Wniosek o odwołanie zarządu przywołany podczas sesji Rady Powiatu - jest oświadczenie starosty

  • 26.04.2021, 16:01 (aktualizacja 27.04.2021, 09:15)
  • Albert Kopański
Wniosek o odwołanie zarządu przywołany podczas sesji Rady Powiatu - jest… Fot: kanał YT Powiat Kozienicki
Zgodnie z zapowiedziami, podczas XXX Sesji Rady Powiatu Kozienickiego VI kadencji, w punkcie “Sprawy różne i informacje” poruszony został temat wniosku o odwołanie Zarządu Powiatu Kozienickiego, jaki wpłynął do Biura Rady Powiatu w piątek, 23 kwietnia.

 

Przewodniczący Rady odczytał uzasadnienie wniosku:


Działalność Starosty i Zarządu Powiatu pozbawiona jest wszelkich zasad demokracji, dialogu i współpracy z członkami Rady Powiatu. Składany wielokrotnie wniosek o wprowadzenie w Starostwie i jednostkach podległych systemu kontroli zarządczej, został przez Starostę i Zarząd zignorowany.

Podobnie traktowane są wnioski: w sprawie realizacji uchwalonego programu naprawczego szpitala, w sprawie przerostu zatrudnienia w Starostwie, wyboru i realizacji inwestycji. Zupełny brak nadzoru nad realizacją projektów unijnych, w szczególności informatyzacji szpitala. Zarząd nie reagował na protesty radnych sprzeciwiających się wyprzedaży nieruchomości gruntowych i lokalowych. Ze względu na uzasadnione obawy o realizację zadań jakie stoją przed samorządem powiatowym w tym trudnym dla nas wszystkich czasie uważamy, że muszą nastąpić zmiany osobowe w Zarządzie Powiatu Kozienickiego.


 

Pod wnioskiem podpisali się radni:

Waldemar Banaś, Małgorzata Bebelska, Mirosław Górka, Marek Kucharski, Stanisław Orzechowski, Henryk Plak, Zbigniew Sitkowski, Włodzimierz Stysiak, Jerzy Śmiech, Krzysztof Wolski, Emanuel Zawodnik, Grażyna Ziółek i Marcin Zmitrowicz.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami, wniosek zostanie teraz przekazany do komisji rewizyjnej, na następnej zaś Sesji Rady Powiatu (która nie może się odbyć wcześniej, niż za 30 dni) poddany zostanie pod głosowanie.

Mimo zachęt przewodniczącego nikt z obecnych radnych nie zabrał w tym punkcie głosu, do kwestii odniósł się zatem jedynie sam starosta Andrzej Jung, który najpierw zapowiedział, że do uzasadnienia wniosku odniesie się podczas posiedzenia Komisji Rewizyjnej oraz na kolejnej sesji, by następnie odczytać oświadczenie, w którym zawarł własną ocenę działań własnych i całego Zarządu:

 

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Powiatu Kozienickiego,

Wniosek o odwołanie Zarządu Powiatu, którego jestem Przewodniczącym z racji pełnienia funkcji Starosty, złożony przez grupę Radnych, jest w moim odczuciu polityczną próbą destabilizacji samorządu powiatu, która ma na celu przede wszystkim pomniejszenie osiągniętych w ostatnich latach sukcesów, których nie sposób nie zauważyć i uniemożliwienie realizacji rozpoczętych i planowanych przedsięwzięć.

[...]

Wszyscy wiemy, jak ważną sprawą jest stabilizacja finansów publicznych. Pozytywne opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej potwierdzają, że Powiat w każdym roku wykonuje uchwalony budżet i należy powiedzieć, że wykonuje go bardzo dobrze. Podobnie jest z budżetem tegorocznym — bardzo ambitnym i bardzo dobrym budżetem — o czym Państwo Wiecie. Oczywiście nie jest to jedynie zasługa Zarządu, ale Radnych tej Rady, pracowników Starostwa i naszych jednostek.

[...]

Szanowni Państwo,

w 2018 roku zostałem wybrany Radnym Rady Powiatu Kozienickiego, największą liczbą —1122 głosów, a ta Rada, czyli Wy Panie i Panowie Radni, wybraliście mnie Starostą. Wybraliście mnie na 5-letnią kadencję. Co jest takiego złego w moim zarządzaniu, w naszym wspólnym zarządzaniu, że dziś postanowiliście to zmienić? Nie przekroczyłem uprawnień, nie złamałem prawa, a wspólnie z Zarządem i Radą pracuję dla dobra tego Powiatu, dla dobra jego mieszkańców. Zarząd to organ wykonawczy Rady, a więc realizuje uchwały podjęte tu, w tej sali podczas Sesji Rady Powiatu, a z wykonania tych uchwał składam każdorazowo sprawozdanie. O działaniach Zarządu informuję Państwa na bieżąco.

Panie i Panowie Radni,

Będziecie wkrótce głosować nad dalszymi losami tego Zarządu, mam nadzieję słuchając tylko i wyłącznie własnego sumienia. Proszę, przeanalizujcie, ile razem udało nam się dokonać. Proszę nie ulegajcie w tej sprawie różnym naciskom, nie ulegajcie pokusom zdobycia dla siebie stanowisk i miejsc pracy, nie ulegajcie presji. Na mnie taką presję wywierał Burmistrz Gminy Kozienice Pan Piotr Kozłowski. Zasugerował mi w grudniu 2020 roku, na spotkaniu, na które mnie zaprosił do swojego gabinetu, abym zrezygnował z funkcji Starosty Kozienickiego, obiecując mi pracę w Kozienickiej Gospodarce Komunalnej. Trudno mi zrozumieć, dlaczego to Burmistrz wyszedł z taką propozycją.

Powiat wykonuje swoje zadania przy pomocy pracowników Starostwa, jednostek organizacyjnych Powiatu oraz służb i inspekcji do tego powołanych. Niezależnie od tego, jaka będzie decyzja Rady, dziękuję już dziś wszystkim za dobrą, rzetelną pracę na rzecz Powiatu Kozienickiego. Dziękuję za profesjonalizm, dobre pomysły i wyrozumiałość. I mam nadzieję, bez względu na to, jak potoczą się losy tego Zarządu, że to właśnie Państwo będziecie nadal stanowić fundament funkcjonowania Powiatu.

Do argumentów zawartych w uzasadnieniu wniosku o odwołanie Zarządu Powiatu odniosę się merytorycznie w terminie późniejszym.

 

Powyższe akapity stanowią jedynie skrót oświadczenia starosty, którego pełny tekst znajdziecie Państwo TUTAJ.

Po odczytaniu powyższego oświadczenia Przewodniczący Włodzimierz Stysiak zapowiedział, że nie dopuści do dyskusji na jego temat w ramach bieżącej sesji - będzie na to czas na kolejnej - toteż po przestawieniu opinii radcy prawnego co do właściwej kolejności dalszych działań, na tym omawianie kwestii wniosku w dniu dzisiejszym się formalnie zakończyło.

AKTUALIZACJA: W odniesieniu do słów starosty Andrzeja Junga na temat propozycji ze strony burmistrza Piotra Kozłowskiego warto przypomnieć, że Andrzej Jung jest obecnie pracownikiem Kozienickiej Gospodarki Komunalnej, przebywającym na czas sprawowania funkcji starosty na bezpłatnym urlopie. 

 


 


 


 


 


 

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe