Gratka nie tylko dla ornitologów

  • 23.10.2017, 11:48
  • Admin admin
Gratka nie tylko dla ornitologów
„Ptaki środkowej Wisły”_ - to tytuł unikalnej publikacji Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Została ona wydana przy wsparciu finansowym Fundacji Enea.

„Ptaki środkowej Wisły”

Blisko 700 stron, mnóstwo fotografii, wykresów, tabel a przede wszystkim ogromna ilość informacji o ptakach żyjących w dolinie środkowej Wisły. To wszystko zawiera się w książce „Ptaki środkowej Wisły”_  przygotowanej i wydanej przez Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne. Temat ten od dawna inspirował badaczy, stając się źródłem różnych opracowań, ale wydana w tych dniach  publikacja jest pierwszym tak pełnym i kompletnym obrazem. Prace nad nią trwały kilkadziesiąt lat, zaangażowanych w to było ponad 30 osób.

- Obserwacje prowadzone były przez nas już  od połowy lat 70-tych XX wieku, sam pomysł na stworzenie publikacji pojawił się w 2000 roku w gronie trzech osób- Henryka Kota, Andrzeja Dąbrowskiego i mnie – mówi Sławomir Chmielewski z  Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego – Prace ruszyły przy wsparciu naukowym nieżyjącego już doktora Marka Kellera z SGGW, wyjątkowego przyrodnika i znawcy ptaków. Jego śmierć w 2012 roku skutkowała też przerwą w przygotowywaniu publikacji, wznowiliśmy je w czerwcu 2016 roku. Teraz możemy cieszyć się już efektem finalnym.

Jak podkreśla Sławomir Chmielewski wydanie książki było możliwe dzięki zaangażowaniu się w to przedsięwzięcie sponsorów, wśród których znalazła się także Fundacja Enea. Efekt robi wrażenie zarówno pod względem treści, jak i szaty graficznej. To prawdziwa gratka nie tylko dla badaczy, ale też dla miłośników przyrody, a wielką ozdobą książki są znakomite fotografie zarówno prezentowanych ptaków, jak i miejsc przez nie zasiedlanych.

Książka został wydana w nakładzie 1,5 tysiąca egzemplarzy. Ma trafić między innymi do różnych instytucji.  Chcąc znaleźć się w jej  posiadaniu należy skontaktować się z Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym.

 

Jak nam zdradził Sławomir Chmielewski /na fot./ obecnie pracuje on nad kolejną publikacją, tym razem poświęconą ptakom żyjącym w Puszczy Kozienickiej.      

-

Piotr Kutkowski        

Admin admin

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe