Szkolny Dzień Profilaktyki w CKZiU w Nowej Wsi – „Wolni od nałogów”

  • 23.11.2019, 11:15 (aktualizacja 23.11.2019, 11:36)
  • Albert Kopański
Szkolny Dzień Profilaktyki w CKZiU w Nowej Wsi – „Wolni od nałogów”
W ostatnim numerze OKA oraz wczoraj na naszej stronie opublikowaliśmy inicjujący artykuł naszego cyklu, w którym chcemy zająć się problemem używania substancji psychoaktywnych przez młodzież naszego regionu. Prosiliśmy o kontakt z Państwa strony - dziś, być może bez związku, ale jak na zamówienie, dotarł do nas tekst nadesłany z CKZiU w Nowej Wsi, który poniżej publikujemy.

14 listopada 2019 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Profilaktyki. Tematem tego dnia była walka z najgroźniejszymi używkami: alkoholem, narkotykami oraz nikotyną. 

 

W ramach obchodów tego dnia, uczniowie klasy pierwszej 5-letniego technikum architektury krajobrazu przygotowali wystawę plakatów profilaktycznych, które sami przedtem wykonali. Głównym punktem Szkolnego Dnia Profilaktyki było przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy pierwszej technikum 4-letniego, kształcących się w zawodach technik ekonomista oraz technik reklamy, pod kierunkiem szkolnej pedagog – pani Anny Wiktorowskiej, wspieranej przez bibliotekarkę – panią Paulinę Kopczyńską. Przedstawienie wokalnie uświetnił chór szkolny pod opieką pani Barbary Kaczmarczyk.

 

Przedstawienie miało formę rozprawy sądowej, w której oskarżonymi były trzy najczęstsze źródła nałogów: alkohol, narkotyki oraz nikotyna. Celem przedstawienia było przekonanie uczniów naszej szkoły, że zażywanie substancji psychoaktywnych jest wysoce szkodliwe, a wręcz śmiercionośne dla społeczeństwa i używki są zagrożeniem zwłaszcza dla ludzi młodych, niedojrzałych, nieświadomych grożącego im niebezpieczeństwa.

 

Przedstawienie obejrzeli również zaproszeni wcześniej goście: Dyrektor Sądu Rejonowego w Grójcu - pani Joanna Curyło; kurator sądowy Sądu Rejonowego w Grójcu, pani Urszula Kisiel; przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Grójcu – kom. Agnieszka Wójcik oraz sierż. sztab. Paweł Krawczyk; przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Grójcu – pani Bożena Janus, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi – pani Marzena Tomaszewska i przedstawiciele Aresztu Śledczego w Grójcu – kap. Arkadiusz Wencel oraz star. szereg. Paulina Brzozowska, którym towarzyszył osadzony w grójeckim areszcie pan Piotr.

 

Po zakończeniu spektaklu miało miejsce niezwykłe spotkanie uczniów z panem Piotrem, który opowiedział jak wygląda jego życie po kilkunastu latach pobytu w więzieniu. Szczere wyznania zrobiły niemal piorunujące wrażenie na młodzieży, która w milczeniu słuchała opowieści osadzonego. Pan Piotr wyjaśnił, jak używki wpłynęły na wybory i decyzje, jakie podejmował w młodości i przestrzegł słuchaczy przed podejmowaniem działań pod wpływem substancji psychoaktywnych lub presji kolegów. Dla nowowiejskiej młodzieży była to swoista lekcja życia i opowieść o tym, jak uczyć się na cudzych błędach, by samemu ich uniknąć.

 

(materiał - zdjęcia oraz tekst -  nadesłany)

Albert Kopański

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe