POWIAT KOZIENICKI BEZ POTWIERDZONYCH PRZYPADKÓW SARS-CoV-2

  • 19.03.2020, 10:01
  • Albert Kopański
POWIAT KOZIENICKI BEZ POTWIERDZONYCH PRZYPADKÓW SARS-CoV-2
Wahaliśmy się, czy rzeczywiście najbardziej ostatnio nośny medialnie temat i u nas koniecznie musi trafić na pierwszą stronę, doszliśmy jednak do wniosku, że nie można chować głowy w piasek: czy nam się to podoba, czy nie, obecny stan zagrożenia epidemiologicznego jest i przez dłuższy czas będzie wszędzie tematem numer jeden.

 

To, jak pojmujemy odpowiedzialność dziennikarską, skłania nas do szczególnej troski o wyraźne oddzielania rzeczowych informacji (które znajdziecie Państwo poniżej i na stronie 2) od naszych komentarzy (jak reportaż ze strony 5). Z uwagi na rolę, jaką w opanowywaniu sytuacji i redukowaniu szkód społecznych odgrywają rzetelne informacje, dokładamy wszelkich starań, by stawać się częścią nie problemu, a jego rozwiązania.

 

Jak na razie nie mieliśmy okazji informować Państwa o żadnych sensacyjnych czy szczególnie  dramatycznych wydarzeniach związanych z wirusem SARS-CoV-2 - i oby pozostało tak jak najdłużej. Codziennie natomiast udostępniamy dla Państwa komunikaty z kozienickiego sanepidu, które na stronie kozienice.psse.waw.pl/5083 pojawiają się zawsze około godziny 14. Wczorajszy komunikat podawał następujący stan danych w powiecie na godzinę 14:00 w dniu 18 marca 2020 r. :

 

  • liczba osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym: 137

  • liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową:  18

  • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 1

 

Co to jednak właściwie oznacza? Wydaje się, że warto to rozłożyć na czynniki pierwsze, ponieważ docierają do nas sygnały, że język oficjalnych komunikatów nie dla wszystkich jest jasny.

Osoba objęta nadzorem epidemiologicznym to osoba zdrowa, ktoś kto np. pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, gdy nie było bezpośredniego kontaktu z nosicielem. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni i odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Osoba taka z konieczności pracuje zdalnie w domu, ogranicza do minimum wyjścia, dwa razy dziennie mierzy sobie temperaturę i monitoruje swój stan zdrowia.

 

Osoba objęta kwarantanną domową to osoba zdrowa, które miała bliski kontakt z kimś zakażonymi lub podejrzewanym o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca taka kwarantanna jest obowiązkowa dla wszystkich wracających z zagranicy. Osoba na kwarantannie przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić - nawet z psem czy do sklepu bądź do lekarza. Osoby takiej nie wolno nikomu odwiedzać. Jeśli poczuje się gorzej, zwłaszcza gdy w grę wchodzą objawy takie jak gorączka, kaszel czy problemy z oddychaniem, powinna bezzwłocznie powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub oddział zakaźny bądź obserwacyjno-zakaźny szpitala.

 

Osoba aktualnie hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 przebywa w szpitalu. Niekoniecznie znaczy to, że ma koronawirusa. Dopiero po wykonaniu testu będzie wiadome, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem. Liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia to nie to samo, co liczba osób chorych czy liczba osób zakażonymi koronawirusem. W przypadku podejrzenia o zakażenie koronawirusem pacjent jest umieszczany w izolatce, by nie zarażał innych chorych.


 

W powiecie kozienickim mieliśmy dotąd do czynienia jedynie z takimi przypadkami, jak powyżej Nie pojawił się u nas nigdy komunikat o stwierdzeniu pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Jak wygląda taki komunikat, zobaczyć możemy na stronie sanepidu radomskiego, gdzie możemy przeczytać:

 

liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 1

 

UWAGA: powyższa linijka jest przytoczonym dla celów poglądowych cytatem zaczerpniętym z wczorajszego komunikatu sanepidu radomskiego i nie dotyczy naszego powiatu.


 

Co robić, jak zachowywać się w sytuacji, gdy przypuszczamy, że któryś z powyższych przypadków może dotyczyć nas lub kogoś z naszych bliskich?


 

Za Komunikatem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kozienicach:


 

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. 

Zalecamy stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl - http://www.gov.pl/koronawirus

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia coronawirusa: 0 800 190 590.

Apelujemy o poszanowanie prywatności osób hospitalizowanych

 


 

 

 

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe