Gaz dla Elektrowni, czyli porozumienie ENEI Wytwarzanie i spółki GAZ-SYSTEM S.A.

  • 11.02.2020, 17:52 (aktualizacja 11.02.2020, 17:58)
  • Albert Kopański
Gaz dla Elektrowni, czyli porozumienie ENEI Wytwarzanie i spółki GAZ-SYSTEM…
Dziś, tj. 11 lutego 2020 r. spółki ENEA Wytwarzanie i GAZ-SYSTEM S.A. podpisały w siedzibie tej drugiej porozumienie, dotyczące zaprojektowania przyłączenia Elektrowni Kozienice do sieci przesyłowej GAZ-SYSTEM. Umożliwi ono zaprojektowanie przyłącza gazowego na potrzeby Elektrowni Kozienice.

Realizowana przez GAZ-SYSTEM rozbudowa systemu przesyłowego ma na celu dostarczenie zwiększonych ilości gazu ziemnego na terenie całej Polski. Dzięki temu wzrosną możliwości przyłączenia do sieci zarówno zakładów przemysłowych, jak i odbiorców indywidualnych. Dla Elektrowni Kozienice oznacza to, że będzie ona mogła śmiało spoglądać w przyszłość, w której, jak powiedział dziś Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej:

 

 Wysłużone elektrowni węglowe w Polsce w pewnej ilości będą zastępowane właśnie gazem. […] Dzisiejsza umowa świadczy o tym, że w polskiej strategii energetycznej źródła energii, które są nieefektywne, będą zastępowane najnowocześniejszymi rozwiązaniami - z korzyścią dla środowiska.

 

W uroczystości wzięli udział Piotr Naimski - Pełnomocnik Rządu do Spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Marek Suski - Przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, Artur Zawartko - wiceprezes GAZ-SYSTEM oraz ze strony ENEI wiceprezesi Tomasz Siwak i Jan Mazurkiewicz.

 

 Polska skutecznie realizuje politykę dywersyfikacji źródeł dostaw gazu, która w sposób faktyczny buduję niezależność naszego kraju od monopolistycznych dostaw ze wschodu. Niezależność ta pozwala nam odpowiedzialnie podchodzić do transformacji energetycznej, ograniczać emisje w gospodarce i dbać o poprawę jakości powietrza. Przyłączenie do sieci gazowej elektrowni w Kozienicach — jednej z największych w kraju — będzie stanowić ważny krok w realizacji tej strategii.

 

- powiedział Piotr Naimski.

 

Spotykają się tu dzisiaj dwie bardzo ważne dla Polski firmy, ENEA Wytwarzanie, stanowiąca część Grupy ENEA oraz GAZ-SYSTEM. Obie mają znaczący wpływ na politykę energetyczną naszego kraju, na bezpieczeństwo energetyczne. Ich zapoczątkowana podpisaniem tego porozumienia współpraca pozwala na planowanie ważnych przedsięwzięć w nowoczesność i obniżanie emisyjności źródeł wytwórczych. Ta współpraca z pewnością zaowocuje korzystnymi dla nas wszystkich rozwiązaniami i stwarza nowe perspektywy.

 

- wyraził nadzieję Marek Suski, Przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, który w swoim wystąpieniu położył nacisk na wpisywanie się zawartego porozumienia w polityke energetyczną całego państwa.

 

Z kolei Tomasz Siwak, wiceprezes ENEI Wytwarzanie do Spraw Strategii Rozwoju, wyjaśniał:

 

Porozumienie to otwiera nam możliwość planowania inwestycji, które wpłyną na obniżenie emisyjności naszych źródeł wytwórczych. Będą one mogły też pozwolić na wykorzystanie już posiadanego potencjału technicznego. […] Dzisiejszy dzień jest dla Grupy ENEA jest dniem kluczowym, bo pokazuje, że drugi co do wielkości gracz energetyczny w Polsce potrafi szybko i elastycznie dostosowywać się do nowych wyzwań klimatycznych i społecznych oraz zmieniającego się otoczenia regulacji prawnych, ale przede wszystkim pozwala nam jako ENEI swobodnie i bezstresowo planować przyszłość i rozwój grupy w oparciu o niskoemisyjne źródła energii.

 

Po wygłoszeniu krótkich przemów, zasiadający przy stole przystąpili do uroczystego podpisania porozumienia. Na tym zakończyła się część oficjalna, po której przewidziano czas na rozmowy kuluarowe oraz indywidualne wywiady. Wówczas dowiedzieliśmy się więcej o tym, co konkretnie podpisane dziś porozumienie i wyznaczany przez nie kierunek oznacza dla Elektrowni Kozienice.

 

Czy idących za wdrażaniem nowej technologii zmian powinna obawiać się załoga? Wiceprezes Tomasz Siwak zdecydowanie temu zaprzeczył, podkreślając wartość kapitału ludzkiego, doświadczenia i fachowości załogi Elektrowni. Na pytanie o to, które ze starych bloków 200 MW zostaną wyłączne i zastąpione instalacjami na gaz, odpowiedział zdecydowanie:

 

Wszystkie osiem bloków, czyli 1,6 GW.

 

Dodając przy tym, że pierwsze wyłączenie planowane jest na rok 2029, po czym dalsze wyłączanie kolejnych bloków miałoby postępować sukcesywnie, wedle harmonogramu, choć nie jest wykluczone również przyspieszenie tego procesu, jeśli będzie uzasadniał taką decyzję stan urządzeń po kolejnych kilku latach eksploatacji.

 

Gaz do kozienickiej Elektrowni popłynie z gazociągu Gustorzyn-Wronów, nową odnogą pomiędzy Włocławkiem a Puławami, skrajem Puszczy Kozienickiej.

 

Albert Kopański

Zdjęcia (24)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe