Bociany na żywo, on-line i w pracach plastycznych Klekotka, Szperek i ich potomstwO

  • 27.06.2022, 19:13
  • Materiał nadesłany
Bociany na żywo, on-line i w pracach plastycznych Klekotka, Szperek i…
Pani Bocianowa – to Klekotka, Pan Bocian – to Szperek. Takie imiona noszą od kilku dni bociany, które pod okiem obiektywu kamery wychowują swoje potomstwo w gnieździe w Molendach koło Garbatki-Letnisko. Autorami tych nazw są uczniowie szkoły podstawowej w Garbatce-Letnisku, oni też wspaniale ptaki narysowali.

Pomysł zrodził się przed kilkoma miesiącami, jego „rodzicami” byli Teresa Fryszkiewicz, wójt gminy Garbarka-Letnisko, Marcin Łukasiewicz, wiceprezes Enei Wytwarzanie do spraw pracowniczych oraz Jacek Tabor, prezes Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, a sprawy techniczne wzięła w swoje ręce firma MGK Internet.

Od kwietnia zamontowana nad gniazdem kamera on-line relacjonuje nam życie pary z młodymi. Obserwowaliśmy ich kiedy cztery pisklaki wykluwały się z jaj i obserwujemy nadal, gdy rosną jak na drożdżach i ćwiczą już swoje skrzydła. Przed kilkoma tygodniami Jacek Tabor odbył spotkanie z uczniami miejscowej szkoły, na którym podzielił się swoją wiedza na temat bocianów, a także ogłosił konkurs plastyczny na nadanie ptakom imion.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się we wtorek, 21 czerwca w budynku świetlicy gminnej w Garbatce-Letnisku. Tłumnie przybyłe dzieci z miejscowej szkoły podstawowej przywitali: wójt — Teresa Fryszkiewicz, rzecznik prasowy Enei Wytwarzanie — Piotr Kutkowski, prezes Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego – Jacek Tabor oraz dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce-Letnisku – Agnieszka Babańca. Jak się okazało wpłynęły 22 prace plastyczne, a także kilkadziesiąt propozycji imion, w tym między innymi: Giewont, Śnieżka, Stasiek, Marysia, Koko, Jojo, Białuszka, Ćwirek, Śpioszek, Księżna. Ostatecznie jury zadecydowało, że samica bociana będzie się nazywała Klekotka, zaś samiec – Szperek. – Szperek, bo cały czas szpera – wyjaśnił Jacek Tabor.

Laureaci konkursu plastycznego:

Kategoria „Klasy I-III”:

- I miejsce: Miłosz Woźniak

- II miejsce: Lena Cieślak

- III miejsce: Maksymilian Piątkowski

Kategoria „Klasy IV-VI”:

- I miejsce: Jakub Kobiela

- II miejsce: Wiktoria Węsierska

- III miejsce: Marlena Sosnowska

Kategoria „Klasy VII-VIII”:

- I miejsce: Agata Zaborska

- II miejsce: Joanna Klimowicz

Kategoria „Przedszkole”:

- I miejsce równolegle: Maja Giza i Marcel Giza

Zwycięzcy, jak również wszyscy uczestnicy, otrzymali nagrody rzeczowe, które ufundowała Enea Wytwarzanie.


 

Materiał nadesłany

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe