Noc Muzeów 2017: Kilka słów z Warki

  • 21.05.2017, 14:15 (aktualizacja 21.05.2017, 16:07)
  • Red.
Noc Muzeów 2017: Kilka słów z Warki red.
Jest taka noc, podczas której warto odłożyć na bok telewizję lub komputer i zażyć solidną porcję kultury. Jest to Noc Muzeów. Wtedy drzwi instytucji kultury stoją dla zwiedzających otworem, a organizatorzy prześcigają się w zapewnieniu im dodatkowych atrakcji. Wybór jest szeroki i trudno odwiedzić wszystkie miejsca, które przygotowały interesujący program. Nasza redakcja odwiedziła Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Tej nocy pracownicy muzeum i wolontariusze przebrali się w stroje z epoki - tj. ze schyłku XVIII w. Panie miały na sobie okazałe suknie, a panowie założyli szlacheckie kontusze i żupany. Tak ubrani oprowadzali po ekspozycji stałej oraz opowiadali o przeszłości. O godz. 22.00 odbył się nocny spacer po parku z przewodnikiem.

Wielu gości aktywnie włączyło się w zwiedzanie, weszło w dialog z przewodnikami. Dzielili się nie tylko swoją wiedzą i refleksjami na temat przeszłości. Przede wszystkim opowiadali o osobistych doświadczeniach ze Stanów Zjednoczonych.

Inicjatywa spotkała się z żywą reakcją publiczności. Niemała w tym zasługa atrakcji dodatkowych: fotobudki, kawiarenki, grill baru, koncertów. W budynku CEM-u pojawili się Leszek Owczarek z zespołem Ostatnia Paczka, muzycy ze Studium Wokalno-Instrumentalnego Contabile oraz duet Dariusza Rączki i Elizy Hanisch. Pan Dariusz po występie przyznał, że był bardzo miło zaskoczony reakcją publiczności. Nie spodziewał się tego, że widownia będzie domagać się tylu bisów. W altanie miłośnicy gier planszowych skupieni wokół klubu Warg oddawali się rozgrywce. Wspomagali ich rekonstruktorzy z GRH SWKS Warka.

A to i tak nie wszystko, co tego pięknego majowego popołudnia i jeszcze piękniejszej nocy miało miejsce.

Impreza zakończyła się ok. północy.

Noc Muzeów została wymyślona 20 lat temu w Niemczech. W Polsce pierwsza edycja imprezy odbyła się sześć lat później. Od tego czasu zdążyła ona wrosnąć w kalendarz inicjatyw kulturalnych. W końcu czasami warto odłożyć na bok telewizję lub komputer i zażyć solidną porcję kultury.

Do tematu wrócimy, opiszemy go szerzej i zaprezentujemy nowe zdjęcia. Już wiemy, że będą dobre!

Red.

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe