SPACER OBYWATELSKI W PIEKLE KOBIET

  • 25.10.2020, 22:58 (aktualizacja 26.10.2020, 08:38)
  • Albert Kopański
SPACER OBYWATELSKI W PIEKLE KOBIET
Kozienice. W niedzielny wieczór, 25 października, odbył się najpierw pod siedzibą PiS, potem pod Urzędem Miejskim i wreszcie na ulicy Warszawskiej protest pod hasłem “Pogrzeb Praw Kobiet”, będący kozienicką odsłoną wydarzeń przetaczających się obecnie przez cały kraj.

Zarówno w wielkich jak i całkiem małych miastach kobiety (i nie tylko) deklarują zdecydowany sprzeciw przeciwko zmianom w regulacjach dotyczących warunków dopuszczalności przerywania ciąży. Pierwsze informacje o planowanym proteście w tej sprawie pod kozienicką siedzibą PiS przy ul. Bohaterów Getta pojawiły się na stronie Kozienickie Dziewuchy i wskazywały na godzinę 18:00.

Nieco zamieszania wywołała udostępniona później grafika zapowiadająca protest o 19:00 pod kozienickim Urzędem Miejskim. Nie udało nam się przed całym wydarzeniem dotrzeć do nikogo, kto potrafiłby wyjaśnić, skąd wziął się ten drugi plakat, wiele osób wyrażało natomiast zdziwienie samym pomysłem, ponieważ o ile związek PiS z przedmiotem protestu jest oczywisty, o tyle koncepcja protestu pod Urzędem Miejskim nie każdego już przekonywała. Być może w efekcie tego właśnie niejakiego zamieszania całość rozegrała się niejako w trzech, wyraźnie różniących się charakterem aktach.

 

By nas szanowano

 

Na miejsce docieramy nieco przed 18:00. Jest spokojnie. Ludzi jeszcze niewielu, rozmawiają w grupach. Obok siedziby PiS radiowóz, nieco bliżej dwóch policjantów, jeden z nich (nieumundurowany) trzyma kamerę. Ludzie powoli się gromadzą, zachowując jednak odstępy, przypominają sobie nawzajem o dystansie społecznym i maseczkach. Nie chcą dawać pretekstu do interwencji.

 

Z radiowozu dobiega trzask, a potem dość słabo nagłośnione nagranie komunikatu dotyczącego zachowania się podczas pandemii. Na nikim nie robi to widocznego wrażenia. Nikt nikogo nie prowokuje, policja zachowuje dystans od zbierających się ludzi - i vice versa.

 

Korzystamy z okazji, by zebrać kilka opinii, pytamy obecnych czemu zdecydowali się spędzić niedzielny wieczór w ten właśnie sposób.

 

- My tu jesteśmy, proszę pana, tak jak wszystkie kobiety w całym kraju, by zaprotestować przeciwko tej głupiej ustawie. Chcemy mieć prawo do własnego zdania, własnych wyborów i tego, by nas szanowano. - mówi nam jedna z pań, kobieta w średnim wieku. Kilka młodszych głośno solidaryzuje się z jej zdaniem.

 

- Dlatego, że nie godzimy się z tym, co zostało ustanowione, bo to jest odbieranie nam prawa do decydowania o sobie. Nie rozumiem tego. Żyjemy w wolnym kraju, jestem wolnym człowiekiem i mam prawo do tego, żebym sama podjęła decyzję, a nie żeby ktoś mi ją narzucał z góry. - słyszymy od innej uczestniczki protestu.

 

Wbrew pozorom obecne są nie tylko panie. Jeden z mężczyzn wyjaśnia nam przyczyny swojej obecności na proteście następująco:

 

- Został zburzony konsensus, który trwał 27 lat i który pewnie nie wszystkich satysfakcjonował, ale z którym mogliśmy żyć. Przyszedłem zaprotestować przeciwko łamaniu kompromisów. Przyszedłem, żeby zaprotestować przeciwko skłócaniu społeczeństwa, przeciwko narzucaniu rodzinom heroizmu. Ja bardzo cenię ludzi, którzy wychowują dzieci z niepełnosprawnością, to jest heroiczna postawa - ale nikt nie ma prawa kogoś do heroizmu zmuszać, narzucać mu swoich przekonań.

 

Nie ma zgody

 

Ludzi gromadzi się coraz więcej i przyszedł wreszcie czas, by zmniejszyć dystans i faktycznie ruszyć pod siedzibę PiS. Policja nie przeszkadza w stawianiu zniczy i transparentów, protestujący z kolei w żaden sposób nie zaczepiają policji. Słychać szmer rozmów, od czasu do czasu odzywa się policyjny komunikat, nikt niczego nie skanduje - jeszcze.

 

Gdy znicze już płoną, a ludzie przyglądają im się stojąc półkolem, niektórzy wychodzą na utworzoną w ten sposób swoistą scenę by powiedzieć kilka słów.

 

- Łączy nas wspólna sprawa, jaką jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego wydany na kobiety. Na nasze matki, nasze córki, nasze siostry i przyjaciółki. Postawmy teraz znicze dla praw kobiet, dla matek, które będą musiały patrzeć na śmierć dzieci oraz dla partii rządzącej. - mówiła jedna z kobiet.

 

- Moi drodzy: sprawa rodzenia z przymusu dzieci niepełnosprawnych to nie jest tylko sprawa kobiet. To jest także sprawa mężczyzn tych kobiet, bo tylko ktoś nieodpowiedzialny może porzucić kobietę w sytuacji krytycznej, dlatego my, mężczyźni, udzielamy męskiego wsparcia dla strajku kobiet. Jesteśmy tutaj, pod siedzibą PiSu, bo trójka z tych posłów, którzy tutaj są wypisani, podpisała się pod wnioskiem do pseudotrybunału konstytucyjnego, by obalić ten kompromis aborcyjny: pan poseł Dariusz Bąk, pan poseł Andrzej Kosztowniak i pani posłanka - była położna - Anna Kwiecień. Nie ma zgody na łamanie kompromisów, nie ma zgody na skłócanie społeczeństwa. - mówił nasz wcześniejszy rozmówca.

 

Teraz już, gdy znicze zostały ustawione, a indywidualne głosy wysłuchane, przyszedł czas na wspólny głos z wielu gardeł. WSTYDŹCIE SIĘ, URODZIŁY WAS KOBIETY! - krzyknął ktoś i hasło zostało podchwycone. PIEKŁO KOBIET, PIEKŁO KOBIET! - rozległo się z innej strony i również znalazło odzew. Zaskakująco długo nie padały żadne wulgaryzmy, w końcu jednak ktoś przełamał tamę, rzucając gromko krótkim i dosadnym czasownikiem w bezokoliczniku w połączeniu z nazwą partii rządzącej, co wyraźnie było powszechnie wyczekiwane i spotkało się ogólnym entuzjazmem.

 

Dlaczego pan mi robi zdjęcia?

 

Osobliwym, choć raczej mało znaczącym epizodem był moment, gdy ubrany po cywilnemu policjant, nieustannie i dość demonstracyjnie kamerujący całe wydarzenie, spojrzał nagle krytycznie na nasz zwrócony ku niemu obiektyw i zapytał “A dlaczego pan mi robi zdjęcia?”, deklarując następnie brak zgody na rejestrowanie jego wizerunku. Zakończyliśmy rozmowę informując funkcjonariusza, że - o czym powinien wiedzieć - jego zgody w tej materii nie potrzebujemy.

 

Spacer obywatelski

 

Ciekawszą rozmówczynią okazała się jedna z zabierających wcześniej głos pań. Słysząc, jak udziela grupce młodych kobiet rozsądnych rad, by nie wracały do domu grupami, aby nie dawać policji powodu do interwencji, uznaliśmy ją za jedną z organizatorek spotkania, poprosiliśmy zatem o ocenę jego dotychczasowego przebiegu i zachowania obecnej na miejscu policji oraz zapytaliśmy o plany dotyczące kontynuacji protestu:

 

- Cały przebieg tego wydarzenia zależał od tego, jak mieszkańcy Kozienic się zaangażują, a jak widać wykazali oni duże zainteresowanie, ogromny zapał i pokazali, że nie jest im to obojętne i że mieszkańcy małego miasta też mogą się zmobilizować i wyjść na ulice.

Jest bardzo spokojnie, tak jak zresztą przewidywałam, a co do policji... nie obawiamy się jej, ponieważ wiemy, że jest tu po to, by nas chronić, dlatego nie przejmujemy się jej obecnością, nie stresuje nas ona jakoś specjalnie. Dzisiaj kończymy tutaj, ponieważ jest to spacer obywatelski, nie planujemy iść nigdzie dalej całą grupą. Jeśli jakieś małe grupki chcą gdzieś dalej się kierować to jak najbardziej zachęcam do tego - oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ewentualne dalsze działania będą zależeć od decyzji rządu i Trybunału.

 

Marsz Imperialny pod Urzędem Miejskim

 

Na tym właściwie zakończył się akt rozgrywający się pod kozienicką siedzibą PiS. Szybko okazało się, że małe grupki nie tylko chcą się gdzieś dalej kierować, ale również spontanicznie łączą się w coraz większy strumień zmierzający wprost na plac przed Urzędem Miejskim. Dało się zauważyć, że w tej inkarnacji ruchome zgromadzenie odmłodniało, czy to z powodu odłączania się części starszych uczestników, czy z powodu ciągłego zasilania młodą krwią. Zrobiło się nieco głośniej, a hasła mówiące o prawie kobiet do decydowania o sobie częściej mieszały się ze zwięzłymi i bardzo dosadnymi opiniami na temat powinności partii rządzącej.

 

Gdy pochód dotarł do fontanny, nastąpiła chwila konfuzji co dalej - oczywiste było, że ta część ma już charakter czysto spontaniczny - szybko jednak pojawił się czynnik organizujący w postaci auta, z którego dobiegać zaczęły złowieszcze dźwięki słynnego “Marszu Imperialnego” z Gwiezdnych Wojen i które zaczęło powolny objazd wokół fontanny, pociągając za sobą spacerowiczów, którzy wznosząc transparenty i znane już (oraz komponowane i podchwytywane na bieżąco) hasła zatoczyli kilka kółek. Policja, która w międzyczasie przemieściła się w ślad za protestującymi, nie przeszkadzała w spacerze, ograniczając się znów do monitorowana i rejestrowania przebiegu wydarzenia. Ogólny entuzjazm eksplodował (po raz kolejny...) w momencie, gdy ktoś ukryty za lewym skrzydłem UM odpalił fajerwerki.

 

 

Dokąd teraz?

 

Akt trzeci i ostatni rozegrał się jeszcze bardziej spontanicznie i wzięła w nim udział już głównie starsza i młodsza młodzież. Młodzi ludzie przeszli przez były dworzec PKS, skręcili w kierunku skrzyżowania, po czym zawrócili drugą stroną ulicy Warszawskiej, kierując się w kierunku CK-A i ogólnie Os. Energetyki. Słychać było, że pomysły dokąd iść rodziły się i były podchwytywane spontanicznie, a antyrządowe okrzyki, wobec przeczuwanego rychłego zakończenia manifestacji, przybierały na sile.

 

Krótki postój na rogu ulic Warszawskiej i Legionów, przy podświetlonym napisie KOZIENICE, był okazją, by swoje poparcie dla akcji wyrazili mijający zgromadzenie kierowcy - i w rzeczy samej wielu to robiło, w tym kierujący TIRem, którego potężny klakson wzbudził powszechny entuzjazm. Wreszcie padło hasło “na Małpi Gaj!” i napędzany gniewem obywatelski spacer ruszył dalej. Rozstaliśmy się z manifestantami, gdy - wciąż w sposób dość zorganizowany - skręcali w ulicę sportową.

 

...i co dalej?

 

Czas pokaże, na ile znacząca okaże się niedzielna manifestacja, jak i pozostałe podobne wystąpienia w całym kraju. My ze swej strony, starając się zachować obiektywizm, możemy jedynie podkreślić, że wyrabianie sobie opinii o charakterze tego wystąpienia na podstawie wulgarnych okrzyków rozgrzanej protestem młodzieży, które na pewno wielu spośród Państwa dziś usłyszało, nie oddaje sprawiedliwości pierwszej, najbardziej zorganizowanej jego części, która odbyła się pod siedzibą PiS i w której protestujący jasno i w sposób cywilizowany formułowali swoje zarzuty i oczekiwania w stosunku do władz.

Wedle naszej oceny, w spacerze obywatelskim - we wszystkich trzech jego odsłonach - wzięło łącznie udział przynajmniej 200 osób, przy czym szacunek ten może być zaniżony.

 

AlKo

 

Albert Kopański

Zdjęcia (47)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (35)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Bolek
Bolek 09.11.2020, 18:35
Dzięki tym "pogrzebowym spacerom", napędzamy tragiczne covidowe statystyki. Bezmyślni działacze bez skrupułów wciągają dzieci w te barbarzyńskie praktyki. Większość z nich nawet nie wie za czym demonstrują. Cóż, liczy się tylko chamówa, wulgaryzm, i " ****** kaczora".
kpina
kpina 03.11.2020, 09:11
https://telewizjarepublika.pl/…
Leon
Leon 29.10.2020, 14:27
Fotka główna spod siedziby PISu z plakatem o treści :
"Mefedron ma lepszy skład niż polski rząd".
Co to jest mefedron ?
"Mefedron (nazwy potoczne: mef, mefka, mefcia) to rodzaj dopalacza, którego efekty działania są zbliżone do amfetaminy i ecstasy, a ze względu na krótki czas działania także do kokainy. "
https://www.poradnikzdrowie.pl…
Taki hasło widnieje na wielu protestach w Polsce.
Świadczy to o sterowanym proteście i o tym, że młodzież "gimbaza" dobrze wie co to jest.
Jeżeli dyr. Trela i inni dorośli (niby tacy wykształceni) którzy byli pod siedzibą PISu nie wiedzieli co to jest mefedron to teraz mają okazję się dowiedzieć .


AlKo
AlKo 30.10.2020, 21:56
"Świadczy to o sterowanym proteście"

Albo po prostu o tym, że chwytliwe hasła są chwytliwe :)

"i o tym, że młodzież "gimbaza" dobrze wie co to jest."

Gdyby nie wiedziała, oznaczałoby to, że miliony na kampanie antydopalaczowe wydane zostały na darmo.
Mariusz
Mariusz 27.10.2020, 15:07
Widząc poziom wypowiedzi Pana Dyrektora Tomasza Treli na jego profili w mediach społecznościowych nie czemu tu się dziwić że ten marsz był przejawem chamstwa i wulgarności. Taka osoba jest dyrektorem szkoły daje przykład młodym osobą jak być wulgarnym i agresywnym w stosunku do innych osób. Nie jestem zwolennikiem wyroku TK ale pewne granice w protestowaniu trzeba zachować a nie prezentować ogólne zdziczenie czy tez zezwierzęcenie nie obrażając zwierząt.
Ewa
Ewa 02.11.2020, 15:28

Komentarz zablokowany

Komentarz bez związku z tekstem i dyskusją.

Ewa
Ewa 31.10.2020, 22:15

Komentarz zablokowany

Brak związku z tekstem i toczącą się dyskusją.

Świadek
Świadek 27.10.2020, 15:00
OSOBY OBECNE NA TYM MARSZU POBYCHAŁY OSOBY WYCHODZĄCE Z KOŚCIOŁA SW KRZYŻA PO MSZY. OSOBY OBECNE NA PROTESCIE TO RACZEK ZADYMAIRZE NIŻ OSOBY FAKTYCZNIE PROSTESTUJĄCE. DO OSÓB WYCHODZACYCH ZE MSZY RZUCAŁTY TEKSTY TYPU WYPIER... ORAZ ZACHOWYWAŁY SIĘ AGRESYWNIE.
***** ***
***** *** 27.10.2020, 16:46
Proszę nie kłamać. Byłam i widziałam, żadna z tych sytuacji nie miała miejsca. Fantazja widzę Pana/Panią mocno ponosi.
Helena
Helena 28.10.2020, 10:09
Poziom Hipokryzji osoby ukrywającej się pod nikiem ***** *** sięgną właśnie szczytów. Wszyscy wiemy co oznaczają te gwiazdki J.... PIS. W jednym komentarzu ta osoba pisze, że była młodzież byli dorośli przeklinali usprawiedliwia, że można obrażać innych bo przecież Pan Kaczyński z Panem Morawieckim obrażają innych po czym w kolejnym komentarzu pisze, że żadnych wulgaryzmów i zachowań na tym marszu nie było.Ciekawi mnie bardzo gdzie zaprowadzi nas taka argumentacja? Ktoś powie ze należy niszczyć bo inni niszczą, ktoś powie że należy zabić bo inni zabijają. Za dużo jest agresji z obydwu stron. do niczego dobrego to nie zaprowadzi. Widzimy co się dzieje na tych protestach w większych miastach jak niszczone są pomniki kościoły malowane spray -mi. Ktoś w końcu w związku z takim nawoływaniem i usprawiedliwianiem przekroczy pewne granice i będzie tragedia. Nie jestem zwolenniczką tego orzeczenia Trybunału ale na pewne zachowania protestujących nie powinno być zgody. Widziałam osobiście ten przemarsz ulicami Kozienic i wcale nie był on piękny ideowy jak to opisano w tym artykule. Zachowanie uczestników budzi wiele wątpliwości.
Obywatel SWMK
Obywatel SWMK 28.10.2020, 19:52
Bardzo zastanawiające jest dlaczego redakcja OKA jeden wulgaryzm akceptuje "*** PIS" a ten który dominował pośród tego marszu chamstwa "***ę, nie rodzę " nie ?
AlKo
AlKo 28.10.2020, 20:22
Bardziej zastanawiające jest co obywatel właściwie ma na myśli i czemu konfabuluje.
Obywatel SWMK
Obywatel SWMK 28.10.2020, 20:32
Twain:
"lepiej nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości"
AlKo
AlKo 28.10.2020, 21:01
Nie sposób się nie zgodzić :) :) :)
Obywatel SWMK
Obywatel SWMK 28.10.2020, 21:50
niestety rozwiałeś
AlKo
AlKo 27.10.2020, 15:57
Byliśmy przez cały czas na miejscu i nie zaobserwowaliśmy niczego podobnego. Przypominamy również, że właściwy (zorganizowany) protest odbył się pod siedzibą PiS.
I123
I123 28.10.2020, 18:20
Ile wam mafia zapłaciła za ten artykuł ?
AlKo
AlKo 28.10.2020, 19:25
Niestety, w umowie mamy klauzulę poufności. Możemy zdradzić tylko tyle, że obejmuje ona druk za darmo do końca roku, choinkę (1,5m) dla każdego oraz w dni robocze catering z gwarantowanym przynajmniej 70% udziałem produktów lokalnych Ziemi Kozienickiej.
Świadek
Świadek 27.10.2020, 17:11
Tak na marginesie w artykule opisujecie że był to spacer po mieście potwierdzacie to w tym artykule także widać to na zdjęciach. A jeśli chodzi o osoby agresywnie się zachowujące pod kościołem Św Krzyża twierdzicie że właściwy protest był pod siedzibą Pisu. Są Świadkowie tego zachowania a wy ludzią kit wciskacie. Proze ustosunkować się do tego
AlKo
AlKo 27.10.2020, 20:47
"jeśli chodzi o osoby agresywnie się zachowujące pod kościołem Św Krzyża twierdzicie że właściwy protest był pod siedzibą Pisu."

W rzeczy samej, dokładnie tak było. My osób agresywnie się zachowujących pod kościołem w opisywany przez Pana sposób nie wiedzieliśmy. Na pewno nie miały tam miejsce żadne tego typu wydarzenia o jakimś szerzym zasiegu. Czy natomiast miały miejsce jakieś incydenty z udziałem pojedynczych osób - tego nie wiemy.

"To ten przemarsz przez miasto nie był zorganizowany."

Wedle naszej wiedzy - nie. Osoby zaangażowane w organizację właściwego protestu zachęcały wręcz (na placu pod siedzibą PiS), żeby wracać do domów w małych grupkach. Co jeszcze możemy dodać?

Może tylko tyle, że w języku polskim nie istnieje słowo "ludzią".
Świadek
Świadek 27.10.2020, 16:44
To ten przemarsz przez miasto nie był zorganizowany. Nie był częścią protestu? A może pod kościołem Św Krzyża byli obecni prowokatorzy podstawieni przez obecną władzę aby tylko sprowokować jakieś incydenty? Może nie padały okrzyki wypi... Je.... P....??? :)
Obywatel SWMK
Obywatel SWMK 27.10.2020, 08:40
Piękna manipulacja OKA w opisie tego co się tam działo.
Dyrektor Trela winien być natychmiast odwołany z funkcji dyrektora !!!!!
Dlaczego nie piszecie, ze młodzież gimnazjalno-licealna darła "buzie" i głównymi hasłami jakie wznosiła było:
JEBAĆ PIS i
zdecydowanie głośniej i częściej darła się:
***Ę NIE RODZĘ !!!
I tam był TRELA !!!!!!
Zobaczę czy jesteście na tyle uczciwi i zaakceptujecie ten komentarz przedstawiający prawdziwy przebieg marszu chamstw !!!!!!
***** ***
***** *** 27.10.2020, 09:14
Była młodzież, byli też dorośli i owszem - przeklinali. No i co w związku z tym? Ci ludzie nie byli w pracy, w szkole. Byli w neutralnym miejscu, w swoim czasie wolnym i prywatnie. Pan Trela miał wyłapać młodzież i sprawdzać czy chodzą do szkoły, w której pracuje, a potem wstawić im naganę za wulgaryzmy? Każdy ma prawo wyrażać swoje niezadowolenie, gdy łamane są jego prawa. Zmuszanie do rodzenia mocno upośledzonych i zdeformowanych płodów to barbarzyństwo. Nawet w "zacofanym" Iranie nie ma czegoś takiego. Skoro Obywatel SWMK uważa, że to chamstwo, to po co tam poszedł? Rozumiem, że obywatel ma grzecznie mruczeć: "mnie się to nie podoba", podczas gdy chociażby Jarosław Kaczyński może wyzywać ludzi od "gorszego sortu", "mord zdradzieckich"? Istnieje nagranie z restauracji, w której Morawiecki mówi, że "ludzie będą zapier****ć za miskę ryżu". Pisowi wolno, a innym nie.
AlKo
AlKo 27.10.2020, 08:51
"Dlaczego nie piszecie, ze młodzież gimnazjalno-licealna darła "buzie" i głównymi hasłami jakie wznosiła było [...]" Proponujemy, by obywatel przeczytał nasz tekst jeszcze raz, nieco uważniej :)
Obywatel SWMK
Obywatel SWMK 27.10.2020, 09:44
Przypadkowo widziałem yen "protest" który był festiwalem chamstwa, nie uczestniczyłem w nim, a dorosłych było tylko kilka "sztuk".
"Redakcjo " czym się różni JEBAĆ ..od ***Ę ...?
AlKo
AlKo 27.10.2020, 15:50
Słowo publicznego wyjaśnienia dla obywatela w kwestii " Komentarz został zablokowany przez administratora": nie widzimy powodu, by nasycać czy też pozwalać na nasycanie komentarzy wulgaryzmami ponad wymiar związany z prowdzeniem merytorycznej dyskusji.
AlKo
AlKo 27.10.2020, 11:22
Z opisu wnioskujemy, że widział Pan jedynie młodzież, gdy w sposób niezorganizowany kontynuowała pochód na własną rękę, już po właściwym proteście zorganizowanym, który miał miejsce pod kozienicką siedzibą PiS. My opisalismy całość, wyraźnie - jak sądzimy - podkreślając różnice charakteru trzech odsłon tego wydarzenia.
X
X 29.10.2020, 11:39
Rżniesz Pan głupa
Jack Daniels
Jack Daniels 26.10.2020, 08:34
Dlaczego nie dopisujesz że powiedział to pseudodyrektor SP nr 4 niejaki Trela. Cytat: "- Moi drodzy: sprawa rodzenia z przymusu dzieci niepełnosprawnych to nie jest tylko sprawa kobiet. To jest także sprawa mężczyzn tych kobiet, bo tylko ktoś nieodpowiedzialny może porzucić kobietę w sytuacji krytycznej, dlatego my, mężczyźni, udzielamy męskiego wsparcia dla strajku kobiet. Jesteśmy tutaj, pod siedzibą PiSu, bo trójka z tych posłów, którzy tutaj są wypisani, podpisała się pod wnioskiem do pseudotrybunału konstytucyjnego, by obalić ten kompromis aborcyjny: pan poseł Dariusz Bąk, pan poseł Andrzej Kosztowniak i pani posłanka - była położna - Anna Kwiecień. Nie ma zgody na łamanie kompromisów, nie ma zgody na skłócanie społeczeństwa."
Miś Puchatek
Miś Puchatek 26.10.2020, 17:12
Brawo Jack ,a to mój komentarz do wystąpienia pana Treli, cytuję Stanisława Michalkiewicza >Dużo gorsza od braku edukacji jest ciemnota oświecona. Człowiek prosty, często pełen pokory, rozumie,że może czegoś nie wiedzieć. Natomiast wykształcony idiota jest bezgranicznie przekonany o swej wyższości intelektualnej, mimo tego, że jest idiotą>
AlKo
AlKo 26.10.2020, 08:47
Ponieważ uznaliśmy, że istotny jest przekaz, a nie przegląd nazwisk uczestników spotkania, stąd żadne w tekście się nie pojawia. Także względem polemiki: wartościowa jest ta, która odnosi się do treści, a nie oparta na uwagach ad personam/ad hominem.
Jack Daniels
Jack Daniels 26.10.2020, 16:19
Pan Trela to jest osoba publiczna, idąc jego tokiem rozumowania jest w mojej ocenie pseudodyrektorem więc powinien dawać młodzież przykład, a kwestionował instytucję Trybunału Konstytucyjnego nazywając go pseudotrybunałem. W jego jakże światłym rozumowaniu Trybunał będzi legalny jak bedą tam sędziowie z nadania platformy, teraz jest nielegalny. Poza tym facet lansuje się tak wulgarnie że aż przykro słuchać i patrzeć. Może to przeczyta więc do jego wiadomości: Póki co jest w Polsce demokracja, były wolne wybory parlamentarne i prezydenckie, wygrał kto wygrał więc póki co to jemu mozna powiedzieć WYP.......J. Szatniarz z brukseli powiedział kiedyś, "wygrajcie wybory to bedziecie sobie uchwalali co będziecie chcieli". Wygrali i uchwalają....
Obywatel SWMK
Obywatel SWMK 27.10.2020, 12:21

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

***** ***
***** *** 27.10.2020, 09:05
Przecież to jest pseudotrybunał - wielu profesorów i doktorów prawa mówi o tym wprost. Proszę sobie wyobrazić, że wiele osób posiada swoje zdanie i prywatne opinie - nawet dyrektor szkoły. To co robi w dniu wolnym od pracy, w swoim czasie prywatnym i jako osoba prywatna, absolutnie nie powinno pana interesować. Ten człowiek jak i każdy inny ma prawo protestować/manifestować swoje niezadowolenie. Pis wygrał wybory, ale NIE KAŻDY mieszkaniec Kozienic na nich głosował. To nie są "święte krowy", których wątpliwej słuszności i zgodności z konstytucją decyzji nie można kwestionować. Najpierw WIELOKROTNIE ŁAMIĄ KONSTYTUCJĘ, przez kilkaset dni nie publikują wyroków/orzeczeń Trybunału, by nagle wszystkiego przestrzegać i "walczyć o życie" ciężko upośledzonych płodów, które po porodzie umrą w ciągu kilku godzin. Chcesz rodzić dziecko bez nerek, bez głowy, bez czaszki, z połową mózgu? Okej - twój WYBÓR. Nie ZMUSZAJ innych, by się z tym mierzyli, skoro nie chcą.
xxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxx 27.10.2020, 12:23
Czy ten nick oznacza ***** OKO ?
***** ***
***** *** 27.10.2020, 16:48
Nie, oznacza Baśka Kot.

Pozostałe