Rekordowe inwestycje w Gminie Kozienice. Budżet na 2023 rok uchwalony

  • 09.01.2023, 13:55 (aktualizacja 09.01.2023, 14:07)
  • Tygodnik OKO
Rekordowe inwestycje w Gminie Kozienice. Budżet na 2023 rok uchwalony
W czwartek 29 grudnia 2022 r. Rada Miejska uchwaliła budżet Gminy Kozienice na 2023 rok. Prognozowane dochody wynoszą prawie 234 mln zł, a wydatki prawie 242 mln. Rekordowe nakłady w kwocie ponad 68,5 mln zł przeznaczone zostały na inwestycje, z czego aż 44 mln stanowią dotacje zewnętrzne.

Przyszłoroczny budżet Gminy Kozienice nie zakłada wzrostu podatków od nieruchomości. Na ubiegłorocznym poziomie utrzymane zostały dopłaty do wody i ścieków. Opłaty za wywóz śmieci również utrzymano na obecnym, stałym poziomie. – Rocznie z budżetu gminy wydamy na ten cel ponad 7 mln złotych. To realna pomoc dla naszych mieszkańców w tych trudnych czasach – mówi burmistrz Piotr Kozłowski. Sukcesywnie spłacane jest też zadłużenie gminy.


W trakcie sesji radni zapoznali się z głównymi założeniami Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2023-2030 oraz budżetu na 2023 r. Burmistrz Piotr Kozłowski opowiedział o planach inwestycyjnych. Środki finansowe zostaną przeznaczone na realizację nowych i dokończenie aktualnie prowadzonych inwestycji, a także na doposażanie jednostek OSP oraz wsparcie komend powiatowych policji i straży pożarnej.


Wśród najważniejszych inwestycji wymienić należy budowę przedszkola integracyjnego, głęboką termomodernizację największej w gminie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 czy budowę tzw. „zielonych stref” przy PSP nr 1 i PSP nr 4 oraz boisk przy PSP nr 1. W 2023 r. w centrum Kozienic powstanie również plac rekreacyjno-sportowy oraz plac zabaw na terenie Ośrodka Rekreacjii Turystyki KCRiS nad Jeziorem Kozienickim. Kilka dni temu zakończyła się budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Kociołkach, trwa też budowa mieszkań komunalnych na osiedlu Polesie. Kozienicki samorząd planuje także przeprowadzenie rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego i przebudowę głównej siedziby biblioteki publicznej. Ok. 30 mln zł przeznaczone jest na inwestycje drogowe na terenie całej gminy. Należy również wspomnieć o dwóch dużych, ponadregionalnych inwestycjach, będących w fazie projektowania, czyli o budowie połączenia kolejowego Kozienic z Dobieszynem oraz z Warszawą, a także o budowie mostu na rzece Wiśle.  

Na większość z tych inwestycji pozyskaliśmy środki zewnętrzne m.in. z Polskiego Ładu czy z Funduszy Norweskich. Są to największe wydatki na inwestycje w historii naszej gminy. W poprzednich kadencjach najwięcej wydano w 2015 r. i były to 32 mln zł. Ponadto Kozienicka Gospodarka Komunalna rozpocznie realizację zadań inwestycyjnych za rekordową kwotę przekraczającą 28 mln zł. Kotły w kozienickiej ciepłowni zostaną wymienione na ekologiczne jednostki zasilane biopaliwem – podkreśla burmistrz Piotr Kozłowski.


Wieloletnia Prognoza Finansowa gminy oraz budżet na 2023 r. zostały pozytywnie zaopiniowane przez RIO oraz komisje stałe Rady Miejskiej, a następnie przy jednym głosie przeciw
i jednym wstrzymującym przyjęte przez kozienickich radnych.
 

Tygodnik OKO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe