Franciszek Jaskulski ps.Zagończyk

  • 03.02.2018, 16:13 (aktualizacja 03.02.2018, 16:21)
  • Admin admin
Franciszek Jaskulski ps.Zagończyk
Premiera filmu „Komendant Zagończyk” w Zwoleniu

Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu oraz Zwoleńska Grupa Regionalna zapraszają 4 lutego 2018 roku o godzinie 18 na pokaz filmu „Komendant Zagończyk”. Temu wydarzeniu towarzyszyć będą wystawa Cezarego Imańskiego „Bitwa pod Zwoleniem - 15.06.1946” oraz mini koncert Krzysztofa Paducha, 11-letniego zwycięzcy wielu prestiżowych konkursów akordeonowych i laureata Enei Akademii Talentów.

Film „Komendant Zagończyk” poświęcony jest tragicznym losom Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”, żołnierza Armii Krajowej i antykomunistycznego Związku Zbrojnej Konspiracji, który działał i walczył także w rejonie Zwolenia. Został stracony 19 lutego 1947 roku, trzy dni przed ogłoszeniem amnestii, pamięć o nim była przed długie lata wymazywana bądź fałszowana. Scenariusz do „Komendanta Zagończyka” powstał na podstawie książki Ryszarda Śmietanki Kruszelnickiego, historyka z kieleckiej delegatury IPN, a także na podstawie akt i dokumentów przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej.

Zaangażowanych w realizację filmu było około 200 osób, brały w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej z Kielc, Radomia, Przasnysza, Warszawy, Kozienic i Puław, jedna z największych inscenizacji dotyczy bitwy pod Zwoleniem. Scenarzystą i reżyserem „Komendanta Zagończyka” jest Przemysław Bednarczyk, autorem zdjęć Wojciech Pronin,     a kierownikiem produkcji – Bartosz Bednarczyk. Będą oni obecni na pokazie w Zwoleniu.

Film powstał przy wsparciu Fundacji Enea. Rozpocznie się o godzinie 18 w Centrum Regionalnym od mini koncertu Krzysztofa Paducha, który w styczniu tego roku został laureatem Enei Akademii Talentów. Będzie to także okazja do obejrzenia wystawy autorstwa Cezarego Imańskiego „Bitwa pod Zwoleniem - 15.06.1946”.

Organizatorzy serdecznie zapraszają. Wstęp wolny.

 

Admin admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe