Praca w opiece w Niemczech: jakie informacje przekazać zmienniczce?

  • 15.06.2022, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Praca w opiece w Niemczech: jakie informacje przekazać zmienniczce?
Pracując w niemieckiej opiece, co jakiś czas kontaktujesz się ze swoją zmienniczką. To ona przejmuje Twoje obowiązki, gdy wracasz do Polski na święta czy na urlop. Może się też zdarzyć, że zamierzasz na stałe zostać w kraju. W żadnej z tych sytuacji senior nie powinien pozostać bez opieki. Przyda się więc osoba, która będzie dokładnie wiedzieć, jak się nim zająć. A kto lepiej wdroży ją w obowiązki, niż Ty? Zobacz, co warto jej przekazać.

Wymiana informacji między opiekunkami w Niemczech jest ważna

Dlaczego wdrożenie nowej opiekunki w sztelę jest tak istotne? Są dwa powody. Pierwszy to większa pewność siebie zmienniczki, drugi – bezpieczeństwo podopiecznego. Pamiętaj, że nowa osoba może być wręcz nowicjuszką w branży. Kto wie, czy to nie jej pierwszy wyjazd do opieki w Niemczech. Przypomnij sobie, jak się czułaś, kiedy sama byłaś w takiej sytuacji. Zapewne bardzo by Ci pomogło spotkanie z koleżanką po fachu, która porozmawia z Tobą po polsku i opowie o zleceniu. Zmienniczka z pewnością doceni więc Twoje zaangażowanie, uspokoi się, nabierze pewności i dystansu.

Nowa sytuacja jest stresująca także dla osoby starszej. Seniorzy z reguły nie lubią zmian i odczuwają wtedy duży dyskomfort. Nie wiedzą, jak będzie ich traktowała nowa osoba. Zastanawiają się, czy nowa opiekunka sobie poradzi, skoro nawet nie wie, że na śniadanie jedzą jajko na miękko, a kubki chowają w szafce po prawej stronie. Znają Ciebie i najchętniej pozostaliby przy tym, co znane. Jeśli więc dobrze przygotujesz zmienniczkę do rozpoczęcia pracy, podopieczny z pewnością będzie Ci za to wdzięczny.

O czym opowiedzieć zmienniczce w opiece?

Przed przyjazdem nowej opiekunki przygotuj sobie listę spraw, o których chcesz z nią porozmawiać. Powinny się na niej znaleźć informacje o:

Charakterze podopiecznego: opisz, jaki jest na co dzień senior. Czy ma poczucie humoru, jest rozmowny, towarzyski i chętny do podejmowania aktywności? A może jest osobą nieco wycofaną, lubiącą zaszyć się w ciszy salonu z książką czy gazetą? Każda informacja, nawet ta, która może Ci się wydawać nieistotna, dla zmienniczki będzie bezcenna.

Rodzinie seniora: opisz, jak często bliscy kontaktują się z osobą starszą i jak ona sama odnosi się do tego kontaktu. Jeżeli trudno się z nimi dogadać w niektórych kwestiach, również o tym wspomnij. Dzięki temu nowej opiekunce będzie łatwiej nawiązać relację.

Nawykach osoby starszej: każdy człowiek, w tym senior, ma swoje przyzwyczajenia. Jeśli zmienniczka będzie wiedzieć, który kubek i talerz jest jego ulubionym, nastrój podopiecznego się polepszy. Pamiętaj, że drobiazgi i błahostki mogą wpłynąć na samopoczucie osoby starszej.

Rozmieszczeniu produktów w szafkach: możesz oprowadzić nową opiekunkę po domu i pokazać jej, gdzie co leży. Zmienniczka poczuje się pewniej, wiedząc, że nie musi godzinami szukać zastawy dla gości.

Dniu seniora: plan dnia jest dla wielu osób starszych bardzo istotny. Nowa opiekunka w Niemczech powinna wiedzieć, o której senior wstaje, je obiad, kładzie się spać. Poinformuj ją, w jakie dni przychodzi pielęgniarka czy rehabilitant.

Codziennym menu podopiecznego: zwróć uwagę na to, co osoba starsza lubi jeść, a czego za żadne skarby nie tknie. Opowiedz o zwyczajach, którym hołduje się w kuchni, o produktach, jakie zawsze powinny znajdować się w lodówce.

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo

A jeśli to Ty szukasz pracy w niemieckiej opiece jako zmienniczka, powyższy artykuł też Ci pomoże. Będziesz wiedzieć, o co zapytać poprzedniczkę. Natomiast oferty pracy na zastępstwo znajdziesz w Agencji Veritas. Spokojnej szteli!

Więcej informacji o branży opieki w Niemczech znajdziesz na stronie: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/

 

 

 

 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: