Bądź dobry jak chleb…

  • 05.12.2017, 00:28 (aktualizacja 05.12.2017, 00:47)
  • Admin admin
Bądź dobry jak chleb…
Niezwykła wystawa rzeźb Zygmunta Kozaka

- Moje życie zapisuję rzeźbiąc w drewnie – tak Zygmunt Kozak mówił podczas otwarcia wystawy jego prac w Centrum Regionalnym przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu. Wystawy tak niezwykłej, jak niezwykły jest jej autor.

Zygmunt Kozak mieszka w Nasiłowie koło Janowca i tam prowadzi galerię. Rzeźbą zajął się w 1990 roku sam ucząc się artystycznego warsztatu i stopniowo doskonaląc swoje umiejętności. Pierwszą pracą był orzeł w koronie, kolejne obejmowały różnorodną tematykę - jego rzeźby pokazują życie dawnej i współczesnej wsi, przedstawiają znane postacie, wiele z nich poświęconych jest tematyce sakralnej. . Wszystkie cechuje autorskie wyobrażenie, dalekie od schematów i stereotypów. Zygmunt Kozak był wielokrotnie nagradzany, a jego prace można było zobaczyć na wielu wystawach.

Od piątku 1 grudnia 2017 roku może je także zobaczyć w Centrum Regionalnym przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu, które zorganizowało prezentację razem ze Zwoleńską Grupą Regionalną.

W sali narożnej można zobaczyć kilkadziesiąt prac, w tym piękną szopkę Bożonarodzeniową, pastuszka modlącego się przed krzyżem, Matkę Boską Katyńską, rzeźbą biskupa Jana Chrapka oraz Papieża Jana Pawła II.

Jest też rzeźba Brata Alberta, którego słowa „Bądź dobry jak chleb…” są mottem wystawy.

Zygmuntowi Kozakowi gratulował podczas wernisażu ksiądz Bernard Kasprzycki, proboszcz parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Od członków Zwoleńskiej Grupy Regionalnej Zygmunt Kozak otrzymał też list gratulacyjny, ale tak naprawdę najwięcej gratulacji usłyszał od licznie przybyłych gości.

On sam chętnie opowiadał o tym jak powstawały pokazywane rzeźby, co stanowiło ich inspirację, jakie emocje nim kierowały przy tworzeniu. Ale jak podkreślał najwięcej o nim samym mówią jego rzeźby.

Wystawę można oglądać w Centrum w godzinach od 10 do 15 po skontaktowaniu się z pracownikami mieszczącego się w Centrum Muzeum Regionalnego. Wstęp wolny.

 

Zdjęcia:

ZKozak1,6

Ksiądz Bernard Kasprzycki chętnie słuchał opowieści Zygmunta Kozaka o jego rzeźbach

ZKozak2

]- Moje życie zapisuję rzeźbiąc w drewnie – mówił Zygmunt Kozak

ZKozak3

Ostatnia Wieczerza

ZKozak4

Wszyscy podziwiali piękną szopkę

ZKozak5

Na wystawie w Zwoleniu prezentowanych jest kilkadziesiąt prac

 

Admin admin

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe