Konkurs na inicjatywy mieszkańców – znamy wyniki!

  • 03.08.2020, 13:43
  • Albert Kopański
Konkurs na inicjatywy mieszkańców – znamy wyniki! Grafika: Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
Trzy inicjatywy kulturalne, zgłoszone przez mieszkańców Gminy Kozienice, otrzymają dofinansowanie na ich realizację. W poniedziałek, 3 sierpnia, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka ogłosił wyniki konkursu, w ramach projektu „Razem dla kultury w Gminie Kozienice”.

 

Realizowany przez Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka projekt „Razem dla kultury w Gminie Kozienice” jest częścią programu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2020”, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury.

Konkurs na inicjatywy mieszkańców jest jednym z najważniejszych etapów tego projektu. Pomaga w aktywizowaniu lokalnej społeczności i pozwala odkrywać potencjał kulturotwórczy kozieniczan – tłumaczy dyrektor KDK Elwira Kozłowska, dodając: – Przez kilka tygodni nasi mieszkańcy mogli zgłaszać swoje pomysły na nowe działania z zakresu kultury. Następnie ich wnioski przeszły kilkuetapową weryfikację. Najpierw pod względem formalnym, potem w głosowaniu mieszkańców, a finalnie zostały ocenione przez specjalnie powołaną do tego komisję konkursową.

Wybrali najlepsze

Na konkurs wpłynęły w sumie cztery wnioski od mieszkańców. Ich ostatecznej oceny dokonała komisja, w składzie: Zastępca Burmistrza Gminy Kozienice ds. Społecznych Dorota Stępień, Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska, animator z ramienia Narodowego Centrum Kultury Ligia Jaszczewska i koordynator projektu z ramienia KDK Mariusz Basaj.

Posiedzenie komisji, w formie wideokonferencji, odbyło się w piątek, 31 lipca. W trakcie obrad członkowie jury byli bardzo zgodni, a ich oceny zbieżne.

Najwyżej oceniony został wniosek złożony przez I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego, czyli „Kobieto! Puchu marny! – czy aby na pewno?”. Otrzymał on 78 punktów od komisji i 10 od mieszkańców (za 136 głosów w ankiecie on-line), co dało mu łącznie 88 oczek. Wnioskodawcy proponują mieszkańcom m.in. teatr małych form, plebiscyt, spotkania i prelekcje, a także publikację – głównymi bohaterkami tego przedsięwzięcia będą kobiety.

Na drugim miejscu uplasował się fotograficzny projekt „Razem z Gminą Kozienicką”, zgłoszony przez Wiktorię Krekorę. Otrzymał on 76 punktów (w tym 10 za 124 głosy mieszkańców). Podium domknęły „Muzyczne Kozienice”, czyli multimedialna inicjatywa Stowarzyszenia „Przystanek Inicjatywa”. W sumie zgromadziła ona 61 punktów (w tym 10 za 124 głosy mieszkańców).

Poza podium znalazło się „Honorowe Krwiodawstwo w Kozienicach – wydarzenie kulturalne w formie premiery filmu”, zgłoszone przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy Enea Wytwarzanie sp. z o.o. Ten pomysł uzyskał łącznie 31 punktów, z czego 6 za 61 głosów od mieszkańców.

Komisja postanowiła o skierowaniu do dofinansowania trzech najwyżej ocenionych wniosków, w kwotach postulowanych przez wnioskodawców. Na ich realizację przeznaczone zostanie ponad 19 tysięcy złotych, a mieszkańców czekają: koncerty, wykłady, spotkania, wystawy i wiele innych atrakcji.


 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wybór komisji był podobny do wyboru mieszkańców głosujących w ankiecie. Środki otrzymają zatem te projekty, które zdobyły największą popularność. Oczywiście głosowanie internetowe nie było w tym przypadku kluczowe, ale widać zbieżność. Myślę, że przełoży się to na zainteresowanie samymi projektami, a mieszkańcy chętnie wezmą udział w organizowanych wydarzeniach – zaznacza dyrektor Elwira Kozłowska.

Już niedługo zaczynają

Najbliższe tygodnie będą poświęcone na dopięcie wszelkich formalności związanych z I etapem projektu, takich jak m.in. podpisanie porozumień z wnioskodawcami. Wkrótce rozpocznie się też jego II etap, czyli realizacja inicjatyw mieszkańców. Tych możemy spodziewać się w okresie od 1 września do 10 listopada.

Projekt „Razem dla kultury w Gminie Kozienice” realizowany jest przez Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka,w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2020” i został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.

 

(materiał nadesłany)

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe