Płacenie kartą przez internet - Cenne porady i informacje

  • 06.02.2020, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Płacenie kartą przez internet - Cenne porady i informacje
Obecnie najpopularniejszą formą płatności przez internet za zakupy jest szybki przelew. Bez wątpienia jednak atrakcyjne okazuje się też płacenie kartą przez internet. Jakie są zalety, a jakie wady, przedstawianego rozwiązania?

Płatności kartą przez internet – co warto wiedzieć?

Mając dowolne konto osobiste z pewnością ma się także kartę płatniczą. Najczęściej korzysta się z niej przy zakupach w sklepach stacjonarnych, ale bez problemu można ją zapłacić za zakupy online. Przy płatnościach debetowych pobierana jest opłata z puli dostępnych środków na koncie. Płacąc za zakupy internetowe kartą kredytową (zestawienie najlepszych kart kredytowych znajdziesz w Loando:https://loando.pl/karty-kredytowe), korzysta się z pieniędzy przyznanych przez bank, a ich wysokość zależy od udzielonego limitu kredytowego. Dla samego procesu zakupu nie ma żadnej różnicy wynikającej z tego, którego rodzaju karty się używa. W jaki sposób można płacić kartą przez internet? Po wybraniu pożądanych produktów w danym sklepie internetowym należy przejść do sposobów płatności i wybrać płatność kartą – VISA lub Mastercard. Na kształt procedury zapłaty zasadniczo nie ma wpływu to, czy posiada się kartę pierwszego, czy drugiego dostawcy płatności. Po wybraniu sposobu płatności zostanie się przekierowanym na stronę płatności. W tym miejscu należy podać ważne dane takie, jak: imię i nazwiska właściciela karty, szesnastocyfrowy numer karty, data ważności karty (w formacie miesiąc – rok), trzycyfrowy kod zabezpieczający CVV lub CVC w zależności od karty. Po podaniu powyższych informacji bank natychmiast autoryzuje płatności w modelu Secure 3D, jeżeli na koncie, do którego karta przynależy, znajduje się wystarczająca ilość środków. Po pozytywnej weryfikacji płatność zaczyna być procesowana. Z perspektywy klienta to moment, w którym już udało się zakupić pożądane towary.

Opcja zapamiętania płatności kartą przy płaceniu przez internet

Ciekawym udogodnieniem, z którego skorzystać mogą osoby płacące kartą przez internet, jest możliwość zapamiętania danych. Jeżeli z danego sklepu internetowego korzysta się często, warto zaakceptować zapamiętywanie wprowadzonych informacji, aby przy następnych zakupach zaoszczędzić cenny czas. W takiej sytuacji następnym razem wymagane będzie wprowadzenie tylko jednej informacji – kodu CVV/CVC. Przy okazji warto pamiętać, by tego kodu nigdzie nie zapisywać. Aby też nie sięgać za każdym razem po kartę płatniczą, najlepiej jest zapamiętać kod. Jego trzycyfrowa forma sprawia, że nie jest to trudne zadanie.

Systemy płatności przez internet powiązane z kartą płatniczą

Przechodzą do sekcji płatności w wybranym sklepie internetowym, można zdecydować się na różne sposoby przelania pieniędzy. Powyżej przedstawiona forma bezpośredniej płatności kartą przez internet nie jest jedyną możliwością. Wybrać można takie usługi, jak np. PayU, Paypal czy DotPay. Niektóre rozwiązania bardzo przypominają tradycyjny szybki przelew, w trakcie którego kupujący zostaje przekierowany do okna banku, w którym można wykonać transfer. Inne z kolei, jak np. Paypal, wymagają założenia indywidualnego konta. Gdy już raz się to uczyni, wszystkie następne płatności za pośrednictwem takiego systemu będą przebiegały niezwykle łatwo. Pośrednik zapamiętuje dane naszej karty, ale całość systemu cieszy się dobrymi opiniami ze względu na bezpieczeństwo – informacje nigdy nie są przekazywane innym podmiotom, np. sklepom, w których robi się zakupy.

Wady i zalety płacenia kartą przez internet

Każde rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony. Nie inaczej jest z płaceniem kartą przez internet. Użytkownik zobowiązany jest do tego, aby zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa, jednak mimo to może zdarzyć się mało prawdopodobna, ale możliwa sytuacja, w której dojdzie do oszustwa lub zaniedbania. Takie ryzyko to pierwsza z często powtarzanych wad płacenia kartą przez internet. Co więcej, jeżeli hacker otrzyma dane karty, nie musi jej fizycznie posiadać, aby wyprowadzić środki z konta i zawrzeć np. szybką pożyczkę na właściciela karty. Może też w ten sposób wyłudzić kredyt. Płatności kartą online mają jednak bardzo wiele zalet. Przede wszystkim to wygodne i szybkie rozwiązanie. Płatności od razu są księgowane, cały proces realizowany jest błyskawicznie. Dzięki usłudze chargeback możliwe staje się nawet wnioskowanie o zwrot całej kwoty, którą się zapłaciło, gdy usługa lub zakupiony przedmiot nie jest zgodny z opisem. Płacenie za pomocą karty – debetowej lub kredytowej – wiąże się również z możliwością otrzymania atrakcyjnych pod względem finansowym zniżek.

Grupa Tipmedia
Materiał partnera
Podziel się: