IDZIEMY NA WYBORY

  • 21.10.2018, 07:54 (aktualizacja 21.10.2018, 10:40)
  • Edmund Kordas
IDZIEMY NA WYBORY
21 października wybieramy nowe władze samorządowe. Poniżej publikujemy przydatne informacje

Wybory

Dzisiaj, w  niedzielę 21 października będziemy mieli szansę wybrać nowe władze samorządowe. Lokale wyborcze czynne  są już od godz. 7:00 i będą otwarte do 21:00. Każdy głos ma ogromne znaczenie, więc zachęcamy do wzięcia udziału.

W tym roku wybieramy burmistrza, nowych radnych miejskich, powiatowych oraz do sejmiku. Ich kadencja będzie trwać 5 lat.

Głosować w wyborach samorządowych mogą wszyscy ci, którzy posiadają czynne prawo wyborcze. Są to wszystkie osoby, które mają polskie obywatelstwo lub obywatelstwo Unii Europejskiej. Głosujący musi mieć ukończone 18 lat i stale zamieszkiwać na obszarze gminy, powiatu i województwa, którego dotyczy wybór. Stałe zamieszkanie musi być potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców gminy.

JAK GŁOSOWAĆ?

W wyborach do rad gmin(miast) liczących do 20 tys. mieszkańców głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Głos będzie nieważny w przypadku: postawienia znaku „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata, niepostawienia znaku „X” w żadnej kratce, postawienia znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą.

W wyborach do rad gmin(miast) liczących powyżej 20 tys. mieszkańców  oraz  do rad powiatów głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Głos będzie nieważny w przypadku: postawienia znaku „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście, niepostawienia znaku „X” w żadnej kratce, postawienia znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez powiatową komisję wyborczą.

W wyborach do sejmiku województwa mazowieckiego  głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Przyczyną nieważności głosu jest: postawienie znaku „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście, niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce, postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez wojewódzką komisję wyborczą.

W wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Głos będzie nieważny jeżeli: znak „X” będzie postawiony w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata, znak „X” nie zostanie postawiony w żadnej kratce, znak „X” będzie postawiony w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą.

Karty wyborcze w wyborach samorządowych 2018 będą miały format płachty. To zmiana w porównaniu do wyborów w roku 2014 - wtedy głos zaznaczaliśmy w książeczce.

W wyborach samorządowych 2018 dostaniemy cztery karty do głosowania. Będą one miały różne kolory.

W wyborach do rady miasta/gminy nazwiska kandydatów będą wydrukowane na szarym tle,,  do rad powiatów na żółtym,.  do sejmików województw na niebieskim,.  w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta miasta nazwiska znajdą się na różowym tle.

****************************

CISZA WYBORCZA

Ciszą wyborczą 2018 objęte są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat czy naklejanie plakatów. Zabronione jest także publikowanie sondaży wyborczych.

Za agitację wyborczą, niedozwoloną w trakcie ciszy wyborczej, uznawane jest m.in. publiczne nakłanianie do głosowania na konkretnego kandydata poprzez plakaty, ulotki itp., a także działalność w internecie - publikacje na portalach internetowych, udostępnianie materiałów dotyczących kandydatów na portalach społecznościowych. Nie trzeba jednak usuwać stworzonych wcześniej materiałów związanych z wyborami. Zakaz dotyczy jedynie publikowania nowych.

Przed wyborami samorządowymi cisza wyborcza 2018 rozpocznie się w piątek, 19 października o północy i potrwa aż do zakończenia głosowania, czyli do godziny 21:00 w niedzielę, 21 października. W tym czasie na stronie Riposta Pionki zostanie wyłączona możliwość komentowania ponieważ zakaz prowadzenia agitacji odnosi się do każdego, w tym także do internautów.

Naruszenie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, zagrożone pod groźbą grzywny, która może być wymierzona w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł. Na większą karę mogą narazić się ten, kto przed zakończeniem ciszy wyborczej, czyli przed zamknięciem lokali wyborczych podaje do publicznej wiadomości wyniki przedwyborczych sondaży lub sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania. W takiej sytuacji zagrożenie grzywną sięga od 500 tys. zł do 1 mln zł.

************************************

LOKALE WYBORCZE W GMINIE KOZIENICE - kolejno nr obwodu, adres lokalu, określenie czy stały punkt wyborczy, czy przystosowany dla osób niepełnosprawnych, jakie miejscowości obejmuje dany obwód wyborczy

 

 

 

1

 

 

 

 

Publiczna Szkoła Podstawowa im. chor. Jana Szymańskiego w Ryczywole, ul. Warszawska 17 Ryczywół

stały

Nie

Miejscowości: Łaszówka, Ryczywół, Selwanówka, Wilczkowice Górne, Michałówka, Wola Chodkowska

2

Publiczna Szkoła Podstawowa im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych, 25a Świerże Górne

stały

Tak

Miejscowości: Świerże Górne

3

Publiczna Szkoła Podstawowa w Stanisławicach, 94 Stanisławice

stały

Nie

Miejscowości: Stanisławice

4

Publiczna Szkoła Podstawowa w Brzeźnicy, 9 Brzeźnica

stały

Tak

Miejscowości: Brzeźnica, Kępeczki, Psary, Ruda, Samwodzie, Staszów

5

Zarząd Dróg Powiatowych w Kozienicach, siedziba w Aleksandrówce, ul. Serdeczna 3 Aleksandrówka

stały

Nie

Miejscowości: Aleksandrówka

6

Publiczna Szkoła Podstawowa w Kociołkach, 11 Kociołki

stały

Nie

Miejscowości: Kociołki, Nowiny

7

Publiczne Przedszkole nr 3 z Oddziałami integracyjnymi w Kozienicach, Głowaczowska 45 Kozienice

stały

Tak

Miejscowości: Chinów, Cztery Kopce, Łuczynów

8

Publiczna Szkoła Podstawowa w Janikowie, 1 Janików

stały

Tak

Miejscowości: Janików, Janików-Folwark, Janów, Śmietanki

9

Publiczna Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi, 81 Nowa Wieś

stały

Nie

Miejscowości: Holendry Kuźmińskie, Holendry Piotrkowskie, Kępa Bielańska, Kuźmy, Majdany, Nowa Wieś, Opatkowice, Piotrkowice

10

Publiczna Szkoła Podstawowa w Wólce Tyrzyńskiej, 21a Wólka Tyrzyńska

stały

Tak

Miejscowości: Cudów, Dąbrówki, Holendry Kozienickie, Kępa Wólczyńska, Przewóz, Wólka Tyrzyńska, Wólka Tyrzyńska B, Wójtostwo, Wymysłów

11

Publiczne Przedszkole Nr 3 z Oddziałami integracyjnymi w Kozienicach, ul. Głowaczowska 45 Kozienice

stały

Tak

Miasto Kozienice ulice: Jana Pawła II, Wojska Polskiego, Armii Krajowej, Mariana Langiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Starego, Władysława Broniewskiego, Wrzosowa, Poziomkowa, Jarzębinowa, Jagodowa, Borówkowa, Zawilcowa, Głowaczowska numery nieparzyste od nr 41 do końca i parzyste od nr 46 do końca, Chartowa, , al. Władysława Sikorskiego, Hugona Kołłątaja, Ignacego Paderewskiego, al. Solidarności

12

Publiczne Przedszkole Nr 2 w Kozienicach, ul. Stefana Żeromskiego 3 Kozienice

stały

Tak

Miasto Kozienice ulice: Stefana Żeromskiego Stanisława Konarskiego

13

Publiczne Przedszkole Nr 1 w Kozienicach, ul. Mikołaja Kopernika 11 Kozienice

stały

Tak

Miasto Kozienice ulice: Marii Skłodowskiej-Curie, Mikołaja Kopernika od nr 8 do końca

14

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Kozienicach, ul. Stanisława Konarskiego 4 Kozienice

stały

Tak

Miasto Kozienice ulice: Mikołaja Kopernika od nr 1 do nr 7b, Sportowa, Warszawska numery nieparzyste od nr 47 do nr 63c i parzyste od nr 38 do nr 72

15

Zespół Szkół Nr 1 w Kozienicach, ul. Warszawska 72 Kozienice

stały

Nie

Miasto Kozienice ulice: Modrzewiowa, Akacjowa, Jodłowa, Cisowa, Kasztanowa, Lipowa, Klonowa, Bukowa, Wierzbowa, Dębowa, Brzozowa, Jesionowa, Świerkowa, Zdziczów, Ignacego Krasickiego, Bohaterów Studzianek, Ogrodowa, Dojazdowa, Matki Kazimiery Gruszczyńskiej, Jeziorna, Warszawska numery nieparzyste od nr 65 do końca i parzyste od nr 74 do końca

16

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Króla Zygmunta Starego w Kozienicach, ul. Głowaczowska 33 Kozienice

stały

Tak

Miasto Kozienice ulice: Józefa Piłsudskiego, Cmentarna, Przytulna, Borki, Ciekawa, Gwiazdkowa, Przyjaciół, Szczęśliwa, Rodzinna, al. 11 Listopada, Filtrowa, Miła, Cicha, Leśna, Głowaczowska numery nieparzyste od nr 1 do nr 39 i parzyste od nr 2 do nr 44, Sławna numery nieparzyste od nr 41 do końca i parzyste od nr 44 do końca, Jana Kilińskiego, Jana Kochanowskiego numery nieparzyste od nr 21 do końca i parzyste od nr 40 do końca, Spokojna, Adama Mickiewicza, Miodowa, Wójcików od nr 12 do końca

17

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kozienicach, ul. Tadeusza Kościuszki 1 Kozienice

stały

Tak

Miasto Kozienice ulice: Wójcików nr 1 i 2, Piaskowa, Tadeusza Kościuszki, Pusta, Radomska

18

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II w Kozienicach, ul. Nowy Świat 24 Kozienice

stały

Tak

Miasto Kozienice ulice: Krzywa, Słoneczna, Hamernicka, Ludwika Waryńskiego

19

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kozienicach, ul. Tadeusza Kościuszki 1 Kozienice

stały

Tak

Miasto Kozienice ulice: Nowy Świat, Konstytucji 3 Maja numery nieparzyste od nr 1 do nr 21 i parzyste od nr 2 do nr 16

20

Kozienickie Centrum Kultury im. Bogusława Klimczuka w Kozienicach, Warszawska 29 Kozienice

stały

Tak

Miasto Kozienice ulice: Osiedle Pokoju, Drzewna, Czwartek, Szpitalna, Batalionów Chłopskich, Bohaterów Getta, Parkowa od nr 6 do końca, Lubelska numery nieparzyste od nr 1 do nr 55 i parzyste od nr 2 do nr 48

21

Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Kozienicach, ul. Lubelska 50 Kozienice

stały

Tak

Lubelska Nr 50 - Dom Pomocy Społecznej Dla Dorosłych

22

Świetlica OSP, ul. Lubelska 89 Kozienice

stały

Nie

Miasto Kozienice ulice: Młyńska, Żytnia, Przemysłowa, Starowiejska, Górna, Kolejowa, Lubelska numery nieparzyste od nr 57 do końca i parzyste od nr 52 do końca, Polna, Zielona, Dolna

23

Liceum Ogólnokształcące w Kozienicach, ul. Warszawska 25 Kozienice

stały

Tak

Miasto Kozienice ulice: Osiedle Skarpa, Legionów, Sosnowa, Maciejowicka, Wiślana, Sławna numery nieparzyste od nr 1 do nr 39 i parzyste od nr 2 do nr 42, Henryka Sienkiewicza, Jana Kochanowskiego numery nieparzyste od nr 1 do nr 19 i parzyste od nr 2 do nr 38, al. 1 Maja, pl. 15 Stycznia, Konstytucji 3 Maja numery nieparzyste od nr 35 do końca i parzyste od nr 18 do końca, Topolowa, Warszawska numery nieparzyste od nr 1 do nr 45 i parzyste od nr 2 do nr 36, Parkowa od nr 1 do nr 5, Piękna

24

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, ul. al. Władysława Sikorskiego 10 Kozienice

szpital

Nie

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach

 

 

Edmund Kordas

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe