Powrót dzieci do szkół - jak to wygląda w Kozienicach? Sprawdziliśmy!

  • 25.05.2020, 18:17
  • Albert Kopański
Powrót dzieci do szkół - jak to wygląda w Kozienicach? Sprawdziliśmy! Fot. Gmina Kozienice
Podobnie jak w całym kraju, w Kozienicach szkoły podstawowe, w związku ze stopniowym przywracaniem stacjonarnej pracy szkół i placówek, uruchamiają zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz konsultacje dla uczniów klas 8 szkół podstawowych i maturzystów. Jak to wygląda w praktyce?

Kwestia powrotu dzieci do szkół budzi wiele emocji, ścierają się na ten temat różne opinie, co do tego, w jakim zakresie i terminach powinno być to realizowane. Podobnie jak w całym kraju, w Kozienicach szkoły podstawowe, w związku ze stopniowym przywracaniem stacjonarnej pracy szkół i placówek, uruchamiają zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz konsultacje dla uczniów klas 8 szkół podstawowych i maturzystów. Jak to wygląda w praktyce? Postanowiliśmy to dziś sprawdzić rozmawiając krótko z dyrektorami kozienickich placówek.

 

 

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Urszuli Kochanowskiej:


Szkoła funkcjonuje na miarę potrzeb rodziców. Od 18 maja ruszyła u nas działalność oddziałów przedszkolnych, są prowadzone zajęcia opiekuńczo-wychowacze, zgłoszono tam czworo dzieci, a korzystało na chwilę dwoje, potem jedno, to się zmienia. W tym tygodniu, od 25 maja mamy zajęcia opiekuńczo-wychowacze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych, jeśli będzie większa ilość dzieci, w klasach I-III. Mamy tu w tej chwili zgłoszonych troje dzieci, które w tej chwili są pod opieką, biorą udział w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych w świetlicy. Od 1 czerwca istnieje możliwość organizacji konsultacji dla wszystkich uczniów - rodzice wypełniają deklaracje, my je zbieramy i na tej podstawie zorganizujemy zajęcia.

(Dyrektor Maria Sampolińska)

 

 

 

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Króla Zygmunta Starego:

 

 W klasach 1-3 nikt nie przyszedł dnia dzisiejszego jeszcze, natomiast na konsultacje uczniowie klas VIII już przychodzą, dzisiaj było 10 osób, na jutro jest umówionych 15 i tak na każdy dzień zbieramy informacje kto chce przyjść, na jaki przedmiot. Uczeń musi przyjść z deklaracją wypełniona przez rodzica, ma mierzoną temperaturę po wejściu, po czym, jeśli nie ma przeciwwskazań, idzie do sali na konsultacje z nauczycielem.

(wicedyrektor Irena Kobus)

 

 

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kochanowskiego w Kozienicach:


Od 18 maja mamy grupę dzieci z oddziału przedszkolnego, które przychodzą na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Prowadzimy także zajęcia rewalidacyjne, rodzice, kßórzy wyrazili zgodę, mogą przyprowadzać dzieci na takie właśnie bezpośrednie zajęcia. Mamy tu dość dużą grupę dzieci objętych tymi zajęciami, około 25 osób, połowa zgłosiła się teraz na te zajęcia i znów w nich uczestniczą. Od poniedziałku, 25 maja, zorganizowaliśmy także zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III - tutaj jest znikomy procent uczniów, bo na 270 uczniów w tych klasach, na dziś zgłosiło się troje uczniów.
 

(Dyrektor Agnieszka Woźniak)


 

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Jana Pawła II w Kozienicach:

 

Obecnie mamy jedną osobę z klas I-III zajęciach opiekuńczo-wychowawczych. Wedle wstępnych deklaracji było więcej osób, faktycznie natomiast dotąd pojawiła się jedna i dla niej mamy oczywiście opiekę zapewnioną. Jeżeli chodzi o przedszkole - nie ma zgłoszeń. Na 150 nominalnych przedszkolaków nie ma na razie żadnych zgłoszeń, oprócz jednej osoby, która zadeklarowała chęć powrotu od 1 czerwca. Jeżeli chodzi o konsultacje dla klas VIII mamy wstępną deklarację 13 osób. Jest złożony grafik, który będziemy sukcesywnie realizować.

 

Jeżeli chodzi o przygotowanie sanitarne, realizujemy wszystko zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i GIS. Mamy dość komfortowy budynek - wejścia, korytarze i sale lekcyjne - więc jesteśmy gotowi do realizowania zajęć zgodnie ze wszystkimi obecnie obowiązującymi wymogami. Rodzice natomiast, jak widać, nie wykazują jeszcze aż tak dużego zainteresowania bezpośrednimi zajęciami.

(Dyrektor Tomasz Trela)


 

***

 

Jak widać, zainteresowanie ze strony rodziców oferta szkół wygląda w tym momencie na znikome. Placówki jasno komunikują warunki (na stronach internetowych każdej z nich znajdziecie Państwo szczegółowe opisy nowego sposobu organizacji zajęć oraz formularze deklaracji chęci uczestnictwa w nich do pobrania i wypełnienia), są też najwyraźniej gotowe do podjęcia pracy, rodzice zachowują jednak rezerwę, podchodząc do tematu powrotu latorośli do szkół ostrożnie - co jest naturalnie ich prawem. Jak sytuacja się rozwinie? Mamy nadzieję Państwa o tym na bieżąco informować.

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe