Od środy (25 marca) nowe, surowsze ograniczenia, dotyczące poruszania się na zewnątrz i zgromadzeń

  • 24.03.2020, 18:49 (aktualizacja 24.03.2020, 19:00)
  • Albert Kopański
Od środy (25 marca) nowe, surowsze ograniczenia, dotyczące poruszania się na zewnątrz i zgromadzeń
Od jutra, tj. środy 25 marca, aż do 11 kwietnia obowiązywać będą w całym kraju w związku ze stanem epidemii nowe, surowsze ograniczenia, dotyczące poruszania się w przestrzeni publicznej i zgromadzeń.

 

Generalną zasadą jest zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnienia w postaci istotnej życiowej potrzeby bytowej, zawodowej czy zdrowotnej. Oznacz to, że wciąż możemy wychodzić

 

  • do pracy i z pracy oraz tam, gdzie nasza praca tego wymaga (np. po zaopatrzenie)

  • jeśli działamy w ramach wolontariatu na rzecz walki z koronawirusem czy pomocy potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub innym osobom potrzebującym

  • na zakupy czy wyrzucić śmieci lub wyprowadzić psa, ogólnie: w celu załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.Przemieszczać należy się pojedynczo lub góra w dwie osoby. Wedle strony rządowej obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

 

UWAGA: oceny zasadności naszego pobytu za zewnątrz dokonywać będzie policja. Należy zatem mieć na uwadze, że w pewnych sytuacjach możemy zostać zapytani przez funkcjonariusza o powód naszej obecności na dworze i zobowiązani będziemy udzielić odpowiedzi. Apelujemy o poddanie się tej procedurze, nie jest to dobry czas na spieranie się z ograniczeniami naszych swobód obywatelskich, wprowadzanymi na podst. ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jeśli chodzi o pracowników dojeżdżających do pracy lub z niej wracających, nie są konieczne żadne zaświadczenia od pracodawcy, wystarczy poinformowanie funkcjonariuszy o celu naszego przemieszczania się. 

 

Środki publicznego transportu zbiorowego będą działać, jednak tylko połowa miejsc w pojeździe może być zajęta.  Wchodzi w życie zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. We mszy lub innym obrzędzie, nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób (nie licząc osób sprawujących daną posługę).

 

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy, w których należy jednak stosować zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników i używania odpowiednich środków dezynfekcji.

 

Wciąż obowiązują wszystkie wcześniej wprowadzone zakazy, w tym obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających z zagranicy

 

Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi działaniami.

 

Jeśli chodzi o spacery, w pewnym stopniu kwalifikują się on do niezbędnych codziennych potrzeb. Wedle strony rządowej

 

Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.

 

Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

 

Do takiej kategorii można zaliczyć [także] np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

 


 

Jeśli chodzi o nasz teren, dzisiejszy komunikat kozienickiego sanepidu prezentuje się następująco:

 

Stan danych w powiecie na godzinę 13.00 w dniu 24 marca 2020 r.

  • liczba osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym96
  • liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego: 7
  • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 1
  • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim1

 

UWAGA: zmieniła się formuła podawania informacji w punkcie dotyczącym liczby osób przebywających na kwarantannie i zamiast ogólnej liczby, na którą składały się również osoby przebywające na kwarantannie z rozporządzenia, znajdują się teraz w tym punkcie jedynie osoby skierowane na nią na podstawie decyzji inspektora sanitarnego, czyli takie, które miały kontakt z kimś zakażonym. To jest powodem, dla którego wczoraj widzieliśmy w tym punkcie aż 124 osoby, a dziś jest ich jedynie 7.

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe