwości? A przynajmniej (na tym etapie) organów prokuratury?

Umowy

W kontekście powyższych pytań warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, jakie pojawiają się w sprawie.

Jak ustalono, umowy, których dotyczyło zawiadomienie, były umowami o na świadczenie usług o podobnym charakterze i zbliżonym zakresie. Obie zostały zawarte z tą samą osobą z okolic Bełchatowa, przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie doradztwa. Pierwsza z umów została podpisana w 2012 roku i powierzała zleceniobiorcy kierowanie budową nowego bloku w elektrowni Kozienice. Druga, podpisana w lipcu 2014 roku, zakładała, że ten sam zleceniobiorca będzie doradzał spółce w zakresie przedmiotowej budowy. Umowy miały obowiązywać do zakończenia inwestycji.

Przyjęto zatem, delikatnie mówiąc, innowacyjne rozwiązanie w zakresie finansowania procesów zarządzania inwestycjami w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. To wszakże jeszcze nie powód, aby mówić o szkodzie, czy też przestępstwie. To prawda. Jeśli jednak na to samo rozwiązanie popatrzeć od strony skutków, to jest już nad czym się zastanawiać.

Skutki, czyli szkoda

Obie umowy, o których mowa, były umowami odpłatnymi. Z ich tytułu zleceniobiorca (doradca) otrzymywał kilkudziesięciotysięczne wynagrodzenie. Mogło więc tak być, że za usługi świadczone w tym samym czasie i zakresie przedsiębiorca z Bełchatowa był wynagradzany podwójnie; raz, na podstawie umowy z 2012, a dwa z tytułu umowy z 2014 roku.

To podstawowa kwestia, która wymaga wyjaśnienia, ale jest i druga, równie ważna. Chodzi o ten punkt umowy z 2014, który umożliwiał zleceniobiorcy (doradcy) zatrudniać kolejne podmioty jako podwykonawców tejże umowy.

Umowa była tak skonstruowana, że wystarczyło tylko, iż kwalifikacje doradcy były w jakimś zakresie niewystarczające, i już mógł zawierać umowy z podwykonawcami. Występował wtedy w roli pośrednika, decydującego o wyborze wykonawcy usług realizowanych na rzecz ENEA Wytwarzanie. W takich przypadkach wynagrodzenie doradcy było powiększane o kwotę brutto należną podwykonawcom przez niego zatrudnianym jako doradcy ENEi.

Zawyżone koszty?

Jak ustalono, dzięki takim zapisom w umowie niektóre faktury wystawiane przez doradcę opiewały na setki tysięcy złotych. W ten też sposób koszty usług świadczonych przez zleceniobiorcę (doradcę) na podstawie umowy z 2014 roku mogły rosnąć w nieskończoność.

Nie można również wykluczy, że przedsiębiorca z Bełchatowa doradzając ENEi korzystał z usług tych samych firm i osób, które jednocześnie świadczyły usługi bezpośrednio na rzecz spółki. W takim wypadku kwota zawyżonych kosztów związanych z inwestycją budowy nowego bloku elektrowni Kozienice może okazać się znaczna. 

Na pytanie, czy tak w istocie było? – nie da się jednak udzielić odpowiedzi bez postępowania dowodowego przeprowadzonego w ramach rzetelnego śledztwa. Tego śledztwa, którego nie będzie, z uwagi na decyzje prokuratury i sądu w Kozienicach.

 

Łukasz Belter

 

Admin admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
pracownik
pracownik 29.08.2017, 09:18
To dziwne, ze Paweł vel Piotr Sz. działał na szkodę Enei? Nie! Inwestycje za publiczne pieniądze tak już porostu mają. Dziwne jest to, że ówczesny prezes Krzysztof S. mu na to pozwolił, kiedy w 2014 zawierał z nim umowę na doradztwo (tak, żeby kierownik budowy doradzał sam sobie za dodatkowe 10 tys. zł). Przy okazji Krzysztof S. zgodził się również, aby kierownikowi Pawłowi vel Piotrowi doradzała do zakończenia budowy kancelaria prawnicza za jedyne 30 tys. zł miesięcznie. A rok później ten sam Krzysztof S. zgodził się, aby Pawłowi vel Piotrowi doradzała jeszcze jedna kancelaria prawnicza za 500 zł za godzinę, a potem jeszcze jedna i jeszcze jedna. Co ciekawe, kancelaria, która doradzała Pawłowi vel Piotrowi za 500 zł/godzinę, doradzała również bezpośrednio Enei za jedyne 250 zł za godzinę. Ale to wszystko nie jest dziwne. Dziwne jest to, że prokuratura w Kozienicach nie umie liczyć i nie widzi działania na szkodę Enei.
AntyPoPiS
AntyPoPiS 26.08.2017, 11:03
To dziwne bo Piotr Sz. działał na korzyść Enei, ponieważ sprzeciwiał się wszelkim machlojom, które chciał robić Polimex wraz z nowym prezesem spółki (mianowanym przez władzę rządzącą). I przez to został usunięty wraz z innymi ludźmi, którzy mieli pojęcie o prowadzeniu takich inwestycji. I gdyby dalej to prowadził to Polimex by upadł tak jak już dawno powinien. A tak to nowy prezesina, żeby nie było obciachu postanowił przejąć bankruta. A to co się dzieje teraz jest wynikiem braku odpowiedniej kadry zarządzającej. A prezes jak to PiS zwala winę na Tuska czyli Piotra Sz.
pracownik
pracownik 24.08.2017, 08:09
Zagłębianie w sprawę wygląda tak:
Przedsiębiorca z okolic Bełchatowa Paweł Sz. od 2012 kierował budowa bloku 11. Jego miesięczne wynagrodzenie to ok. 35 tys. zł. W 2014 prezes Enea Wytwarzanie Krzysztof S. podpisał z Pawłem Sz. drugą umowę, zgodnie z którą Paweł Sz. doradzał sam sobie jako kierownikowi budowy. Z tej drugiej umowy Paweł Sz. dostawał 10 tys. zł netto plus 1% marży doliczanej do kwot stanowiących zapłatę dla podwykonawców. Podwykonawców, których Paweł Sz. mógł zatrudniać, kiedy sam sobie nie był wstanie doradzać. (Oczywiście to absurd, że w 2014 taką umowę podpisano, ale kto bogatemu zabroni wydawać pieniądze na absurdy!). Paweł Sz. często nie mógł sam sobie doradzać (bo to wyczerpujące psychicznie zajęcie), wiec zatrudniał podwykonawców, którzy za niego doradzali, a on im płacił pieniędzmi Enea Wytwarzanie. Faktury wystawiane z tego tytułu przez Pawła Sz. sięgały setek tysięcy złotych, które Enea wydawała na usługi doradcze świadczone za pośrednictwem Pawła Sz przez kancelarie, które miały również bezpośrednie umowy zawarte z Enea Wytwarzanie.. W ten sposób spółka płaciła dwa razy za to samo. Klasyczny mechanizm wyprowadzania kasy ze spółki Skarbu Państwa. Z tym, że uwikłana rodzinnie i towarzysko Prokuratura Rejonowa w Kozienicach i Sąd nigdy tego prostego mechanizmu działania na szkodę Enea Wytwarzanie nie ustalą.
Pracownik1
Pracownik1 28.08.2017, 13:11
Toż to pewnie pająk wyszedł z ukrycia.
1075
1075 26.08.2017, 11:15
Nie Paweł Sz. a Piotr Sz. pisowski znafco tematu!
Brygadzista
Brygadzista 17.08.2017, 12:28
Mam wrażenie, że Autor artykułu w ogóle nie postarał się chociaż w najmniejszym stopniu zagłębić w tę sprawę. Przepisał suche naglowki i informacje dostane z czyjejś gęby. Teraz ładnie je ubral w populistyczne zdania, aby trafiły do lemingów, którzy kształtują swoją opinię na właśnie takich "artykułach", choć bardziej nazwalbym to zwyklym blogowym wpisem. Ludzie, którzy pracowali i pracują przed i po tych "pięknych" zmianach dobrze wiedzą jak wyglądała a jak wyglada teraz praca na bloku pod wodzą tego Pana. Wcześniej z nim niebo teraz niżej niż ziemia. Góra zrzuca swoją winę na takie osoby jak opisany przedsiębiorca, korzystając z takich środków jak widac wyżej w pisemku. Wstyd i zakłamanie...
Piwonia
Piwonia 14.08.2017, 21:28
Ależ jest szkoda a nawet więcej , afera ! Panowie dwaj robią co mogą, ale ponieważ nic nie mogą, to jest to co jest.Próbują nieudolnie zwalić winę na, jak to napisano osobę z okolic B, po to aby odwrócić uwagę od tego co się dzieje na budowie. Myślę, że ktoś odpowie za to, do czego doprowadzono ten projekt. Aż przykro patrzeć jak wygląda blok po awarii o której cicho sza.. Ach, szkoda gadać i wstyd na całą Polskę.

Pozostałe