Młoda Krew Ratuje Życie w ZS nr1 w Kozienicach

  • 13.12.2019, 16:02 (aktualizacja 13.12.2019, 16:42)
  • Albert Kopański
Młoda Krew Ratuje Życie w ZS nr1 w Kozienicach
W czwartek, 12 grudnia 2019 roku w Zespole Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich zorganizowano skierowaną do uczniów akcję honorowego krwiodawstwa.

 

Celem akcji była poprawa stanu zaopatrzenia służby zdrowia w krew (a przypominamy, że nasz region od dawna boryka się z problemem jej niedoboru), a także popularyzowanie wśród uczniów idei honorowego krwiodawstwa oraz promowanie jej w społecznościach lokalnych.

 

Jest to druga już druga akcja prowadzona na terenie szkoły podczas XVII Edycji Ogólnopolskiego Turnieju w Honorowym Krwiodawstwie pod hasłem „ Młoda Krew Ratuje Życie”. Tego dnia zgłosiło się 57 chętnych do oddania krwi, spośród których zakwalifikowano ostatecznie pozytywnie 44 dawców. Byli to uczniowie wszystkich typów szkół w tym 32 uczniów i 11 uczennic oraz 1 nauczyciel.

 

Dla 15 osób uczestniczących w akcji był to pierwszy raz, gdy mogli w ten sposób pomóc potrzebującym. Gdyby ktoś żywił obawy przed oddawaniem krwi, w tym momencie je rozwiewamy - po kilkunastu minutach spędzonych na wygodnej leżance, wszyscy dawcy mogli spokojnie i w dobrym zdrowiu odejść, otrzymując dodatkowo kalendarze oraz czekolady i ciastka w charakterze ekwiwalentu za utracone kalorie. Podczas całej akcji dawcy oddali honorowo 19 539 ml krwi.

 

A dlaczego młodzi ludzie oddają krew, co ich do tego skłania?

 

   Od kiedy byłam mała, wiedziałam, że chcę pomagać ludziom, a tu w jakiś sposób mogę się przyczynić do ratowania komuś życia

– wyjaśnia prosto 18-letnia Aleksandra, która krew oddawała w czwartek po raz drugi i zdecydowanie zamierza to kontynuować.

 

   Bo nic mnie to nie kosztuje, nie czuję żadnego dyskomfortu podczas oddawania krwi, a mogę w ten sposób pomóc innym ludziom, są przecież potrzebujący…

 

- tłumaczy Kacper, który wkrótce ukończy 20 lat. Krew oddaje po raz siódmy, to już jego trzeci litr, a swoje dalsze uczestnictwo w akcjach honorowego krwiodawstwa wyraźnie uważa za oczywistość.

 

   Żeby pomagać innym, ratować komuś życie.

 

- mówi nam 19-letnia Weronika, która krew oddaje po raz trzeci. Dotychczas w ramach akcji „Młoda Krew Ratuje Życie”, zamierza jednak odwiedzać także nasz kozienicki punkt poboru krwi.

 

W bieżącym roku szkolnym w szkole będzie można oddać krew jeszcze dwukrotnie : 12.03.2020r. i 03.06.2020r. Serdecznie do tego zachęcamy!

 

Podczas obchodów 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża Zespół Szkół Nr 1 w uznaniu zasług na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża został uhonorowany przez Kapitułę Odznaki Honorowej odznaką Honorową PCK IV stopnia oraz Medalem 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. W dowód uznania za wieloletnią aktywną działalność na rzecz rozwoju Polskiego Czerwonego Krzyża Medale 100-lecia otrzymały również opiekunki Szkolnego Koła PCK: A. Adamczyk i M. Hajduk.

 

Akcję pobierania krwi przeprowadziło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu. Organizację szkolnej zbiórki krwi przygotowały opiekunki Szkolnego Koła PCK.

 

 

 

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe