Urodziny Papieża Polaka

  • 18.05.2020, 13:06
  • Albert Kopański
Urodziny Papieża Polaka
Rok 2020 jest rokiem wielu okrągłych i ważnych dla Polski i Polaków rocznic. 18 maja przypada 100. rocznica urodzin naszego papieża i dla większości rodaków miało to być wspólne świętowanie. Niestety pandemia koronawirusa sprawiła, że zaplanowane wydarzenia nie mogą się odbyć - podobnie jest w Kozienicach.

Dla Kozieniczan Jan Paweł II jest ważną postacią. W Kościele pw. Św. Rodziny od lat funkcjonuje Centrum Myśli Jana Pawła II, zaś przy kościele pw. Św. Krzyża w Kozienicach znajduje się kozienickie miejsce pamięci Ojca Świętego, które stanowi replika Tatr i popiersie Jana Pawła II. Replika jest wysoka na 2,5 metra, szeroka na 4 i długa na 12. Na jej szczycie stoi pięciometrowy krzyż, imitujący ten z Giewontu. W dniu 100. rocznicy urodzin Ojca Świętego delegacja Samorządu Gminy Kozienice w osobach Piotra Kozłowskiego – Burmistrza Gminy Kozienice, Mirosława Pułkowskiego Zastępcy Burmistrza ds. Technicznych i Rafała Suchermana Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kozienicach wspólnie z księdzem dziekanem, proboszczem parafii pw. Św. Rodziny Władysławem Sarwą oraz ks. kanonikiem Kazimierzem Chojnackim, proboszczem parafii pw. Św. Krzyża, a jednocześnie opiekunem papieskiego miejsca pamięci, złożyła przy pomniku bukiet kwiatów.


W kameralnej uroczystości upamiętniającej dzień urodzin Jana Pawła II uczestniczyły również delegacje: Powiatu Kozienickiego, PSP Nr 4 w Kozienicach, która nosi imię Jana Pawła II, Klubu Radnych PIS przy Radzie Miejskiej w Kozienicach oraz mieszkańców.

 

Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski - z okazji święta - opublikował także na stronie internetowej list do mieszkańców.

 

- Św. Jan Paweł II, największy z Polaków w dziejach naszej Ojczyzny. Papież przełomów, rodziny, miłosierdzia. Dla wielu pokoleń Polaków Papież nadziei i wolności. 18 maja przypada 100. rocznica Jego urodzin. Ta piękna rocznica przywołuje w naszej pamięci wyjątkowe życie Jana Pawła II, Jego posługę kapłańską, rolę jaką odegrał w losach całego świata. Wielu spośród nas miało okazję uczestniczyć w spotkaniach z Papieżem podczas Jego pielgrzymek do Polski, szczęśliwcy dostąpili niezapomnianego spotkania podczas audiencji w Watykanie. Wielokrotnie mogliśmy za pośrednictwem transmisji telewizyjnych oglądać Go zatopionego w modlitwie lub słuchać Jego kojącego głosu w rozgłośniach radiowych. Z radością przyjmowaliśmy jego spotkania z młodzieżą
i nietuzinkowe żarty, które pojawiały się w najmniej oczekiwanych momentach. Tak wiele Jego słów zostało wyryte w naszej pamięci, na czele z dewizą „Totus Tuus”. Wspomnień o Papieżu, zapewne każdy z nas ma wiele - pielęgnujmy je, pielęgnujmy pamięć o naszym Wielkim Rodaku. Warto inspirować sie Jego nauczaniem i świadectwem życia

czytamy w liście.

 

Burmistrz zachęca w liście do poznawania lub przypomnienia postaci Papieża i dzieła Jego życia:

- 100. rocznica urodzin Papieża miała być przez Nas Kozieniczan wspólnie świętowana. Niestety pandemia koronawirusa sprawiła, że zaplanowane wydarzenia nie mogą się odbyć. (…) Ponieważ nie możemy być razem, zachęcam do uczestniczenia w internetowej, radiowej i telewizyjnej ofercie dedykowanej obchodom 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

– informuje mieszkańców Burmistrz.

 

W internetowej ofercie wartym uwagi jest projekt przygotowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II - portal JP2online.pl., który zgodnie z zapowiedzią będzie największą wyszukiwarką materiałów archiwalnych związanych z życiem i nauczaniem papieża.

 

Albert Kopański

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe