73. rocznica obchodów bitwy pod Molendami

  • 10.04.2017, 14:56 (aktualizacja 10.04.2017, 15:20)
  • Red.
73. rocznica obchodów bitwy pod Molendami A. Molenda/Tak-Nie-Obiektywnie
9 kwietnia miały miejsce obchody 73. rocznicy bitwy pod Molendami. Przedstawiciele samorządu, instytucji publicznych oraz mieszkańcy oddali cześć walczącym i poległym. W uroczystościach uczestniczyli kombatanci, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele Nawiedzenia NMP w Garbatce-Letnisko. Następnie zgromadzeni udali się pod pomnik upamiętniający wydarzenia sprzed lat. Sekretarz gminy - Teresa Fryszkiewicz przywitała przybyłych oraz przypomniała ofiarę, jaką ponieśli mieszkańcy wsi w trakcie II wojny światowej. Liczne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. 

Bitwa pod Molendami rozegrała się 7 kwietnia 1944 r. Stoczyły je połączone siły AK i BCh pod dowództwem Józefa "Tomasza" Abramczyka oraz Zbigniewa "Gryfa" Otwinowskiego . Oddziały te zostały otoczone przez wojska niemieckie. W wyniku ciężkich starć, partyzantom udało się wydostać z pułapki. Była to najbardziej krwawa bitwa partyzancka w regionie w okresie II wojny światowej. Kilka miesięcy później (22 lipca) hitlerowcy dokonali pacyfikacji wsi. 

Red.

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe