SP ZZOZ w Kozienicach - sprostowanie nieprawdziwych informacji na temat NiŚOZ

  • 26.08.2022, 15:10 (aktualizacja 26.08.2022, 15:16)
  • Materiał nadesłany
SP ZZOZ w Kozienicach - sprostowanie nieprawdziwych informacji na temat…
W związku z ukazaniem się nieprawdziwych informacji w internecie o ograniczeniu działalności Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (dalej NiŚOZ) w SP ZZOZ w Kozienicach wyjaśniamy, że nie zamierzamy w żaden sposób ograniczać funkcjonowania NiŚOZ, tylko poszerzać. NiŚOZ będzie funkcjonować w dotychczasowej formie, a dodatkowo będą udzielane porady specjalistyczne w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu lub chirurgii ogólnej oraz pediatrii

W dniu 18 sierpnia 2022 roku zostało wydane Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 sierpnia 2022 roku w sprawie programu pilotażowego w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej zapewnianych przez platformę pierwszego kontaktu oraz centra medycznej pomocy doraźnej (Dz. U. 2022, poz. 1734), w którym SP ZZOZ w Kozienicach został wytypowany do realizacji pilotażowego programu.

Tak jak dotychczas, każdy pacjent w ramach NiŚOZ może skorzystać z teleporady lub osobiście skorzystać z wizyty w gabinecie lekarza, pielęgniarki.

Program przewiduje udzielanie porad specjalistycznych z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz chirurgii ogólnej w godzinach od 18:00 do 24:00 w dni powszednie oraz od 8:00 do 24:00 w dni ustawowo wolne od pracy. Natomiast świadczenia zdrowotne z zakresu pediatrii będą realizowane w godzinach pracy w NiŚOZ.

Realizacja planowanego pilotażowego programu, którego termin wdrożenia będzie dopiero podany przez NFZ, ma na celu poprawę dostępności do specjalistów z zakresu podanego powyżej w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, które nie jest stanem nagłym poza godzinami pracy gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej.

O terminie uruchomienia oraz szczegółowym funkcjonowaniu wyżej wymienionego programu pilotażowego poinformujemy niezwłocznie po podpisaniu umowy z NFZ.

Niejednokrotnie informowaliśmy o bardzo trudnej sytuacji finansowej SP ZZOZ Kozienice. Według stanu na koniec I kwartału 2019 roku zadłużenie było na kwotę 68 mln. PLN, w tym kredyty krótkoterminowe, tzw. „chwilówki” na kwotę ok. 30 mln PLN zaciągnięte przez poprzednie kierownictwo oraz przeterminowane faktury na kwotę ok. 13 mln PLN. SP ZZOZ Kozienice miał duże problemy z utrzymaniem płynności finansowej. W chwili obecnej udaje się nam utrzymać działalność bieżącą, pomimo spłacania zadłużenia wraz z odsetkami. W 2021 roku spłaciliśmy ponad 6,5 mln zł. zadłużenia wraz z odsetkami, natomiast w 2022 roku już ponad 5 mln. zł. Wzrost inflacji, stopy procentowej powoduje, że obsługa długu jest coraz większym wyzwaniem dla SP ZZOZ w Kozienicach.

Dużym problemem jest wzrost cen towarów i usług, których zakup jest niezbędny do funkcjonowania SP ZZOZ Kozienice. Dostawy są dostarczane w oparciu o przetargi i zawarte umowy. Inflacja, którą mamy obecnie powoduje, że otrzymujemy od firm, które nas zaopatrują, prośby o zmianę cen pod groźbą wypowiedzenia umowy. Ceny towarów i usług wzrosły kilkakrotnie, a nawet więcej. Borykamy się również z awariami, które muszą być usuwane na bieżąco. Obawiamy się, że bez pomocy Organu Założycielskiego nie będziemy w stanie utrzymać bieżącej działalności.

Jednocześnie przypominamy, że w Pracowni Radiologii i USG w SP ZZOZ Kozienice wykonujemy badania mammograficzne pacjentkom ze skierowaniem od lekarza specjalisty ginekologa-położnika oraz w ramach programu profilaktyki raka piersi. W III kwartale 2021 roku został zakupiony i zainstalowany nowy cyfrowy aparat do mammografii. Zapraszamy do wykonania badania mammograficznego w naszej placówce.

Bardzo prosimy, aby w przyszłości nie udostępniać niepotwierdzonych informacji na temat funkcjonowania naszej placówki medycznej, ponieważ powoduje to dezinformację wśród pracowników i społeczeństwa.


Dyrekcja SP ZZOZ w Kozienicach

Materiał nadesłany

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe