Na co zwrócić uwagę przy wyborze cieląt na sprzedaż?

  • 29.10.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Na co zwrócić uwagę przy wyborze cieląt na sprzedaż?
Decydując się na kupno cieląt musimy pamiętać o kilku czynnikach, które mogą przesadzić o opłacalności inwestycji. Czym musi wyróżniać się ferma, z którą warto dokonać transakcji? Po czym rozpoznać najlepsze cielęta? Jak zabezpieczyć się przed nietrafionym zakupem? Wszystkie te pytania wymagają odpowiedzi, jeśli poważnie podchodzimy do tematu kupna cieląt.

Gdzie kupować?

W przypadku kupna cieląt najlepiej sprawdzają się fermy, które polecił nam znajomy rolnik, również zajmujący się hodowlą. W takich miejscach mamy największą pewność, że nasz zakup będzie trafiony. Jeśli nie mamy w swoim otoczeni żadnych doradców, warto poczytać opinie w internecie i zainteresować się ogłoszeniami zamieszczanymi w prasie. Niektóre z ferm mają swoje strony internetowe, które już same w sobie świadczą o profesjonalnym podejściu do biznesu. Dobrym przykładem jest firma Rogofarm, z której ofertą możemy zapoznać się na stronie http://www.rogofarm.pl/pl. Dodatkowo warto wybierać duże fermy, gdzie wybór cielą będzie największy. Przed zakupem powinniśmy też upewnić się, że zwierzęta od danego hodowcy są profilaktycznie szczepione. Sam wygląd fermy będzie już sporo mówił nam o jakości prowadzonego tam biznesu.

Jaki cielęta wybrać?

Podstawą jest wygląd cieląt. Najlepszym sposobem na trafiony wybór jest porównanie kilku sztuk z tego samego przedziału wiekowego. Musimy pamiętać, że jeśli zwierzęta były karmione krótko przed naszym przybyciem na fermę, to powinny być mniej ruchliwe i jest to zachowanie absolutnie naturalne. Hodowca powinien natomiast udostępnić nam wszystkie podstawowe dane odnośnie upatrzonego cielaka, przede wszystkim datę urodzenia i kartę leczenia. Przed zakupem upewnijmy się też, jak na danej fermie wygląda proces odpajania siarą. Za właściwy okres odpajania przyjmuje się od 3 do 5 dni. Jest to wystarczający czas na dostarczenie odpowiedniej ilości przeciwciał.

Jak zabezpieczyć się przed nieopłacalną inwestycją?

Żadna ferma nie daje gwarancje, że cielęta po trafieniu do miejsca docelowego będą się prawidłowo i zdrowo rozwijały. Może zdarzyć się tak, że po zmianie otoczenia zapadną na niespodziewane choroby. Warto zakupić kilka sztuk "na próbę" i sprawdzić, jak będą one funkcjonowały w naszych warunkach.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: