40 000 kozienickich kadrów

  • 11.03.2021, 18:47
  • Albert Kopański
40 000 kozienickich kadrów
Postać Franciszka Subocza możecie Państwo kojarzyć między innymi z publikowanych na łamach naszych i innych lokalnych mediów relacji z wystaw fotograficznych, podczas których zdarzało mu się występować zarówno w roli uczestnika, jak i organizatora. Ten fotograf i popularyzator sztuki fotografii podjął się ostatnio ogromnego zadania: przejrzenia i zdigitalizowania liczącego około 40 000 analogowych kadrów zbioru klisz fotograficznych, na których zgromadził zdjęcia wykonywane między rokiem 1982 a 2000.

Choć całość przedsięwzięcia wygląda imponująco, fotograf podchodzi do niego skromnie i ze spokojem, najwyraźniej traktując je po prostu jako porządkowanie archiwum. Zdjęcia udostępnia w Internecie głównie dlatego, by się nimi dzielić i uzyskiwać - dzięki komentarzom osób, które je przeglądają - nowe informacje na temat utrwalonych osób, miejsc i sytuacji. Tematyka zdjęć prezentuje pełną rozpiętość życia społecznego ówczesnych Kozienic (sport, kultura, rekreacja, uroczystości), nie brak też dokumentacji przyrody czy budynków. Obróbka i ucyfrowienie analogowych zdjęć jest czasochłonna, ale ilość udostępnionych zdjęć sukcesywnie się zwiększa, a reakcje oglądających są ciepłe i entuzjastyczne.

Zachęcamy do śledzenia twórczości Franicszka Subocza, a na zachętę publikujemy, dzięki jego uprzejmości, trzy fotografie, ilustracje z życia sportowo-kibicowskiego w latach 90.

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe