O pamięć i cześć

  • 06.03.2020, 17:08 (aktualizacja 06.03.2020, 17:12)
  • Albert Kopański
O pamięć i cześć
Kozienicki Zespół Szkół nr 1 od kilku już lat bierze udział w organizowanym corocznie przez wicemarszałka senatu Stanisława Karczewskiego konkursie pod hasłem “Żołnierze Wyklęci - walka o pamięć i cześć”. 4 marca, trzy dni po obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, odbył się tam zatem jego szkolny etap. Przygotowane przez uczniów prezentacje oceniał sam wicemarszałek.

W konkursie wzięło udział siedmioro uczniów. Paulina Woźniak przybliżyła postać Wiktora Kani (ps. Felek), Marta Kołodziejczak Danuty Siedzikówny (ps. Inka), Monika Czajkowska Andrzeja Czaykowskiego (ps. Garda), a Oliwia Wołos Emilii Malessy (ps. Marcysia). Jedyny w damskim gronie rodzynek, Jakub Kuźnia, przygotował prezentację na temat Zygfryda Kulińskiego (ps. Albin), Gabriela Wojcieszek przedstawiła sylwetkę Józefa Franczaka, (ps. Lalek, według komunistycznych oprawców “Laluś”) zaś Sara Smargol wybrała Stefanię Firkowską (ps. Feluś). Jak widać, każdy wybrał inną postać, dzięki czemu wachlarz prezentacji poszerzył się o postacie mniej znane, nie tak oczywiste, jak Inka czy Lalek.

 

Sens konkursu wyjaśnił wicemarszałek, wskazując na potrzebę po pierwsze podtrzymywania pamięci o poległych, a przez dekady marginalizowanych i skalowalnych bohaterach, przedstawiania światu prawdy, a po drugie wartość samą w sobie, jaką jest dla uczniów umiejętność przygotowywania i prowadzenia prezentacji.

 

Prezentacje sylwetek Wyklętych były zwięzłe, ale nasycone. Bogate w elementy graficzne, a czasem także muzykę, odczytywane z zaangażowaniem i zrozumieniem. Jedna uczestniczek, jak miało się zresztą okazać - zwyciężczyni etapu, zaprezentowała oprócz historycznych zdjęć również samodzielnie wykonane ilustracje.

 

Zaraz po zakończeniu prezentacji przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Stanisław Karczewski pochwalił wysoki poziom prezentacji i zaangażowanie uczniów, dodając kilka szczypt życzliwej i konstruktywnej krytyki. A jak wyglądały wyniki?

 

I miejsce - Gabriela Wojcieszek

II miejsce - Sara Smargol

III miejsce - Monika Czajkowska

 

Poza podium wicemarszałek Karczewski wyróżnił prezentację Oliwii Wołos, zwracając uwagę, na ciekawy wybór postaci kobiety, która dała się oszukać bezpiece i zdradziła swoich towarzyszy, ponosząc potem tego konsekwencje, co doprowadziło ją do zamachu na swoje życie. Jak widać Wyklęci to nie tylko postacie posągowe, jak Inka, która do końca zachowała się “jak trzeba”, ale też zwykli ludzie, uwikłani w historię ze wszystkimi swoimi ludzkimi słabościami.

 

Wszystkim zwyciężczyniom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!

 

Finał konkursu, do którego przeszli wszyscy uczestnicy etapu szkolnego, odbędzie się 23 marca w Przysusze.


 

AlKo

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe