INFORMACJA O BIEŻĄCEJ SYTUACJI w SP ZZOZ w KOZIENICACH

  • 12.03.2021, 19:28
  • Albert Kopański
INFORMACJA O BIEŻĄCEJ SYTUACJI w SP ZZOZ w KOZIENICACH
Nawiązując do wcześniejszych informacji o bieżącej sytuacji w SP ZZOZ w Kozienicach, informujemy, że zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego z dnia 25 lutego 2021 roku zapewniamy w SP ZZOZ w Kozienicach 80 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19, w tym 7 łóżek intensywnej terapii z kardiomonitorem i możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej oraz 5 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia Sars-CoV-2. Z dniem 06 marca 2021 roku Oddział Wewnętrzny z Pododdziałem Kardiologii funkcjonuje jako oddział covidowy.

Na dzień 12 marca 2021 roku w oddziałach szpitalnych i Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym jest hospitalizowanych 172 pacjentów, w tym 74 z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 (7 pacjentów wymagających intensywnego monitorowania funkcji życiowych przy pomocy specjalistycznej aparatury medycznej oraz prowadzenia tlenoterapii 
i wentylacji mechanicznej)  a także  2 z podejrzeniem zakażenia Sars-CoV-2.

Ponieważ nadal brakuje nam specjalistycznej aparatury do zorganizowania i doposażenia, stanowisk dla leczenia pacjentów z COVID-19 zwróciliśmy się z prośbą do Wojewody Mazowieckiego o przekazanie przez Agencję Rezerw Materiałowych 15-20 zestawów/aparatów do wysokoprzepływowej tlenoterapii (AIRVO2).
Pomimo zaleceń podanych przez Centralę NFZ odnośnie ograniczeń w wykonywaniu planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia: diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, w miarę naszych możliwości, realizujemy świadczenia zdrowotne 
w następujących oddziałach szpitalnych: Pediatrii, Neurologii, Zakaźnym, SOR, Chirurgii Ogólnej, Urazowo – Ortopedycznym, Otolaryngologicznym, Ginekologiczno – Położniczym, Neonatologii. 


Należy się jednak liczyć z ograniczeniem w przeprowadzaniu zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych w SP ZZOZ z powodu zaangażowania personelu medycznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w leczenie i opiekę nad pacjentami z COVID-19. Tu trzeba zaznaczyć, że oprócz leczenia pacjentów w oddziale personel medyczny Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii znieczula pacjentów do zabiegów. W roku 2021 wykonano około 315 zabiegów w różnych formach znieczulenia. Przy pełnym obłożeniu oddziału pacjentami z COVID-19 jesteśmy zmuszeni wstrzymać wykonywanie zabiegów planowych u pacjentów, u których istnieje duże prawdopodobieństwo przyjęcia pacjenta do Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii  i podłączenia do respiratora. 


Pragniemy poinformować, że w SP ZZOZ w Kozienicach pomimo bardzo trudnej sytuacji epidemiologicznej w SP ZZOZ i dużej absencji personelu medycznego (51 osób), 
a także problemami z dostępnością do świadczeń opieki zdrowotnej w całym kraju -  Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna oraz Podstawowa Opieka Zdrowotna udzielają świadczeń zdrowotnych wszystkim zgłaszającym się pacjentom. W Laboratorium Analitycznym Centralnym oraz Pracowni Radiologii i USG wykonujemy badania diagnostyczne w pełnym zakresie. 
Ze świadczeń opieki zdrowotnej w Zespole Poradni Specjalistycznych od 08 marca 2021 roku skorzystało około 700 osób, średnio dziennie udzielamy około 130 porad. Są to głównie porady udzielane w gabinecie lekarskim, pacjent jest badany przez lekarza. Oczywiście jest możliwość uzyskania teleporady. 


SP ZZOZ w Kozienicach realizując Program Szczepień przeciw COVID-19 na dzień 12 marca 2021 roku wykonał 3385 szczepień, w tym:  


    • personel medyczny – 1336 ,
    • populacja 80+, 70+ – 1482 (w grupie 70+ na zaszczepienie oczekuje 290 osób), 
    • nauczyciele – 567 (4 osoby spośród tej grupy nie zostało zaszczepione ze względów zdrowotnych, dodatkowy termin szczepień dla tych osób został wyznaczony na dzień 15 marca 2021 roku). Zasadniczo zakończyliśmy szczepić nauczycieli.


Od 22 marca 2021 roku rozpoczynamy szczepienie 69 latków. Kolejna grupa, która zostanie zaszczepiona, to pacjenci z chorobami przewlekłymi. Jednocześnie informujemy, że personel medyczny może zgłaszać chęć zaszczepienia do Punktu Szczepień.


Większość osób w Powiecie Kozienickim wyraża chęć zaszczepienia w  SP ZZOZ  w Kozienicach, a nie w innych placówkach medycznych. My oczywiście bardzo się  z tego cieszymy, ale niestety im więcej osób, tym większa będzie kolejka. Tym bardziej, że zasady szczepienia na szczeblu krajowym ciągle ulegają zmianie, co ma wpływ na organizację pracy Punktu Szczepień. Zastrzegamy sobie również możliwość zmiany terminu szczepień  w zależności od dostaw pakietów do szczepienia, potrzeb oraz późniejszych z tym związanych decyzji. 
Więcej informacji na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.szpitalkozienice.pl.  


W związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 oraz koniecznością hospitalizacji pacjentów zakażonych COVID-19 w SP ZZOZ w Kozienicach mogą nastąpić ograniczenia 
w przyjmowaniu pacjentów do oddziałów szpitalnych oraz Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej.


Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość.


Dyrekcja SP ZZOZ w Kozienicach


 

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe