Ku Niepodległej...

  • 03.03.2018, 16:33
  • Admin admin
Ku Niepodległej... PTTK Kozienice
Pierwszy z rajdów kozienickiego PTTK i KSRH w ramach obchodów 100.lecia Odzyskania Niepodległości.

W sobotę 24.02.2018 r. grupa 70 turystów wzięła udział w imprezie pn. „Ku Niepodległej przez Puszczę Kozienicką,  1. Rata – zima” zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział w Kozienicach (PTTK) oraz Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych (KSRH).

Wśród uczestników byli uczniowie zrzeszeni w Szkolnych Kołach Turystyczno-Krajoznawczych przy Publicznych Szkołach Podstawowych w Wólce Tyrzyńskiej, Słowikach i Zajezierzu wraz z opiekunami, uczniowie z PSP Nr 4 w Kozienicach, członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, grupa turystów z Poniatowej, przedstawiciele Lubelskiego Klubu Turystyki Kolarskiej „Welocyped” oraz turyści indywidualni z Kozienic i okolic.

Na wstępie jeden z organizatorów imprezy Maciej Zając z Oddziału PTTK w Kozienicach powitał wszystkich uczestników i przedstawił program oraz zapoznał wszystkich z głównymi zagrożeniami jakie mogą wystąpić na terenach leśnych, zasadami związanymi z poruszaniem po szlakach leśnych i zakazami obowiązującymi na terenie Nadleśnictwa Kozienice. Pierwszym punktem programu była prelekcja przy kościele pw. św. Jakuba w Świerżach Górnych, gdzie przy tablicy upamiętniającą bitwę powstańców styczniowych z dnia 25.03.1863 r. Krzysztof Zając – rzecznik prasowy Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych przekazał informacje odnośnie przebiegu zwycięskiej bitwy pod Świerżami. Następnie uczestnicy weszli na teren kościoła, gdzie mogli zobaczyć zabytkową drewnianą dzwonnice z XVIII w. a uczniowie PSP Nr 4 w Kozienicach na przykościelnym cmentarzu zapalili znicz. Następnie wszyscy przeszli na cmentarz z I wojny światowej w Świerżach Górnych i zapoznali się z przebiegiem walk, które miały miejsce ponad 100 lat temu. Tym razem uczniowie SKKT w Wólce Tyrzyńskiej zapalili znicz, ku pamięci tych co oddali własne życie za wolną Polskę. Kolejnymi punktami na trasie był rezerwat przyrody „Guść” a następnie po przejściu od startu około 9 km cmentarz ewangelicko – augsburski w Chinowie, skąd uczestnicy przejechali na parking leśny w Maciejowicach, gdzie leśnicy z Nadleśnictwa Kozienice już rozpalili ognisko i można było upiec kiełbaski i ogrzać się. W odległości około 150 m od parkingu znajdował się kolejny cmentarz z mogiłą poległych w I wojnie światowej, tym razem znicz zapalili przedstawiciele SKKT w Słowikach i Zajezierzu. Na zakończenie odbył się test turystyczno – krajoznawczo historyczny a najlepsi otrzymali nagrody ufundowane przez Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych, Gminę Kozienice a także PTTK Oddział w Kozienicach. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali przewodnik „Szlak bitew, potyczek i miejsc pamięci narodowej gminy Kozienice” a najlepszym w teście album „Kozienice lat wojny i okupacji ...” przekazane przez KSRH. Przez cały czas była słoneczna przepiękna pogoda a świeży śnieg zrobił nastrój zimowy.

Powyższa impreza wpisuje się w hasło programowe PTTK na rok 2018, które brzmi
– „Na Szlakach Niepodległości” a także w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Kolejna impreza z cyklu „Ku Niepodległej przez Puszczę Kozienicką II Rata – wiosna” już niebawem. Prosimy śledzić facebooka i stronę internetową PTTK Oddział w Kozienicach oraz media lokalne, w tym Tygodnik OKO.

Maciej Zając – PTTK / Oddział Kozienice

Admin admin

Zdjęcia (14)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe