Szczupaki w Wiśle

  • 23.10.2017, 11:56
  • Admin admin
 Szczupaki w Wiśle
Druga część ekologiczno- przyrodniczej akcji Enei Wytwarzanie i Polskiego Związku Wędkarskiego

Ponad 500 kilogramów szczupaków trafiło 19 października do Wisły w ramach akcji zarybiania. Zorganizowali ją wolontariusze Enei Wytwarzanie wspólnie z Polskim Związkiem Wędkarskim, a uczestniczyli w niej  uczniowie nadwiślańskich szkół z gminy Kozienice.

Była to druga część akcji, pierwsza została przeprowadzona wiosną, a składały się na nią prelekcje i konkursy o tematyce ekologicznej w szkołach podstawowych w Piotrkowicach i Wólce Tyrzyńskiej oraz w gimnazjum w Świerżach Górnych, a także wpuszczanie do Wisły malutkich, mierzących około 3 centymetrów szczupaków.  Tym razem miejsce było to samo – punkt widokowy w Kępeczkach, natomiast szczupaki wyglądały zupełnie inaczej – miały już od 30 do 40 centymetrów i słuszną wagę. Przywieźli je w specjalnym basenie z natleniaczem przedstawiciele Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Radomiu Daniel Kowalski i Jan Siwierski. Zanim jednak ryby trafiły do wody uczniowie mogli usłyszeć wielu informacji o ich życiu, rozmnażaniu, o innych gatunkach żyjących w Wiśle. Potem uczestnicy akcji przyglądali się odławianiu, ważeniu, transportowaniu i wpuszczaniu dorodnych już okazów do rzeki. Towarzyszyło temu ze strony uczniów wiele komentarzy, a nawet okrzyków.

- W Kępeczkach wpuściliśmy około 200 kilogramów szczupaków, teraz jedziemy jeszcze dalej, by wpuścić kolejne 342 kilogramy – mówił Daniel Kowalski z PZW.       

Tego dnia uczniowie wzięli też udział w konkursie przygotowanym przez PZW – wygrali w nim Jan Łuczak i Mateusz Jabłoński  oraz nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów plastycznych na temat Wisły. Nagrody odebrali   Weronika Szewc, Patryk Chodyń, Oliwia Brudnicka, Aleksandra Kudła, Karolina Leśkiewicz, Wiktoria Szmit, Adam Zielony i Leon Ośka.

 Przedstawiciele szkół i PZW otrzymali też dyplomy z podziękowaniami od Krzysztofa Figata, prezesa Enei Wytwarzanie za aktywny i twórczy udział w akcji, a dodatkową nagrodą była wydana w tych dniach przy wsparciu Fundacji Enea publikacja Mazowiecko - Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego „Ptaki Środkowej Wisły”.

Jeszcze jednym akcentem tego mglistego, ale jednoczenie pełnego znakomitej atmosfery czwartku było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. 

Akcję sponsorowała Fundacja Enea.

 

Piotr Kutkowski 

 

 

Admin admin

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
dzieci krzyczaly
dzieci krzyczaly 24.10.2017, 08:23
"Towarzyszyło temu ze strony uczniów wiele komentarzy, a nawet okrzyków" mocne. Zwłaszcza w świetle kampanii "Dzieci toną po cichu".

Pozostałe