To będzie wieczór dla miłośników poezji. Przed nami kolejna „Witryna”

  • 29.03.2022, 14:33
  • Materiał nadesłany
To będzie wieczór dla miłośników poezji. Przed nami kolejna „Witryna”
Przed nami 7. spotkanie literackie z cyklu „Witryna” w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Wydarzenie zaplanowano na sobotę, 9 kwietnia, na godzinę 16.00. Miłośnicy literatury spotkają się w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego. Wstęp wolny.

Spotkania z cyklu „Witryna” to jedno z naszych stałych działań, które organizujemy z myślą o miłośnikach literatury pięknej, zarówno poezji, jak i prozy. To przede wszystkim okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy lokalnymi literatami, ale także kolejna forma promocji rodzimej twórczości – mówi Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka Elwira Kozłowska.

W pierwszej części spotkania uczestnicy wysłuchają prezentacji poezji artystów z Grupy Poetyckiej „Erato” Kozienickiego Domu Kultury oraz Grupy Literackiej „Tygiel”, działającej przy Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu.

Wyjątkowi goście

Na każde ze spotkań zapraszamy wyjątkowych gości, znawców i twórców literatury. Tym razem będziemy gościć dwóch wyjątkowych artystów: Józefa Barana oraz Stanisława Górkę – zaznacza Elwira Kozłowska.

Pierwszym z gości będzie Józef Baran – poeta, dziennikarz, podróżnik, publicysta, autor ponad 40 książek . Ukończył studia z zakresu filologii polskiej. Pracował jako dziennikarz w tygodniku „Wieści”, a następnie w „Dzienniku Polskim”, gdzie prowadził m.in. rubrykę „Wierszowisko”, rodzaj poczty literackiej. Jego wiersze przełożone zostały na ponad 20 języków, osobne tomy ukazały się w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i Rosji. Za twórczość poetycką otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji Kościelskich w Genewie (1980), Nagrodę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (2004), czy Nagrodę Orfeusz Czytelników 2021 za najlepszy tom poetycki („W wieku odlotowym”). Jego wiersze są publikowane w podręcznikach szkolnych i były wykorzystane na maturach.

Drugim z gości będzie prof. dr hab. Stanisław Górka – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od ukończenia studiów w 1977 roku występował w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie (do 2004 roku), współpracował również z Teatrami: Dramatycznym i Nowym w Warszawie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Wieloletni nauczyciel akademicki w PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Widzowie pamiętają Stanisława Górkę przede wszystkim z serialu „Plebania”, w którym grał rolę Zbyszka - kościelnego, ale także z filmów Kazimierza Kutza: „Zawrócony”, „Pułkownik Kwiatkowski” oraz Andrzeja Wajdy: „Dyrygent” i „Biesy”. Jest liderem założonego w 1992 roku Towarzystwa Teatralnego „Pod Górkę”. Stanisław Górka w 2011 roku odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, w 2013 roku - Medalem Gloria Artis; w 2015 roku odebrał z rąk Prezydenta RP akt nadania tytułu profesora sztuk teatralnych.

Spotkanie poprowadzi poeta i wykładowca Adrian Szary, który jest jednocześnie opiekunem grup „Erato” oraz „Tygiel”. Serdecznie zapraszam, gdyż zapowiada się wyjątkowo ciekawe spotkanie – dodaje Elwira Kozłowska.

Dodatkową atrakcją spotkania będą prezentacje muzyczne uczestniczek zajęć nauki gry na pianinie w Kozienickim Domu Kultury u instruktora Kamila Koksy. Dla zebranych wystąpią Wiktoria Kotlicka i Maja Kusio.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia dostępne są na www.dkkozienice.pl. Na „Witrynę” zapraszają Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

Materiał nadesłany

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe