Meksyk w Pionkach

  • 26.05.2017, 23:18
  • Red.
Meksyk w Pionkach red./Magico Mexico Blog
26 maja w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „Na szlaku”. Tym razem o swoich podróżach po Meksyku opowiedziała Ola Synowiec – podróżniczka, która z Ameryką Łacińską jest „na ty”.

Tematem spotkania były odbywające się w styczniu fiesty św. Sebastiana. Podróżniczka pokazała zdjęcia oraz opowiedziała o zaskakujących zwyczajach – m.in. o wykorzystaniu wypchanych wiewiórek w zabawie karnawałowej. Opisała imprezy trzech meksykańskich miejscowości: Chiapa de Corzo, Tenosique, Zinacantan.

Karnawał w Chiapa trwa między 8 a 23 stycznia. Uczestniczy w nim ok. 50% miejscowej ludności, która w tym czasie nie wypełnia ani obowiązków szkolnych, ani zawodowych. Jest to tym bardziej interesujące, ponieważ mieszkańcy Meksyku są jednymi z najbardziej zapracowanych ludzi na świecie.

Na początku obchodów św. Sebastiana w Chiapa mężczyźni przebierają się za kobiety, a przez ulice przechodzą barwne i roztańczone procesje. W zabawie tej bierze udział nawet gubernator stanu. W kolejnych dniach impreza zmienia swój charakter. Uczestnicy wcielają się w w tzw. „parachicos” (w dosłownym tłumaczeniu: „dla chłopca”). Zakładają kolorowe stroje – poncza i spodnie, maski białych ludzi oraz blond peruki. Trudno ustalić skąd wziął się ten zwyczaj tym bardziej, że legendarne początki imprezy są opisywane w różny sposób. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to prawdopodobnie pamiątka po tym, jak bogata pani gdzieś w XVIII w. uratowała mieszkańców przed głodem. Wysłała im żywność w podzięce za uzdrowienie jej synka (lub dzieci) przez miejscowego znachora. Impreza znajduje się na liście dziedzictwa światowego UNESCO.

Kolejne opisywane fiesty były niemniej fascynujące. Zwłaszcza to w jaki sposób mieszkańcy Zinacantan wykorzystują wypchane wiewiórki w zabawie karnawałowej… Jednak o takich osobliwościach mogą opowiedzieć dobrze tylko ci, którzy widzieli to na własne oczy.

To nie pierwszy raz, kiedy wspominamy o podróżach Oli. Pisaliśmy o nich szerzej we wrześniu.

Red.

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe