Obchody Światowego Dnia Terapii Zajęciowej w WTZ

  • 26.10.2019, 11:56
  • Albert Kopański
Obchody Światowego Dnia Terapii Zajęciowej w WTZ
24 października w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Przewozie, o którym pisaliśmy w OKU nr 19/407, miału miejsce obchody Światowego Dnia Terapii Zajęciowej.

W ramach obchodów odbył się wykład doktora Andrzeja Gołębiewskiego oraz wystąpienia zaproszonych gości, a uczestnicy warsztatu przygotowali program artystyczny. Pokazana została również prezentacja multimedialna.

 

Jak wyjaśniła Danuta Bernacik, dyrektor WTZ w Przewozie:

 

- Postanowiliśmy w związku ze Światowym Dniem Terapii zorganizować takie wydarzenie, złożone z kilku elementów, żeby przypomnieć społeczności lokalnej, rodzicom i pracownikom instytucji czym jest terapia jakie ona daje efekty, Jaką pracę trzeba włożyć, żeby te efekty były.

 

Wykład Andrzeja Gołębiewskiego, dziekana Wydziału Nauk Społecznych w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu zatytułowany był „Jesteś wyjątkowy” i – jak łatwo się domyślić – miał wymowę silnie budującą i motywującą:

 

- Każdy z nas, każdy uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej tutaj w Przewozie, każdy uczestnik warsztatów terapii zajęciowej gdziekolwiek w Polsce, jest człowiekiem wyjątkowym. Przez cały wykład starałem się nie użyć ani razu słowa, nie wiem czy mi się udało, niepełnosprawny, niepełnosprawność - bo wszyscy w jakimś sensie jesteśmy osobami niepełnosprawnymi i wszyscy jesteśmy w jakimś zakresie osobami pełnosprawnymi. Powiem może, idąc jeszcze dalej, że osoby niepełnosprawne w pewnych obszarach są niepełnosprawne niż ja.

 

W moim przekonaniu ograniczenia, wykluczenia… one są w naszych głowach, ta niepełnosprawność jest w naszych głowach i mam wrażenie, że często dużo bardziej siedzi w głowach osób niepełnosprawnych i zdrowych niż w głowach osób niepełnosprawnych. Bo te bariery i ograniczenia, to my tworzymy i osoba niepełnosprawna to osoba wyjątkowa, a nie niepełnosprawna.

 

Zaproszeni goście w tym m.in. starosta powiatu Kozienice Andrzej Jung wiceprzewodnicząca rady powiatu Małgorzata Bielska oraz dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kozienicach Elżbieta Czapla wyrazili uznanie dla działalności WTZ w Przewozie i jego osiągnięć.

 

Prezentacja multimedialna zaprezentowana na koniec spotkania przedstawiało różnego rodzaju działania członków warsztatów terapii zajęciowej.

 

Partnerem wydarzenia było Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin "Sami Sobie".

 

Albert Kopański

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe